UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перетин кордону: чи дозволять виїхати студенту, що вступив до іноземного вишу під час війни

Заборона для студентів, що навчаються за кордоном, почала діяти у вересні 2022.

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україні оголошена загальна мобілізація і воєнний стан. У цей час виїзд за кордон для чоловіків обмежено. У вересні минулого року чоловікам-студентам іноземних вишів заборонили виїжджати з України через масову підробку документів.

Читайте також: Мобілізація в Україні: як має проходити медкомісія для резервістів

 Адвокатка Анастасія Іванченко розповіла, чи змінилася ситуація у 2023.

«Станом на 7 лютого 2023 року офіційна позиція Державної прикордонної служби залишається незмінною. На сьогоднішній день, виїзд студентів, які навчаються в іноземних ВНЗ, не дозволено», – зазначила вона.

Пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27 січня 1995 року № 57 (в редакції від 27 січня 2023 року), визначено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому-восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в тому числі на студентів), а також пункті 2-14 цих Правил.

«Отже, офіційна позиція Державної прикордонної служби залишається незмінною - оскільки Постанова КМУ від 27 січня 1995 року № 57 містить заборону на виїзд студентів (як іноземних ВНЗ, так і українських вишів), виїзд таким студентам за кордон заборонено. Такі роз’яснення, зокрема, вказані на їхньому офіційному сайті, станом на 02 лютого 2023 року»,– підсумувала експертка.

Отже, якщо особа поступила до українського або іноземного ВНЗ, вона має право на відстрочку від мобілізації (закон цього не забороняє), але прикордонники не випустить за кордон.

Останнім часом студенти намагаються в судовому порядку оскаржувати відмову у перетині кордону, посилаючись на те, що вони мають право на виїзд як «військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації». Теоретично це можливо. Але тільки відстоявши це право в судовому порядку.

Для цього потрібно приїхати на пункт пропуску з документами, що підтверджують навчання (за кордоном або в українському ВНЗ) (це можуть бути студентський квиток, довідка про навчання, контракт на навчання) та надання відстрочки від призову під час мобілізації (довідка ТЦК та СП про відстрочку або відмітка в приписному чи тимчасовому посвідченні військовозобов’язаного; дозвіл ТЦК та СП на виїзд студента за кордон), і наполягати на тому, що ви бажаєте виїхати на підставі п. 2-6 Правил, як особа, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Вам дадуть відмову (обов’язково щоб це була письмова відмова) і ви можете спробувати її оскаржити в адміністративний суд.

За словами Анастасії Іванченко, позитивні судові рішення в подібних випадках є. Зокрема, це рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2022 року у справі № 520/6229/22.

Однак, це рішення ще не остаточне, на нього подано апеляційну скаргу. Тому, поки що можливість перетину кордону саме як особа, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації залишається теоретичною.

При цьому, при оскарженні відмови в перетині кордону необхідно також виходити з конкретних обставин та враховувати на що конкретно будуть посилатися прикордонники в своїй відмові.

Нагадаємо, чи дозволять виїхати з країни під час війни батьку трьох дітей.