UA / RU
Підтримати ZN.ua

Отримав інвалідність і втратив фах: чому статус інвалідності через поранення на війні недоступний цивільним громадянам?

Автор: Тетяна Ціопкало

Тисячі цивільних осіб, які проживають не в прифронтових населених пунктах і дістали поранення від російських ракет, замість статусу особи з інвалідністю внаслідок війни отримують статус «унаслідок «побутової» травми».

Олег М., український пілот із європейською ліцензією та 30-річним досвідом безаварійного пілотування, отримав інвалідність унаслідок численних поранень від ракетного обстрілу в Дніпрі. Лише за півтора року він дізнався, що має право на статус людини з інвалідністю внаслідок війни. Однак через колізію в законодавстві отримати його неможливо. 

Читайте також: «Держава дала мені лише милиці». На яку підтримку можуть розраховувати українці, котрі втратили цивільних рідних або ж і самі були поранені через війну?

52-річний Олег за фахом — пілот із європейською ліцензією EASA, виданою в Королівстві Данія. До 2013 року працював у всьому світі на міжнародних авіалініях, потім вийшов на пенсію, мешкав у Дніпрі й продовжував працювати у бізнес-авіації в Європі як фрилансер. 

«Я — єдиний українець, який здобув ліцензію EASA і безаварійно працював у бізнес-авіації. Отримати цю ліцензію дуже складно. Я подолав довгий шлях: Льотна академія України з відзнакою, роки безаварійних польотів як у великих компаніях на реактивних лайнерах, так і на найсучасніших бізнес-джетах. Потім власним коштом рік навчався в місті Бристоль (Велика Британія)», — ділиться Олег.

Фото надане автором

29 вересня 2022 року чоловік повертався додому й проходячи повз Троїцький ринок потрапив під ракетний обстріл. Одна з російських ракет поцілила поряд.

«Пам’ятаю лише спалах і гучний звук. Після цього — глибокий провал у пам’яті. Дружина каже, що я не відповідав на дзвінки цілу добу. Потім зателефонував і сказав: «Коли прокинусь — перетелефоную». І так — десять разів. Я геть не пам’ятаю цього, як і два тижні в лікарні. Можу згадати лише момент, коли Яна забрала мене, ми сіли в таксі й поїхали додому», — згадує Олег.

Лікарі констатували закриту черепно-мозкову травму, ПТСР, інсульт і контузію. В лікарні Олег не міг розмовляти. Як пояснюють медики, якщо снаряд падає на близькій відстані, у будь-якої людини, навіть дитини, може статися інсульт. В Олега було пошкоджено зону мозку, що відповідає за зір. 

Порушення зору залишились, і через це чоловікові надали першу групу інвалідності. Після поранення Олег на 100% втратив можливість виконувати свої обов’язки в професії, якій присвятив життя.

«До 65 років, згідно із законодавством Євросоюзу, я міг би й далі працювати. На жаль, це більше не є можливим. Через російську ракету я став людиною з інвалідністю й повністю втратив професійні можливості», — розповідає Олег.

Читайте також: Пенсія по інвалідності: на які виплати можуть розраховувати військові

За півтора року після поранення чоловік дізнався, що особи, травмовані внаслідок збройного конфлікту, мають право на отримання статусу людини з інвалідністю внаслідок війни. «Цей статус, у порівнянні з іншими групами інвалідності, має зовсім інший рівень соціального захисту й надає кращі можливості для реабілітації», — каже Олег.

Також він зізнається, що ні лікарі, ні правоохоронні органи не підказали йому задокументувати ушкодження внаслідок ракетного обстрілу, звернувшись по висновок до експерта судово-медичної експертизи. «Мене знову направили на судмедекспертизу, і там усі здивувалися, що я прийшов лише за півтора року після ушкодження. Також виявилося, що лікар спочатку не написав у довідці «посттравматичний», бо не знав, що це знадобиться для коректного висновку судово-медичної експертизи в майбутньому», — пояснює Олег.

Чоловік зміг отримати статус людини з інвалідністю внаслідок ушкодження від вибухонебезпечних предметів. Однак отримати статус людини з інвалідністю внаслідок війни виявилося неможливим через прогалину в законодавстві.

Станом на лютий 2024 року в Дніпрі не було видано жодного посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Це підтверджує офіційна відповідь Міністерства у справах ветеранів України від 6 лютого 2024 року: «Міжвідомчою комісією не приймалися рішення стосовно встановлення факту отримання ушкодження здоров’я від боєприпасів особам, які постраждали внаслідок ракетно-бомбових ударів на території міста Дніпро».

Читайте також: Пенсія з інвалідності: чи можуть її призначити на підставі військового квитка

Водночас у листі зазначено, що в період із 24 лютого 2022 року до 30 січня 2024-го за рішенням Міжвідомчої комісії встановлено факт ушкодження здоров’я від боєприпасів 116 особам із інвалідністю.

 

Олег почав з’ясовувати, в чому причина, й звернувся до правозахисників.

«Дніпро не входить до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих РФ, відповідно до наказу Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року №309 (далі — Перелік територій). Саме тому постраждалі в Дніпрі не можуть отримати цей статус. Це порушення прав українців, які живуть в українських містах, що не входять до Переліку територій. Цей документ потрібно скасувати», — пояснює юрист Правозахисної групи «СІЧ» Ілля Шиян.

Ілля Шиян
Фото надане автором

Олег додає, що нині в Україні немає жодного безпечного куточку, куди б не могла долетіти російська ракета, тому зазначений перелік є зайвим: «Сотні й навіть тисячі цивільних осіб, які проживають не в прифронтових населених пунктах і дістали поранення від російських ракет, замість статусу особи з інвалідністю внаслідок війни отримують статус особи з інвалідністю внаслідок «побутової» травми (загальне захворювання). І саме через існування Переліку територій. Це несправедливо».

Олег бореться за можливість отримати належний статус для тих, хто має на нього право. Він об’єднав навколо себе активістів, за підтримки яких пропонує внести необхідні зміни до законодавства України. Нині група юристів БФ «Право на захист» допомогла Олегу подати позов проти Кабінету міністрів України до Київського адміністративного суду щодо скасування зазначеного Переліку територій.

Олег М. в центрі під час Форуму

«Позивач (Олег М.) є громадянином України, пораненим унаслідок ракетного удару 29 вересня 2022 року на території України, де відповідно до указу президента України від 24 лютого 2022 року введено воєнний стан. Причому його введено по всій території країни. Саме тому затверджений Перелік територій дискримінує українців, які через агресію РФ дістали фізичні ушкодження. Це суперечить нормам законодавчих актів вищої юридичної сили, тож має бути визнане протиправним і нечинним», — розповідає адвокатка БФ «Право на захист» Юлія Науменко. 

Юлія Науменко
Фото надане автором

2023 року Олег очолив обласний осередок громадської організації «Ерлайт» і почав боротися за захист прав цивільних українців, які постраждали внаслідок російсько-української війни. Минулого місяця Олег став ініціатором громадського обговорення проєкту постанови КМУ, що стосується змін до Порядку встановлення зв’язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров’я.

Нині в судах України розглядають кілька судових позовів у інтересах Олега. Чоловік також збирається подати скаргу проти РФ до Міжнародного кримінального суду, оскільки через російську ракету отримав інвалідність і повністю втратив фах.

«Украй важливо, щоб ініціативу стосовно захисту прав виявляли самі постраждалі. Й Олег є прикладом цього. Якщо порушено права, потрібно це доводити та вимагати справедливого рішення. І неважливо, яким шляхом іти: можна писати запити, скарги, позиватися до суду та звертатися до правозахисників. Із останнім ми завжди допоможемо й надамо правову допомогу», — резюмує юрист Ілля Шиян.