UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT: Візит Зеленського до США виявив стратегічні розбіжності між Україною та Вашингтоном

У той час як Україна зосереджена на звільненні територій на сході, офіційні особи США наполягають на зміщенні наступу на південь.

Президент України Володимир Зеленський під час візиту до Вашингтона спрогнозував, що Україна до кінця року звільнить від окупаційних військ РФ східне місто Бахмут, за яке точиться запекла боротьба, і це твердження демонструє розрив між Києвом та американськими військовими, які вважають, що Україні слід більше зосередитися на півдні. Про це пише The New York Times.

На зустрічі в четвер, 21 вересня, з американськими журналістами Зеленський також спрогнозував, що українські сили "деокупують ще два міста", захоплені Росією. Він не уточнив, які саме міста мав на увазі.

Читайте також: ЗСУ продовжують атакувати південніше Бахмута – Генштаб

І всупереч очікуванням військових аналітиків на Заході, Зеленський наголосив, що Україна буде воювати всю зиму, без перерви.

"Ми зробимо все, щоб не зупинятися у важкі дні, восени, з поганою погодою. І взимку", - сказав він. 

На противагу цьому, Зеленський передбачив, що президент Росії Владімір Путін призупинить бойові дії, оскільки втратив багато військових.

Він також повторив своє прохання надати ракети більшої дальності. Адміністрація президента США Джо Байдена, яка надала Україні мільярди доларів допомоги, розмірковує над тим, чи передавати частину своїх запасів далекобійних ракет ATACMS. Зеленський наголосив, що Україна потребує більшого ракетного потенціалу.

Американська розвідка і військові вже давно ставлять під питання те, чому Україна так запекло бореться за Бахмут, місце однієї з найкривавіших битв війни. У березні міністр оборони США Ллойд Остін казав, що місто має "більше символічне значення, ніж стратегічне і оперативне".

Але Зеленський має намір спробувати повернути тимчасово окуповану територію, і Україна виділила велику кількість військ і озброєння для відвоювання Бахмута і захисту прилеглих районів Донбасу.

Читайте також: Україна все ж отримає ATACMS. Байден дав обіцянку Зеленському – NBC News

Деякі американські чиновники кажуть, що битва за Бахмут стала чимось на кшталт “одержимості” для Зеленського та його воєначальників. Невпинна увага українців до міста змусила їх повірити, що можлива перемога вже не за горами, навіть після того, як офіційні особи США порадили перейти до інших цілей, оскільки перемога для будь-якої зі сторін була б пірровою.

Але Зеленський може розраховувати на дисфункцію в групі найманців "Вагнера" після загибелі її лідера Євгєнія Прігожина в авіакатастрофі минулого місяця. Сили "Вагнера" захопили Бахмут після місяців кровопролитних боїв. За словами одного з американських чиновників, на тлі загибелі Прігожина і сумнівного майбутнього “Вагнера” українські сили можуть отримати можливість увійти до Бахмута.

Зі свого боку, Зеленський відкинув будь-яку думку про те, що Україна не будує свої плани свідомо, і сказав, що його сили дотримуються «всеосяжного плану».

Ці плани іноді розділяли Вашингтон і Київ.

Американські військові хотіли, щоб Україна наполягала на звільненні міста Мелітополь на півдні країни. За словами американських офіційних осіб, звільнення Мелітополя дозволить Україні використовувати артилерію ближнього радіусу дії для знищення російських ліній постачання до Криму, чинячи тиск на військовий опорний пункт РФ там.

Деякі американські чиновники кажуть, що український контрнаступ, схоже, не досягне своїх стратегічних цілей - відрізати або звузити сухопутний міст між Кримом і російським кордоном.

Російські мінні поля виявилися потужним захистом, і український уряд надзвичайно занепокоєний можливими великими втратами, які ризикують бути спричинені будь-якою спробою прорвати ці бар'єри.

Американські офіційні особи заявили, що незабаром українським військам буде ще важче просуватися вперед, оскільки ґрунт стане м'яким і багнистим. Деякі чиновники вважають, що протягом кількох тижнів українській армії знадобиться час, щоб відновити запаси техніки і відпочити від літніх боїв.

Читайте також: Зима не зупинить наступ ЗСУ і найбільший прорив ще попереду – Тарнавський

Але Зеленський відкидає такі аргументи, наполягаючи, що оскільки російські війська шукають перепочинку, сили України не зупиняться.

"Я знаю, чого хоче Путін. Я знаю, що йому потрібна пауза”, - сказав Зеленський. 

На зустрічі в четвер, 21 вересня, Байден сказав Зеленському, що Сполучені Штати "залишаться з Україною" у цій війні. Але деякі представники Республіканської партії погрожують призупинити допомогу Києву.

Це був другий візит Зеленського до Вашингтона у воєнний час, і він виступив на Капітолійському пагорбі, в Пентагоні і Білому домі. За словами Зеленського, спікер Палати представників республіканець Кевін Маккарті сказав йому, що Палата продовжуватиме "бути на боці України", але "це не просто".

Після зустрічей у Вашингтоні Зеленський вирушив до Оттави, де в п'ятницю, 22 вересня, заявив у канадському парламенті, що Росія здійснює геноцид в Україні.

"Це геноцид, те, що російські окупанти роблять з Україною. Це не просто звичайний конфлікт. Йдеться про порятунок життів мільйонів людей”, - наголосив він. 

Зеленський також зустрівся з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.

Пізніше того ж дня Зеленський звернувся до політиків у Сполучених Штатах та інших країнах, які вагаються щодо надання подальшої підтримки військовим зусиллям його країни.

"Я вважаю, що ви підтримуєте або Україну, або Росію. Послаблюючи підтримку України, ви посилюєте Росію", - сказав він на прес-конференції невдовзі після свого виступу. 

Зеленський додав, що, хоча Україна вдячна за всю військову і фінансову допомогу, яку отримала, країна платить "найбільшу ціну", втрачаючи життя людей.

Читайте також: США призначили головного контролера за використанням допомоги Україні

Може здатися дивним прогнозувати похмуру, затяжну боротьбу саме тоді, коли українські війська нарешті проривають потужні оборонні лінії Росії. Але якщо не станеться катастрофічного краху російського опору, Україна не звільнить всю свою територію цього року.

Війна може не закінчитися і наступного року, враховуючи, що Путін, ймовірно, пов'язує свої надії на перемогу з поверненням Дональда Трампа на посаду президента США і крахом західної єдності після листопада 2024 року. Бойові дії цілком можуть затягнутися до 2025 року або навіть довше, створюючи нові виклики на новому етапі війни, писало Bloomberg, зазначаючи, що Україні та США може знадобитися нова стратегія для тривалої війни.