UA / RU
Підтримати ZN.ua

NYT: США поєднують свої боєприпаси зі зброєю часів СРСР, щоб дати Україні захист ППО на зиму

Спочатку зі зброєю експериментував Київ, але тепер і Пентагон будує «системи Франкенштейна», щоб швидше забезпечити Україну необхідним захистом.

З наближенням зими Україні відчайдушно потрібна більша кількість засобів протиповітряної оборони, щоб захистити електромережі від російських обстрілів. Відчай на стільки великий, що почалися експерименти зі створення «монструозних» систем озброєнь. Спочатку до таких експериментів вдавалася сама Україна, а тепер і Пентагон.

«Американські чиновники називають ці зусилля програмою FrankenSAM, яка поєднує в собі сучасні ракети «земля-повітря» західного калібру з переобладнаними пусковими установками радянських часів або радарами, які вже є на озброєнні українських військ. Два варіанти цієї імпровізованої протиповітряної оборони: один поєднує радянські пускові установки «Бук» і американські ракети Sea Sparrow, а другий - радари радянських часів і американські ракети Sidewinder, - випробовувалися останні кілька місяців на військових базах у США. Їх планують доставити цієї осені», - пише New York Times.

Третій, ракетний комплекс часів Холодної війни Hawk цього тижня вперше був помічений на полі бою в Україні. Представниця Пентагону Лора Купер назвала це явище проявом FrankenSAM «з точки зору воскресіння» старої реліквії ППО.

Читайте також: FT: Україна переробила старі ракети США, щоб пережити зиму з російськими обстрілами

«Програма FrankenSAM сприяє заповненню критичних прогалин в українській протиповітряній обороні, і це найважливіший виклик, який стоїть перед Україною сьогодні», - сказала Купер, яка обіймає посаду заступниці помічника міністра оборони США з питань політики у справах Росії, України та Євразії.

Майже з самого початку війни Україна несподівано, але в багатьох випадках успішно поєднує свої запаси наступального озброєння часів СРСР, які в неї залишилися, зі зразками, отриманими від країн Заходу. Минулого року американські військові із захопленням говорили про здатність України «макгайверувати» свій арсенал. Це метафора з телесеріалу 1980-х років, в якому головний герой використовує прості, імпровізовані пристосування, щоб виплутатися зі скрутного становища. Проект FrankenSAM зараз намагається зробити те ж саме для української протиповітряної оборони.

За останні 20 місяців Захід поставив Україні цілий ряд засобів протиповітряної оборони, включаючи найсучасніші системи Patriot і IRIS-T, танки, оснащені зенітними гарматами, і понад 2 тисячі ракет Stinger.

Минулого тижня канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосив, що його уряд надасть Україні ще 3 батареї сучасних засобів протиповітряної оборони, в тому числі ще одну систему Patriot, в рамках «зимового пакету» допомоги вартістю майже 1,5 мільярда доларів.

У четвер адміністрація Байдена оголосила про надання Україні ще 150 мільйонів доларів військової допомоги. Цей пакет озброєнь включає додаткові боєприпаси для 3 видів систем протиповітряної оборони, в тому числі ракети Sidewinder для одного із зенітно-ракетних комплексів за програмою FrankenSAMS. New York Times пише, що програма з’явилася в кінці минулого року, коли Київ звернувся до союзників з проханням допомогти в пошуках ракет для близько 60 систем «Бук», які лишилися з радянських часів. Цим системам потрібні боєприпаси, які виробляє Росія. Тому знайти їх дуже важко. Тож українська сторона запропонувала ідею переобладнати пускові установки для використання зенітних ракет калібру НАТО.

«Ми зрозуміли, що нам потрібно знайти якісь рішення», - сказала Олександра Устінова, голова комісії в українському парламенті, яка наглядає за передачею зброї із Заходу.

Читайте також: "Підійдуть навіть застарілі комплекси" – у Повітряних силах закликали посилити ППО біля українських АЕС

За її словами, українські урядовці хотіли самостійно переобладнати зброю заради економії часу. Але американські інженери наполягли на виконанні робіт, і їм знадобилося більше 7 місяців на роботи після того, як у січні Пентагон погодився надати ракети Sea Sparrow для проекту. Перші кілька відремонтованих пускових установок «Бук» і ракет прибули в Україну лише нещодавно, сказала Устінова. За її словами, Україна була готова відправити до США ще 17 зенітно-ракетних комплексів «Бук» для модернізації, але американські інженери можуть проводити переобладнання лише 5 установок щомісяця.

Україна також була змушена чекати, поки системи Hawk підготують до відновлення експлуатації після того, як Іспанія пообіцяла передати цю зброю в жовтні 2022 року. Через місяць після того Сполучені Штати заявили, що заплатять за відновлення старих ракет для іспанських систем Hawk. Але принаймні деякі з цих установок надійшли в Україну без необхідного радіолокаційного обладнання. Його доставка зайняла ще 9 місяців.

Ще одна розробка - імпровізована наземна пускова установка, яка використовує радари радянських часів для запуску старих американських ракет. Йдешся про надзвукові ракети AIM-9M Sidewinder американського виробництва, які були розроблені в 1950-х роках і зазвичай запускаються з F-16 і F-18. Україна буде використовувати їх разом з імпровізованою системою, яку Купер презентувала в Брюсселі, назвавши «справжньою інновацією». Поки не зрозуміло, коли саме ця зброя прибуде в Україну.

Читайте також: Німеччина вперше передала Україні касетні ракети для MLRS, а також ЗРК IRIS-T та вантажівки

New York Times також пише, що американські інженери намагаються створити нову найпотужнішу «франкенштейнівську» систему ППО. Вона поєднає в собі ракети від Patriot і пускову установку, яка працює зі старими українськими радіолокаційними системами. У середу в Пентагоні розповіли про випробування цієї системи на полігоні в Нью-Мексико, під час яких імпровізована зброя успішно знищила ціль. У американському Міноборони розраховують передати її Україні вже взимку разом з ракетами для Patriot.