UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО не вдалося затвердити оборонні плани через Туреччину – Reuters

Оборонні плани НАТО складаються вперше з часів Холодної війни – через російську агресію в Україні

Міністри оборони країн НАТО не змогли 16 червня досягти згоди щодо нових планів реагування Альянсу на російську агресію, а один з дипломатів звинуватив Туреччину в тому, що вона їм заважає, передає Reuters.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що міністри розглянули ці плани на дводенному засіданні в Брюсселі й «наблизились до їх узгодження». Це перші оборонні плани Альянсу з часів Холодної війни – поштовхом до їх складання стало вторгнення Росії в Україну. 

Один з дипломатів сказав, що Туреччина заблокувала рішення через розбіжності у формулюваннях щодо географічних місць, в тому числі щодо Кіпру. При цьому дипломат додав, що ще є можливість знайти рішення до саміту НАТО в середині липня у Вільнюсі.

Читайте також: Кулеба поговорив зі Столтенбергом, закликав зробити крок до членства України в НАТО

Так звані регіональні плани НАТО складаються з тисяч сторінок секретних військових планів, в яких буде детально розписано, як Альянс буде реагувати на напад Росії.

Саме складання цих документів означає фундаментальний зсув. Десятиліттями Альянс не бачив потреби у великомасштабних оборонних планах, оскільки вів менші війни в Афганістані та Іраку і вважав, що деякі пострадянські країни більше не становлять екзистенціальної загрози для країн НАТО.

Читайте також: Байден «відкритий» до плану, який полегшить шлях України до членства в НАТО — Politico

Але зараз, коли за межами його кордонів, в Україні, триває найкривавіша війна в Європі з 1945 року, Альянс попереджає, що він повинен мати всі плани наготові – задовго до того, як може спалахнути конфлікт з таким супротивником, як Москва.

«Хоча регіональні плани не були офіційно схвалені сьогодні, ми очікуємо, що ці плани стануть частиною низки рішень Вільнюського саміту в липні», – сказав високопоставлений американський чиновник.

Читайте також: Українська армія має більше досвіду, порівняно з будь-якою армією НАТО — президент Чехії

Нагадаємо, що 12 червня країни НАТО розпочали в Європі найбільші військово-повітряні навчання з часів закінчення Холодної війни – понад 25 країн підняли у повітря свої винищувачі, бомбардувальники та вантажні літаки.

Раніше опитані Bloomberg експерти заявили, що передача ЗСУ винищувачів F-16 є демонстрацією президенту Росії Владіміру Путіну, що НАТО довгостроково підтримуватиме Україну.