UA / RU
Підтримати ZN.ua

Можуть втратити право на відстрочку: юристка пояснила зміни в законодавстві

Зміни торкнулися закону про мобілізацію.

Верховна Рада України скоротила перелік осіб, які зможуть отримати відстрочку від призову на військову службу. Згідно з прийнятим законом №9342, чоловіків, які мають родичів з інвалідністю, тепер зможуть мобілізувати до ЗСУ.

Читайте також: Загальна мобілізація: чи можуть призвати студента, що навчається в іноземному виші

Адвокатка Вікторія Кравченко пояснила, хто може втратити право на відстрочку від мобілізації, пише «УНІАН». За її словами йдеться про зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Раніше ті військовозобов'язані, які мали дружину з числа осіб з інвалідністю або одного з своїх батьків, або дружини з інвалідністю І та ІІ групи, мали право на відстрочку від мобілізації.

Тепер ця категорія військовозобов'язаних, за рішенням Ради, може отримати відстрочку за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати.

«Отже, раніше, наприклад, два брати мали батька з інвалідністю ІІ групи, й обидва по суті за законом мали можливість на відстрочку від мобілізації. Зараз вже так не буде - один з братів може бути мобілізований», - пояснила юристка.

Також раніше в сім'ї де є брат і сестра і один з батьків є особою з інвалідністю, брат мав право на відстрочку від призову. Тепер, якщо сестра працездатна, то брата можуть мобілізувати.

Вона нагадала, у кого виникає обов'язок утримувати людину з інвалідністю, особливо I та II групи. Це обов'язок дітей щодо батьків та обов'язок утримання другого з подружжя.

«Згідно з нормами Сімейного Кодексу України, право на утримання, аліменти має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги за умови, що другий з подружжя може надавати таку матеріальну допомогу. При цьому згідно з тими ж нормами Сімейного Кодексу визначено, що один з подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом. У 2023 році прожитковий мінімум, встановлений законом для особи, яка втратила працездатність, складає 2093 грн», - нагадала юристка.

Тепер право на відстрочку зможе отримати, наприклад, лише єдиний син у непрацездатних батьків або чоловік у якого дружина-інвалід без дітей та непрацездатних батьків.

Також експертка попередила чоловіків, які раніше отримали відстрочку від мобілізації у зв’язку з інвалідністю батьків, батьків дружини чи дружини, що їх можуть викликати до ТЦК.

В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки і можуть бути призвані до лав ЗСУ. Нагадаємо, хто може служити лише за місцем проживання.