Переважна більшість українців (79,9 %) заявили, що ні до війни, ні зараз не приділяли часу спілкуванню з психологом, свідчать результати опитування, яке 28 квітня - 3 травня провів Центр Разумкова на замовлення ZN.UA.
"Навряд чи опитування щодо цього питання у найближчі рік-два будуть достовірними. У наших людей все ще не сформована культура вільно говорити про ментальне здоров'я та спеціалізовані послуги. Тільки 3,1% українців визнали, що збільшили час на роботу з психологом", - зазначає психологиня, директорка громадської організації "Форпост" Олена Подолян у статті Алли Котляр "Як змінився стиль життя українців за час війни? Не забуваймо про сон, секс і власне здоров'я".
Психологиня наголошує: "Та набагато більше мене турбують відповіді з приводу перевірки стану соматичного здоров'я та лікування. Про це зазвичай говорять відвертіше. Той факт, що у 49,8% цей час не змінився, а у 18,2% навіть зменшився, — це катастрофа. Про це треба кричати. Затяжний стрес, що регулярно доповнюється екстремальним, виснажує, підриває фізичне здоров'я. Українці, особливо ті, що проживають у центральних або
наближених до бойових дій регіонах, зобов'язані ретельно та своєчасно перевіряти стан свого здоров'я та своїх близьких. Затяжний екстремальний стрес згодом може призвести до фізіологічних захворювань, бо це виснажує організм".
За її словами, хобі, заняття спортом, відвідування кафе, ресторанів, кінотеатрів (за умов безпеки) — це корисно. Як додаткові фактори, що допомагають зменшити стрес, покращити емоційний стан, посилити стійкість.
17% респондентів не змогли відповісти, як змінився час, що вони приділяють сексу.
"Або люди соромляться про це говорити, або настільки забули про секс, що у них було з ним погано і до війни. Хоча не варто забувати: серед опитаних багато людей старшого віку. А 14% з різних, зокрема об'єктивних, причин (багато сімей розділені, у когось дружини за кордоном, у когось
чоловіки воюють, а хтось, на жаль, під час війни втратив свою пару) стали приділяти сексу менше часу", - підкреслює Подолян.
48% українців відповіли, що час, який вони виділяють на сон, не змінився, однак 40,9% опитаних стали спати менше.
“Сон – це ваша персональна лікарня. Сон, їжа, активність - три
кити, на яких ґрунтується здоров'я людини. Ми боремося не тільки за виживання. А й за якість життя. Пам'ятайте про це, будь ласка. І почніть нормально спати, їсти, займатися сексом (у кого є можливість), насолоджуватися українським мистецтвом та якісним контентом – у безпечний час та у безпечному місці", - звертається до читачів психолог.
Опитування проводилося Центром Разумкова на замовлення ZN.UA з 28 квітня по 3 травня 2023 року методом face-to-face в 22 областях України та м. Києві. Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.