UA / RU
Підтримати ZN.ua

Колишні обмежено придатні: чи можуть відправити їх на передову

Список хвороб, який визначає придатність до служби, оновили у серпні.

Міністерство оборони України оновило список хвороб, який визначає придатність до військової служби. Зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (наказ Міністерства оборони № 490 від 18 серпня 2023 року) вступили в дію наприкінці серпня. Так, список хвороб, за якими раніше військовозобов'язані вважалися непридатними до служби, було повністю оновлено, і всі "спірні" статті були видалені.

Читайте також: Воєнний стан: чи треба мобілізованому закривати ФОП

Речник Полтавського обласного ТЦК та СП майор Роман Істомін в інтерв'ю виданню «Телеграф» розповів, чи обов’язково люди, які тепер були визнані придатними, опиняться на передовій.

«Перелік хвороб, якщо не помиляюсь, розписаний на 400 сторінках. Зокрема, це клінічно вилікуваний туберкульоз, вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, безсимптомне носійство ВІЛ, хвороби крові та кровотворних органів, хвороби ендокринної системи із незначними порушеннями функцій, легкі короткочасні хворобливі прояви психічних розладів… Але рішення по кожному випадку, по кожній конкретній людині — за ВЛК. Є, звісно, хвороби, з якими однозначно не беруть до ЗСУ, але я не лікар і цього не скажу»,-  розповів він.

Майор нагадав, що загалом визначені три категорії придатності до військової служби: придатний, обмежено придатний і не придатний. Що стосується обмеженої придатності, то це лише висновки комісії про стан здоров’я конкретної людини. Ці висновки, на основі яких виноситься постанова, ВЛК робить на основі обстежень, аналізів, спілкування з призовником. Комісія приймає рішення й виносить постанову. Якщо раніше з певними хворобами виносилось рішення про непридатність до військової служби, то тепер — про обмежену придатність

«Обмежена придатність означає, що людина не може виконувати якихось дій. І комісія прописує, до чого саме призовник обмежений. Комусь, наприклад, протипоказано перебувати у замкненому просторі, а комусь — на відкритому. Комусь не можна багато копати, а комусь — носити бронежилет, бо в нього проблеми зі спиною. А в когось плоскостопість 3-го ступеня… Це тонкий підхід. Залежно від того, яка у військовозобов’язаного обмеженість, він направляється на службу», – розповів майор.

Він також нагадав, що служба в армії не означає відправку на передову.

«Є військові установи, склади, дуже багато елементів для забезпечення фронту, підвіз набоїв… Адже армія — це не лише передова. Тому громадянин може захищати Батьківщину, перебуваючи в умовному тилу. Він також є захисником, військовослужбовцем, хоча й обмежено придатний», – підсумував він.

Нагадаємо, чи є придатною до мобілізації особа, що має гіпертонічну хворобу. Відповідно до Наказу Міноборони  від 18.08.2023  № 490 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», встановлений оновлений Розклад Хвороб, який визначає придатність, обмежену придатність або непридатність до військової служби.