UA / RU
Підтримати ZN.ua

Атаки українських дронів по НПЗ загрожують військовій машині Путіна нестачею пального та зниженням доходів — The Telegraph

Українські безпілотники завдають ударів саме тоді, коли російські нафтопереробні заводи борються з іншими проблемами.

Українські безпілотники перетнули лінію фронту 2 квітня і пролетіли 1200 км до російського Татарстану, після чого влучили у третій за величиною нафтопереробний завод країни. Після тривалих спроб протистояти військовій машині Путіна на полі бою, Україна обрала нову тактику — атакувати російські нафтобази. Атака в Татарстані була однією з більш ніж десятка нападів на нафтопереробні заводи з початку року, зазначає The Telegraph.

Згідно з даними S&P Global Commodity Insights, наприкінці березня 16% всіх російських нафтопереробних потужностей були виведені з ладу. Це дорівнює мільйону втрачених барелів нафтопродуктів щодня — від авіаційного керосину до дизельного палива і бензину.

Читайте також: Атаку на завод із збору «шахедів» в Татарстані організувало ГУР – ЗМІ

"Втрата нафтопереробних потужностей є проблемою для Путіна: це не лише зменшує кількість палива для його військової машини, але й залишає йому менше продукції для експорту в такі країни, як Індія та Китай, які досі вільно торгують з Росією. Це загрожує доходам Кремля", — пише The Telegraph.

Путін явно занепокоєний перспективою дефіциту палива і намагається збільшити його запаси. З 1 березня Кремль запровадив шестимісячну заборону на експорт бензину за межі Євразійського економічного союзу. Він швидко нарощує імпорт бензину з Білорусі, який зріс з нуля в січні до 3 тисяч тонн у першій половині березня. Минулого тижня агентство Reuters повідомило, що Путін укладає угоду з Казахстаном, щоб гарантувати, що той буде готовий поставити 100 тисяч тонн бензину в разі дефіциту.

Читайте також: США закликали Україну припинити удари по російським нафтопереробним заводам — FT

"Тимчасовий дефіцит бензину можливий у разі одночасних ударів українських безпілотників і ракет по декількох нафтопереробних заводах [в Росії]", — каже Тетяна Орлова, провідний економіст з ринків, що розвиваються, в Oxford Economics.

Українські безпілотники завдають ударів саме тоді, коли російські нафтопереробні заводи борються з іншими проблемами. Багато з них використовують західні комплектуючі, які до війни були необхідні для виконання вимог щодо експорту на європейський ринок. Зараз санкції блокують роботи з технічного обслуговування.

Читайте також: Українським безпілотникам із штучним інтелектом вдається підривати енергетичну галузь Росії — CNN

Відкритим залишається питання, наскільки далеко зайде Україна у своїх атаках на НПЗ в Росії. Приблизно три чверті російських нафтопереробних заводів знаходяться в зоні досяжності українських безпілотників і ракет. Понад 60% російського експорту нафти знаходиться в межах досяжності українських ракет, якщо Київ вирішить посилити свої атаки.

Нагадаємо, що агенство Bloomberg повідомляло що, атаки українських дронів по НПЗ в Росії змушують російські компанії шукати способи захисту підприємств. Попит на системи для захисту від дронів зріс вчетверо в Росії. Крім того, агенство Reuters назвало російські НПЗ, які постраждали від атак українських безпілотників у першому кварталі 2024 року. Потужність цих російських нафтопереробних заводів суттєво знизилась.