UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Чи вплине бунт «Вагнера» на війну Росії проти України?

Зрештою, найманці Прігожина були найбільш боєздатною силою на боці Росії і тепер цієї сили не буде.

Припинення заколоту Євгенія Прігожина врятувало Росію від потенційної громадянської війни, зміни режиму і краху воєнних зусиль, або іншими словами сценарію революції 1917 року, про який в суботу вранці говорив сам Владімір Путін. Але драма в Росії все ще може принести вигоду і потенційні переваги для України, яка прагне витіснити російські війська з півдня і сходу країни.

«Моральний дух українських військ дуже сильний, і ми уважно стежимо за ситуацією в Росії з нашим попкорном», - сказав Financial Times офіцер української національної гвардії Віталій Марків, який служить на передовій.

Загроза путчу Прігожина з'явилася у вдалий момент для Києва, чий контрнаступ приніс лише невеликі територіальні здобутки на початку цього місяця. Розчарування викликало занепокоєння щодо здатності української армії прорвати добре укріплені російські позиції.  Заколот Прігожина оголив вразливість Путіна і привернув увагу до розбіжностей в російській воєнній машині, а також до можливої нелояльності російських військових. Українські чиновники кажуть, що боротьба за владу в Росії не призвела до кардинальних змін на фронті, але створила можливості для використання відволікання уваги і підриву морального духу їхнього ворога.

«Ми, звичайно, будемо використовувати це по максимуму. Ми будемо використовувати це на свою користь у політичній сфері, інформаційній сфері, у військовій сфері», - сказав представник Головного управління військової розвідки України Андрій Черняк. 

Читайте також: Bloomberg: Після заколоту «Вагнера» занепокоєння викликає доля ЗАЕС

Заступник міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що в суботу українські війська «почали наступ відразу на декількох напрямках», додавши, що «є прогрес» на кожному з них. Також з'явилися непідтверджені повідомлення про те, що українські війська перейшли через Антонівський міст біля Херсона на півдні України на територію, яку утримує Росія на лівому березі Дніпра. Високопоставлений чиновник ЄС заявив, що бої на території Росії були «найкращим контрнаступом, на який ми всі могли сподіватися». Тим часом Україна може оцінити і використати підірваний моральний дух росіян на свою користь.

Якби Прігожин продовжив свій заколот, це могло б змусити Кремль відтягнути частину своїх найкращих військ з української лінії фронту, щоб протистояти загартованим у боях бійцям «Вагнера». Але в цьому більше немає необхідності. Прігожина відправляють у заслання до Білорусі, а його війська повертаються на свої бази. Але що станеться з «Вагнером», поки незрозуміло. Вагнерівським офіцерам, які не брали участі в заколоті, запропонують звичайні військові контракти. Але багатьом іншим, хто бунтував, це буде заборонено, і вони можуть залишитися вірними Прігожину.

«Путін може відчути, що йому все одно доведеться тримати більше військ вдома, якщо «Вагнер» або інші подібні формування все ще вважатимуться потенційною загрозою», - йдеться в статті.

Якщо «Вагнер» розформують, це позбавить Росію її найефективнішої військової сили в Україні. Саме найманці брали участь у важких боях у Бахмуті, який став єдиним значним територіальним здобутком Росії за 9 місяців.

Старший науковий співробітник американського «Інституту зовнішньополітичних досліджень» Роб Лі сумнівається, що відсторонення армії Прігожина матиме значний вплив. Вона вже вийшла з українських операцій і була наступальною силою, тоді як російська армія зараз перебуває в оборонному режимі і діє відносно добре. Але Москва може використати бунт «Вагнера», щоб пояснити майбутні втрати. 

«Ми все ще чекаємо, коли Україна почне вводити свої резерви, і це може статися вже цього тижня. Російські військові майже напевно перекладуть вину за будь-яку втрату територій цього тижня на те, що зробив «Вагнер». Такі звинувачення можуть бути досить ефективним піар-ходом», - пояснив Лі.

Читайте також: Прігожин не на зв'язку та невідомо, де знаходиться — росЗМІ

Проте, захоплення Прігожиним штабу в Ростові-на-Дону без видимого опору з боку російських військ або той факт, що його війська безперешкодно просунулися на кілька сотень кілометрів у напрямку Москви всього за один день, також піднімає питання про згуртованість російських сил і їхню вірність.

«Це армія ополченців, і це стає все більш і більш очевидним», - сказав Омар Ашур, професор військових досліджень в Інституті Дохи.

Нарешті, існує ймовірність того, що бунт «Вагнера» підриває підтримку російської війни як на фронті, так і серед цивільного населення. Прігожин, який має значний вплив через свої Telegram-канали, своїм вчинком підірвав два путінських наративи. У п'ятницю він заявив, що Росія вступила у війну на підставі брехні, тим самим прямо кинувши виклик путінському виправданню вторгнення як місії із захисту російськомовних. А в суботу він показав, що влада Путіна є більш крихкою, ніж будь-хто думав.

«Головним наслідком є те, що образ стабільної системи більше не існує, навіть якщо переворот не буде успішним. Хаотична реакція держави показує реальну слабкість авторитарної системи. Путін став заручником власної гри», - сказала Марія Золкіна з Фонду «Демократичні ініціативи».