UA / RU
Підтримати ZN.ua

Forbes: Танкістам України на танках Leopard 1 доведеться вчитися мислити, як снайпери

Сильна сторона цих старих німецьких танків - це їхня гармата, але є і слабкості, які доведеться враховувати.

Україна отримає від 100 до 237 танків Leopard 1A5 від Німеччини, Нідерландів, Данії і, можливо, Бельгії. Це не хороший танк, але й не жахливий. Це бойова машина з сильними і слабкими сторонами. І з правильним підходом вона може вижити і перемогти.

На щастя для ЗСУ, армія Бразилії досі використовує Leopard 1A5. І один бразильський офіцер має переконливі ідеї, як краще використати ці танки, - пише Forbes.

«Займіть височину. Використовуйте маскування. Правильно використовуйте місцевість», - писав капітан Ардріану Сантьягу Гарсія в журналі Armor у 2020 році. Це офіційний журнал Армії США про танки.

42-тонним Leopard 1A5 керує екіпаж з чотирьох людей. Машина поєднує в собі корпус і башту з 1960-х, оптику і систему контролю вогню з 1980-х і сучасну 105-міліметрову основну гармату. В класичній моделі цього танка найбільша слабкість - це броня. В фронтовій частині башти сталева броня має товщину близько 70 міліметрів, а на задній і бокових частинах корпусу вона вдвічі тонша.

Читайте також: У Польщі розповіли, коли Україна отримає наступну партію танків Leopard 2

Зважаючи на відсутність вольфрамових або уранових елементів, завдяки яким броня сучасних танків стає особливо міцною, можна сказати, що Leopard 1 доволі слабо захищений. І в 2023 році деякі оглядачі навіть не відносять його до категорії «танків», натомість називаючи Leopard 1 «мобільною гарматою». Зрештою, саме гармата - найбільш сильна сторона цієї машини. Британський кулемет з калібром 52 міліметри може стріляти всім спектром сучасних набоїв НАТО, вражаючи цілі на відстані до 4 кілометрів. До того ж, вогонь можна вести доволі прицільно як вдень, так і вночі завдяки системі управління вогнем EMES-18.

«Працюйте з тим, що у вас є», - наголошував Гарсія.

Якщо застосувати цю пораду до Leopard 1A5, це означає, що краще поставити танк на позиції, з якої він може прицільно стріляти по ворогу з своєї точної гармати, при цьому вживаючи всіх можливих заходів, щоб захистити танк від ударів у відповідь. Варто маскувати танк, ховати його за пагорбами. Не варто боятися з’їжджати на бездоріжжя.

«Командири танків повинні вивчити, як маневрувати своїми машинами. Наближайтеся до позицій противника під захистом у точках, які дозволяють вести вогонь, і зникайте, вдаючись до стійкого і злагодженого маневру, щоб захопити територію або завдати шкоди», - радив бразильський капітан.

Читайте також: Українські воїни вже тренуються в Іспанії на танках Leopard – прем’єр

Екіпажі краще захищених танків, таких як німецькі Leopard 2A6 і американські Abrams M1A2, можуть піддатися спокусі атакувати ворога “в лоб”, розраховуючи, що броня витримає майже всі постріли у відповідь. Пряма атака навіть ще більш спокуслива для екіпажів саме цих моделей, тому що вони дуже важкі - близько 70 тонн. І м’яка земля під ними трохи просідає. Екіпажі M1 і Leopard 2 можуть не з’їжджати з доріг, пробиватися через неминучий кулеметний вогонь, наближаючись ближче до ворожих позицій.

«Для Leopard 1 така тактика - це самогубство. Тож якщо M1 або Leopard 2 можуть атакувати вздовж доріг, Leopard 1 повинні діяти на пагорбах і в долинах, спостерігати з височин через свої приціли, робити кілька точних пострілів і швидко їхати геть на наступну захищену вогневу позицію. Танки в ролі снайперів на вершинах пагорбів», - пише видання.

Читайте також: Танки vs люди: посібник окупантів розкрив нову тактику росіян – деталі знахідки

Звісно, все це дуже добре в теорії. На практиці ж екіпаж в хаосі бою і страху може легко забути всі ці елегантні тактики. Тому тренування дуже важливі. Інструктори НАТО повинні донести до українських танкістів, що Leopard 1 може й схожий на M1 або Leopard 2, але зовнішність оманлива.

Вести бій за допомогою Leopard 1 і перемогти означає використовувати танк так, щоб максимально використати його сильні сторони і мінімізувати слабкості. І потрібно відпрацьовувати ці тактики аж до автоматизму.