Арешт репортера Wall Street Journal Евана Гершковича в Єкатеринбурзі змусив іноземні організації новин в черговий раз задуматися про те, чи не дуже ризиковано працювати у Росії під час війни, пише Associated Press.
WSJ та інші видання новин продовжують домагатися звільнення Евана Гершковича, якого взяли під варту 30 березня, звинувативши в шпигунстві, що газета категорично заперечує.
Понад 30 груп захисту свободи преси та новинних організацій, включаючи WSJ, New York Times, BBC, Associated Press, New Yorker, Time та Washington Post, підписали в п'ятницю листа послу Росії в США Анатолію Антонову, висловлюючи стурбованість "значною ескалацією дій вашого уряду проти преси".
"Росія дає зрозуміти, що журналістика в межах ваших кордонів криміналізована і що іноземні кореспонденти, які намагаються робити репортажі з Росії, не користуються перевагами верховенства закону", - заявили вони.
Після арешту Гершковича з Москви поїхала кореспондентка The New York Times Валері Хопкінс, яка перебувала там тимчасово.
"Це значне зрушення, на яке багато новинних видань, що тримають там журналістів, дивитимуться з тривогою", - сказала Джоді Гінсберг, президент Комітету із захисту журналістів, свободи преси та безпеки.
Арешт Гершковича стався через рік після того, як російський уряд, невдовзі після повномасштабного вторгнення в Україну, запровадив нові жорсткі обмеження для журналістів, погрожуючи покаранням за репортажі, які йдуть урозріз із кремлівською версією подій, навіть заборонивши використовувати слово "війна" для опису конфлікту.
В результаті деякі новинні організації відкликали своїх журналістів. Деякі з цих журналістів пізніше повернулися, коли зрозуміли, що обмеження були спрямовані в основному проти росіян.
Російський журналіст Андрій Новашов був засуджений до восьми місяців "виправних робіт" за те, що нібито повідомив неправдиву інформацію про російських військових. Ілля Красильник, колишній видавець латвійського сайту новин Meduza, був притягнутий до відповідальності за аналогічним звинуваченням, але він залишив країну.
Сотні російських журналістів залишили країну, сказала Гінсберг.
Правозахисна група заявила, що їй наразі нічого не відомо про якихось неросійських журналістів, які заарештовані або переслідуються за цими законами. Гершкович затриманий за окремим звинуваченням у шпигунстві.
"Практично всі іноземні кореспонденти, які ще перебувають там, готуються до від'їзду або дуже серйозно розглядають це питання", - сказала Енн Купер, керівник бюро Національного громадського радіо у Москві та колишній виконавчий директор Комітету із захисту журналістів. Арешт Гершковича "дуже тривожний і змусив би будь-кого почуватися ніяково", - сказала вона.
"Кожен журналіст і новинна організація повинні зважити обставини і ухвалити власне рішення. Якби я була американським кореспондентом, який зараз перебуває в Москві, я не думаю, що залишилася б", - сказала Купер.
New York Times зараз не має кореспондента в Росії, але періодично направляє туди журналістів, таких як Хопкінс, для виконання окремих завдань. Хопкінс, наприклад, написала про російського батька-одинака, якому за виступи проти війни загрожує тюремний термін, а його 13-річну доньку відправили до дитячого будинку.
Один із журналістів, який поїхав і повернувся, Стів Розенберг, редактор ВВС в темі Росії, написав у Твіттері, що він "приголомшений тим, що сталося" з Гершковичем. Його обліковий запис у Твіттері нічого не говорить про його власний статус, а ВВС відмовилося від коментарів у п'ятницю.
Протягом останнього року CNN ротував міжнародних кореспондентів Метью Чанса та Фреда Плейтгена до Росії і назад, і Чанс повідомив із Москви про арешт Гершковича. ЗМІ не повідомляло більше про свої плани щодо персоналу в країні. "Ми стурбовані новинами з Росії та уважно стежимо за ситуацією в країні", - йдеться у їхній заяві.
У Washington Post працюють три журналісти, які пишуть про Росію - Робін Діксон, Марія Ілюшина та Франческа Ебел, але їхнє місцезнаходження не коментується, сказала прессекретар видання. Діксон писала про арешт Гершковича із Латвії. У службовій записці, яка оголошує про найм Ебел минулої осені, Post повідомив, що його російська команда працює за межами країни.
Associated Press не говорить про переміщення своїх співробітників з міркувань безпеки, але "зберігає свою присутність" у Росії, сказала прессекретар Лорен Істон.
Bloomberg відкликав своїх репортерів з Росії минулого року, а головний редактор Джонн Міклтуейт сказав тоді співробітникам, що нові закони, схоже, "призначені для того, щоб перетворити будь-якого незалежного репортера на злочинця". Репортери Bloomberg так і не повернулися до країни.
Водночас журналісти, які втекли з Росії минулого року, продовжили писати про країну, використовуючи переваги технологій, недоступних попереднім поколінням: інтернет, зашифровані комунікації та камери мобільних телефонів у руках мільйонів потенційних свідків.
Проте, вважає Гінсберг, "технології ніколи не замінять особистої присутності".