UA / RU
Підтримати ZN.ua

Африканське золото від ПВК «Вагнер» принесло Росії близько 2,5 млрд доларів – RFI

Найманці взяли під контроль видобуток і продаж золота у деяких країнах африканського континенту.

Із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну діяльність приватної військової компанії «Вагнер» у Африці могла принести в російський бюджет близько 2,5 мільярда доларів. Зокрема дохід у розмірі 114 мільйонів доларів на місяць бойовикам приносило золото, яке добувалося на континенті під їхніми контролем.

Такими є оцінки аналітичного центру The Blood Gold, повідомляє «Міжнародне французьке радіо» (RFI).

Читайте також: Росія хоче відкрити «другий фронт» проти Заходу, посилюючи вплив на Африку – FT

«Видобуте у Судані, Центральноафриканській Республіці і Малі золото, яке відмивалося на міжнародних ринках, прямо і побічно фінансувало війну Росії проти України», – йдеться у звіті аналітиків.

За даними американської розвідки, у Малі близько 1000 російських найманців, які знаходяться у країні для боротьби з джихадистськими угрупованнями та захисту військової хунти, що перебуває при владі. Бойовики отримують від місцевих військових 10,8 мільйона доларів на місяць готівкою. Доходи хунти залежать від невеликої кількості міжнародних гірничодобувних компаній. Серед них – канадська Barrick Gold, головний платник податків країни, яка тільки за перше півріччя 2023 року виплатила владі Бамако 206 мільйонів доларів США.

Читайте також: Китай посилює вплив на Африку, зміцнюючи з нею економічні зв'язки

Дослідники вказують, що у ЦАР «вагнерівці» отримали ексклюзивні права на видобуток на найбільшому в країні руднику Ндассіма. Наразі обсяг видобутку золота на цьому руднику оцінюють у 290 мільйонів доларів на рік.

А в Судані «Вагнер» контролює великий золотопереробний завод. Також бойовики стали основними покупцями та експортерами необробленого золота. Попри численні свідчення масштабної торгівлі, яку протягом понад десяти років вели пов'язані з Кремлем структури, статистика зовнішньої торгівлі Судану показує, що офіційний експорт золота в Росію дорівнює нулю. Однак дані Суданського центрального банку, отримані CNN, свідчать про те, що в країні пропало щонайменше 32,7 тонни золота 2021 року. Основним джерелом цього дефіциту називається контрабанда золота, якою займається ПВК «Вагнер».

Читайте також: «Вагнер» може продовжити експлуатувати Африку й після заколоту у РФ – Білий дім

«Цей прибутковий бізнес російських найманців в Африці, крім підживлення військової машини Росії, також призводить до дестабілізації регіону і підриває західний вплив у цих країнах, прямо і побічно сприяючи збільшенню кількості біженців, які просять притулку в Європі», - наголошують дослідники The Blood Gold.

Аналітики зазначають, що бізнес «вагнерівців» процвітає на тлі порушень у Малі, кривавої громадянської війни в Судані, а також загибелі десятків тисяч людей по всій Африці та в Україні.

Нагадаємо, колишній офіцер ГРУ та «Вагнера» Ігор Саліков прибув у Нідерланди, щоб свідчити про воєнні злочини Росії, зокрема і в Африці.