UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: В США більшість підтримує поставки зброї Україні, але з’явилися сумніви, чи ці зусилля виправдані

При цьому, опитування показало, що громадяни США більше готові безстроково підтримувати Україну, якщо не доведеться платити більше за пальне і продукти.

Майже через 20 місяців після вторгнення Росії в Україну двопартійна підтримка американської військової допомоги ослабла, на що вказують результати опитування Чиказької ради з глобальних питань (Chicago Council on Global Affairs).

Більшість американців, як і раніше, підтримують надання Києву додаткового озброєння і забезпечення. Але з’явилося більше розбіжностей щодо того, чи були ці інвестиції вартими того, - пише Washington Post.

Результати опитування з'явилися у критичний момент, коли Україна, загрузнувши у дорогій боротьбі за повернення окупованої території, прагне подальшої підтримки з боку США. При цьому кінця війни досі не видно. Президент Джо Байден попросив виділити 13 мільярдів доларів на нову військову допомогу, але республіканці добилися виключення цього пункту з законопроекту про додаткові витрати американського уряду.

Питання підтримки України залишається одним з центральних тем дебатів у Вашингтоні, оскільки наявні кошти закінчуються, і законодавці повинні вирішити, чи схвалювати додаткову допомогу на тлі зростаючого протесту республіканців. У Конгресі більшість лідерів Республіканської партії висловилися на підтримку продовження допомоги Україні. Але дані нового опитування підкреслюють, що рядові члени партії або розчарувалися у зростаючих витратах, або почали ставити під сумнів їх доцільність.

Читайте також: Боррель: Європа не може замінити США у питанні допомоги для України

Загалом, опитування Chicago Council on Global Affairs показало, що 63% дорослого населення США підтримують надання додаткового озброєння і військових матеріалів армії України. Для порівняння, в листопаді минулого року таку відповідь дали 65% опитаних, а в липні 2022-го - 72%.

Серед республіканців підтримка становить 50%, що на 18 відсоткових пунктів менше, ніж у липні 2022 року, і на 30 пунктів менше, ніж у перші тижні повномасштабного вторгнення Росії. Підтримка демократів становить 77%, цей показник майже не змінився з літа 2022 року. Тоді таку позицію займали 79% опитаних демократів. Серед незалежних підтримка впала на вісім пунктів, до 60%.

Опитування проводилося в середині вересня, до поїздки президента України Володимира Зеленського у США, де він відстоював позицію своєї країни в ООН і на Капітолійському пагорбі.

«Опитування Chicago Council on Global Affairs показало, що 53% американців загалом вважають, що вливання американської зброї, обладнання, а також проведення навчань на загальну суму 43,9 мільярда доларів з початку вторгнення, були варті витрачених коштів. 45% вважають, що ці зусилля не були того варті. Майже 7 з 10 демократів заявили, що підтримка була виправданою, тоді як близько 6 з 10 республіканців сказали, що ні. Незалежні розділилися в цьому питанні приблизно порівну», - пише Washington Post.

Американці скептично ставляться до твердження адміністрації Байдена про те, що військова підтримка України стримає агресію з боку інших країн. Опитування показало, що 40% респондентів вважають, що підтримка України зменшить ймовірність того, що  могутні країни спробують захопити слабші країни в інших регіонах. 20% вважають, що така агресія стане більш імовірною, а 40% вважають, що допомога США не матиме жодного значення.

Американці продовжують висловлювати підтримку НАТО, який зміцнився в результаті війни в Україні. Приблизно 3 з 4 (77%) заявили, що США повинні зберегти або посилити свою прихильність до Альянсу. Цей показник знизився з 81% у 2022 році, але відповідає рівням, зафіксованим за останнє десятиліття. Приблизно 9 з 10 демократів, а також близько 7 з 10 незалежних і республіканців підтримують збереження або посилення зобов'язань перед НАТО.

Під час опитування респондентам пропонували розглянути дві гіпотетичні ситуації, пов'язаних з НАТО: вторгнення Росії до Німеччини і вторгнення Росії до іншої країни Альянсу, наприклад, Латвії чи Литви. Опитування показало, що 64% респондентів підтримали б введення американських військ, якби Росія вторглася на територію «союзника по НАТО, такого як Німеччина», а 57% сказали те ж саме, якби Росія порушила кордон «союзника по НАТО, такого як Латвія, Литва чи Естонія».

Демократи приблизно однаково підтримують захист Німеччини і балтійських союзників, тоді як республіканці більше схильні підтримати захист ФРН (64%), ніж Латвію, Литву чи Естонії (48%).

Окрім партійних розбіжностей щодо деяких з цих питань, існує також різкий розкол у підтримці України, пов'язаний з освітою. Опитування Chicago Council on Global Affairs показало, що 75% випускників коледжів підтримують надання Україні додаткових озброєнь і військових матеріалів, порівняно з 60% тих, хто має певну професійну освіту, і 53% тих, хто має середню освіту. Хоча 64% випускників коледжів заявили, що військова допомога США була варта витрачених коштів, цей показник знизився до 49% серед тих, хто має певну вищу освіту, і до 44% серед тих, хто має диплом про середню освіту або менше.

Читайте також: Зеленський про допомогу США: "Я чув від Байдена про стовідсоткову підтримку"

Також, згідно з опитуваннями, проведеними Washington Post/ABC, Університетом Квінніпіак і Fox News, від 34% до 41% американців вважають, що США надають надто багато допомоги Україні. Водночас, більшість респондентів вважають, що допомоги достатньо або замало.

Опитування Chicago Council виявило змішану підтримку безстрокової допомоги Україні. 49% респондентів погодилися з тим, що «США повинні закликати Україну до якнайшвидшого досягнення миру, щоб витрати не були надто великими для американських домогосподарств, навіть якщо це означає, що Україна втратить частину своєї території». Аналогічна частка (47%) відповіла, що Америка повинна підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, навіть якщо в результаті американцям доведеться платити вищі ціни на пальне і продукти харчування.

Але коли дослідники поставили американцям запитання, в якому не було згадок про ціни, респонденти висловили більшу підтримку довгострокової допомоги. 57% відповіли: «США повинні надавати зброю і військові поставки Україні доти, доки вона не поверне собі всю захоплену Росією територію». Водночас 39% сказали: «США повинні заохочувати Україну до переговорів з Росією з метою припинення конфлікту, навіть якщо це означає, що Росія залишить собі захоплені нею території в Україні».

Більшість американців (55%) вважають, що ні Росія, ні Україна не мають переваги у війні, порівняно з 46% у листопаді минулого року. Тоді 26% вважали, що перевагу має Україна, і стільки ж - що перевагу має Росія. З того часу сприйняття позиції України погіршилося: 29% вважають, що перевагу має Росія, а 14% віддають перевагу українцям у військовому плані. Мало хто очікує швидкого завершення конфлікту: 34% вважають, що бойові дії триватимуть «більше року», ще 34% - від двох до чотирьох років, а 15% - від п'яти років і більше.

Читайте також: The Economist: Відставка МакКарті шкідлива для США і ще гірша для України

Американці майже одностайно звинувачують російського президента Владіміра Путіна у війні: близько 9 з 10 демократів, республіканців і незалежних вважають, що його повністю винним або покладають на нього більшу частку провини. Загалом, приблизно 3 з 10 звинувачують НАТО, 3 з 10 - Зеленського, а 1 з 4 звинувачують США у початку війні.

Опитування Chicago Council проводилося онлайн 7-18 вересня серед 3242 дорослих по всій країні. Вибірка була сформована з допомогою компанії Ipsos. Похибка вибірки для загальних результатів становить плюс-мінус 2%.