Заступник радника Білого дому з питань національної безпеки Джон Файнер очолив американську делегацію до Нью-Делі в понеділок, 4 грудня, де обговорив повідомлення про змову з метою вбивства американського громадянина. Про це повідомляє Reuters.
Файнер підтримав ініціативу Індії зі створення слідчого комітету для розслідування змови, а також вказав на важливість притягнення винних до відповідальності.
США звинуватили агента індійського уряду у причетності до підготовки вбивства сикхського активіста з американським громадянством. Федеральна прокуратура південного округу Нью-Йорка оприлюднила звинувачення проти громадянина Індії, якого підозрюють у співпраці з представником індійського уряду з метою організації вбивства активіста сикхської громади.
Минулого тижня Індія заявила, що офіційно розслідує занепокоєння, висловлене США, і буде вдаватися до "необхідних подальших заходів" на основі висновків комісії, створеної 18 листопада.
Індійський уряд давно скаржиться на активність сикхських груп за межами Індії. Нью-Делі розглядає їх як загрозу безпеці — ці групи підтримують рух за створення незалежної сикхської держави.
Файнер зустрівся з міністром закордонних справ Індії та радником з питань національної безпеки. Вони також обговорили події на Близькому Сході, включаючи війну між Ізраїлем і ХАМАС, плани щодо післявоєнного устрою Сектору Гази і нещодавні напади на комерційні судна в Червоному морі.
Ці звинувачення є дзеркальним відображенням заяв Канади і можуть призвести до загострення і без того крихких відносин між Штатами та Індією.
У вересні уряд Канади викликав дипломатичну бурю, коли прем'єр-міністр Джастін Трюдо звинуватив Індію у причетності до вбивства сикхського лідера у Ванкувері - звинувачення, які Нью-Делі рішуче заперечує.
США вже опинилися в незручному становищі, коли у Нью-Делі з невдоволенням відреагували на звинувачення Канади. Індія вислала десятки канадських дипломатів. Тим не менш, за останні місяці Штати та Індія провели кілька зустрічей на високому рівні.
Однак ситуація посилить тиск на адміністрацію президента США Джо Байдена, яка прагнула поглибити зв'язки з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді, попри занепокоєння щодо прав людини і майбутнього індійської демократії. Під час зустрічі з Моді у Вашингтоні в червні Байден заявив, що Індія має вирішальне значення в зусиллях США з протистояння зростанню впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.