У той час як Палата представників США перебуває в хаосі щодо планів витрат, сенатори обох партій у понеділок, 25 вересня, вели переговори про те, як запобігти призупиненню роботи уряду на цих вихідних за допомогою тимчасових заходів, а також про те, чи включати до законопроекту додаткову допомогу Україні. Про це повідомляє NYT.
За словами офіційних осіб, сенатори і високопоставлені співробітники протягом останніх кількох днів вели інтенсивні дискусії про те, як діяти далі, враховуючи глухий кут, в якому опинилася Палата представників, в той час як Сенат робить кроки до прийняття законопроекту про надзвичайні витрати, який дозволить продовжити фінансування федеральних агентств після того, як поточний фінансовий рік закінчиться опівночі в суботу, 30 вересня.
Люди, знайомі з ходом переговорів, кажуть, що основна проблема полягає в тому, чи варто додавати 25 мільярдів доларів нової допомоги Україні до законопроекту, або ж зберегти законодавство без спірних положень, що було б "чистим" заходом, який міг би отримати ширшу підтримку серед республіканців у Палаті представників, які також повинні ухвалити його, щоб зберегти роботу уряду.
Попри широку двопартійну підтримку допомоги для України в Сенаті, деякі республіканці стверджують, що це створить додаткові труднощі для спікера Палати представників Кевіна Маккарті, який намагатиметься знайти вихід із бюджетного глухого кута. Великий блок республіканців у Палаті представників виступає проти будь-якого подальшого фінансування підтримки України і, швидше за все, наполягатиме на тому, щоб вилучити цей пункт із законопроекту і повернути документ до Сенату на повторний розгляд, що уповільнить ухвалення будь-якого рішення, коли часу залишилося обмаль.
У понеділок, 25 вересня, представниця Республіканської партії і близький радник Маккарті Марджорі Тейлор Грін застерегла своїх колег від прийняття окремого законопроекту про витрати Пентагону. Вона сказала, що навіть процедурне голосування за просування цього документа рівнозначне "голосуванню за мільярди нових кривавих грошей на проксі-війну в Україні".
З моменту повномасштабного вторгнення Росії Конгрес схвалив близько 113 мільярдів доларів військової, гуманітарної та економічної допомоги Україні, також президент США Джо Байден просить виділити ще 24 мільярди доларів.
Коаліція сенаторів наполягає на тому, щоб гроші для України були включені в тимчасовий бюджет. Вони стверджують, що було б великою помилкою не продемонструвати підтримку України, особливо після того, як український президент Володимир Зеленський особисто зустрівся з членами Сенату під час візиту до США минулого тижня і отримав запевнення у подальшій підтримці.
Але республіканці не хочуть ставити Маккарті у скрутне становище, наполягаючи на наданні допомоги Україні, що може дати спікеру підстави відхилити пропозицію Сенату. Деякі законодавці заявили, що вони все ще можуть швидко розглянути питання про витрати на підтримку України, допомогу для відновлення після стихійних лих та деякі нові положення про безпеку кордонів у окремому законі, як тільки Конгрес впорається з негайною кризою, пов'язаною з потенційним закриттям роботи уряду.
Розбіжності щодо України серед сенаторів, які майже одностайно підтримують надання допомоги, ілюструють труднощі, з якими зіштовхнеться Конгрес цього тижня, намагаючись запобігти призупиненню роботи уряду. Сенат очікував певних дій щодо витрат з боку Палати представників, перш ніж робити кроки самостійно, але оскільки Палата представників “загрузла”, Сенат зараз готує власну версію проміжного законопроекту про витрати, щоб зберегти повноцінну роботу уряду.
Навіть якщо Сенат зможе зібратися і ухвалити тимчасовий законопроект про видатки протягом наступних кількох днів, немає впевненості, що Маккарті взагалі винесе його на голосування. Це, швидше за все, спровокує формальний виклик його повноваженням спікера, поставивши Маккарті перед вибором між збереженням роботи уряду та розпалюванням боротьби за свою посаду.
Очікується, що після повернення Палати представників у вівторок, 26 вересня, законодавці розпочнуть розгляд низки окремих законопроектів про витрати на наступний фінансовий рік, хоча ці дебати не наблизять Палату представників до того, щоб уникнути призупинення роботи уряду. Маккарті та його союзники сподіваються, що, вживши заходів, які стримують різке скорочення витрат, якого вимагають консерватори, вони зможуть зменшити опір швидкому ухваленню тимчасового законопроекту, який дозволить уряду функціонувати протягом наступних місяця чи двох.
Наразі Маккарті не має підтримки лише серед членів Демократичної партії, оскільки праві республіканці, такі як представник Флориди Метт Ґаєц, наполягають на тому, що законопроекти про видатки мають розглядатися окремо, і заявляють, що не підтримають тимчасовий захід.
Маккарті також доведеться протистояти зростанню закликів колишнього президента Дональда Трампа до республіканців зайняти жорстку позицію в переговорах щодо видатків.
Раніше представник Пентагону Кріс Шервуд попередив, що на військову допомогу від США та навчання українських військових у Штатах може вплинути тимчасова зупинка роботи американського уряду.
У разі “закриття уряду” Пентагон все ще матиме доступ до обладнання із власних запасів, звідки надходить більшість обладнання, що надсилається в Україну. Але на постачання цього обладнання, а також на тренування українських сил, що тривають у США, можуть вплинути відпустки персоналу і призупинення Міністерством оборони всіх видів діяльності, які не вважаються важливими для національної безпеки Штатів, у разі закриття уряду.
Візит Володимира Зеленського до Вашингтону показав, що на капітолійських пагорбах віють політичні вітри, які невпинно погіршують ситуацію для України. Чому так трапилося? Що треба робити Україні, щоб втримати підтримку Сполучених Штатів? Про це — в статті Олександра Хари «Зеленський у Вашингтоні. Штормове попередження».