UA / RU
Підтримати ZN.ua

США припинили ділитися з Росією даними щодо ядерних сил

У такий спосіб адміністрація Байдена прагне заохотити Москву повернутися до дотримання Нового договору СНО.

США повідомили Росію, що більше не обмінюватимуться з нею детальними даними про свої стратегічні ядерні сили, повідомляє The Wall Street Journal. Це рішення було прийняте після того, як Москва призупинила свою участь у Новому договорі СНО про скорочення озброєнь великої дальності, заявили американські офіційні особи у вівторок.

«Це перша дія, яку ми вжили в рамках договору у відповідь на призупинення Росією. Наша мета — спонукати Росію повернутися до дотримання договору», — сказав високопоставлений чиновник адміністрації Байдена. 

Рішення США припинити обмін даними було передане в понеділок заступнику міністра закордонних справ Росії Сергію Рябкову Бонні Дженкінс, заступницею державного секретаря з контролю над озброєннями та міжнародної безпеки

Зокрема, йдеться про дані, що містять детальну інформацію про кількість бомбардувальників, ракет і ядерних боєголовок, які розміщені на конкретних американських базах. За угодою про СНО, такими даними сторони мають обмінюватись кожні шість місяців.

Під час розмови з Рябковим Дженкінс запропонувала продовжити цей обмін даними, однак Росія наполягла на тому, що не буде надавати США цю інформацію, відтак Вашингтон заявив, що також утримається від цього.

У російському посольстві не дали коментарів. Дипломатичний чиновник у Москві підтвердив інформацію американських чиновників.

Читайте також: Bloomberg: Путін починає нову еру поширення ядерної зброї

США, однак, досі планують оприлюднити дуже стислу інформацію про загальну кількість своїх боєголовок, розгорнутих ракет і бомбардувальників, а також ядерних систем, які не є повністю готовими.

Адміністрація Байдена також продовжує надавати фактично щоденні повідомлення Росії про переміщення її стратегічних ракет, бомбардувальників і підводних човнів, або зміни в їхньому робочому статусі, як того вимагає договір.

Росія більше не надає таких повідомлень, що змусило США задатись питанням, чи повинні вони наслідувати цей приклад. В адміністрації Байдена наразі оцінюють, який вплив може мати відмова від таких повідомлень на стратегічну стабільність між двома ядерними державами.

На початку каденції Байдена Вашингтон і Москва були зацікавлені в збереженні Нового договору СНО, який обмежує кількість розгорнутих ядерних боєголовок і бомб до 1550 і містить положення про інспекції на місці для перевірки обмежень договору. Президент Байден закликав продовжити угоду на п’ять років, на що Москва погодилася.

Читайте також: The Economist: Путін нашкодив Росії, призупинивши участь в договорі СНО

Перевірки були призупинені в березні 2020 року за взаємною згодою після спалаху пандемії Covid-19. Однак, коли минулого року США намагалися відновити інспекції на тлі напруженості навколо України, Росія відмовилася.

У січні Державний департамент заявив, що Росія порушила угоду, відмовившись дозволити інспекції та відхиливши прохання Вашингтона зустрітися, щоб обговорити свої проблеми щодо дотримання. Тоді США вперше звинуватили Росію в порушенні договору, який набув чинності в 2011 році.