UA / RU
Підтримати ZN.ua

США планують відправити атомний підводний човен з балістичними ракетами до Південної Кореї на тлі загрози з боку КНДР 

Такі човни США рідко роблять «публічні зупинки» в іноземних портах.

Вперше з 1980-х років атомний підводний човен ВМС США з балістичними ракетами (SSBN) відвідає Південну Корею, щоб продемонструвати готовність Вашингтона захистити Сеул від загрози з боку Північної Кореї. Про це повідомляє Reuters.

Зокрема, про такий крок було оголошено у спільній декларації після зустрічі президента Південної Кореї Юн Сок Йоля і лідера США Джо Байдена у Вашингтоні в середу, 26 квітня.

Оскільки американські човни SSBN покладаються на секретність і непомітність, щоб зберегти здатність запускати ядерні ракети під час війни, вони рідко роблять «публічні зупинки» в іноземних портах.

«Це могло б стати величезним тиском на Північну Корею, тому що зазвичай вони (США – ред.) не розповідають, де знаходяться їхні підводні човни», - сказав військовий Південної Кореї Мун Кун Сік, капітан південнокорейського підводного човна у відставці.

Читайте також: Байден після зустрічі з Йолем пригрозив КНДР: «Ядерна атака знищить будь-який режим, який її здійснить»

Сполучені Штати пообіцяли розмістити в Південній Кореї більше так званих «стратегічних активів», таких як авіаносці, підводні човни і бомбардувальники далекого радіусу дії, щоб стримувати Північну Корею, яка розробляє дедалі потужніші ракети, здатні вражати цілі від Південної Кореї до континентальної частини США.

«Візит» підводного човна також розглядається як спосіб заспокоїти Південну Корею і припинити розмови в Сеулі про розробку власної ядерної зброї.

«Якщо американський підводний човен прибуває і пришвартовується в Південній Кореї, це дуже незвично і символічно... США хочуть показати, що вони йдуть до сильнішого стримування у чіткий спосіб і послабити занепокоєння Південної Кореї», - сказав військовий Чхве Іль, ще один капітан південнокорейського підводного човна у відставці.

Читайте також: Президенти США та Південної Кореї не обговорювали військову допомогу Україні — Yonhap

Пхеньян засудив нещодавнє розміщення американських авіаносців і спільні військові навчання США та Південної Кореї як доказ ворожих намірів союзників.

ВМС США мають на озброєнні 14 човнів SSBN. Кожен з підводних човнів класу Ohio несе 20 ракет Trident II D5, які можуть доставити до восьми ядерних боєголовок до цілей на відстані до 12 тисяч кілометрів.

Прибуття SSBN до Південної Кореї відбувалися регулярно в 1970-х роках, в інший період, коли Сеул обговорював силу зобов'язань США і необхідність власного ядерного арсеналу, згідно з доповіддю Федерації американських вчених. Тоді такі човни прибували в Південну Корею майже щомісяця. Потім, у 1981 році, це припинилося.

Жодних подробиць про відправку до Південної Кореї SSBN не було надано, але в декларації зазначається, що заплановане прибуття стане свідченням зобов'язань Сполучених Штатів і надалі посилювати присутність стратегічних об'єктів на Корейському півострові.

Високопоставлений американський чиновник, який говорив на умовах анонімності, повідомив журналістам, що це прибуття буде частиною більш частих відправок стратегічних сил США на півострів. Але, за його словами, немає жодних планів щодо регулярного розміщення або базування і, звичайно, розробки ядерної зброї в Південній Кореї.

Читайте також: Південна Корея та США підписали понад 20 меморандумів про співпрацю

Раніше повідомлялося, що США та Південна Корея домовилися про посилення співпраці у сфері ядерної зброї, щоб протистояти загрозі з боку КНДР. США вперше нададуть Південній Кореї центральну роль у стратегічному плануванні застосування ядерної зброї в будь-якому конфлікті з Північною Кореєю, в обмін на обіцянку, що Сеул не нарощуватиме власний арсенал ядерної зброї.