Спікер Палати представників США республіканець Майк Джонсон у понеділок, 12 лютого, розкритикував законопроєкт із допомогою Україні, Ізраїлю і Тайваню на $95,3 млрд, тоді як Сенат наближається до фінального голосування щодо цього пакету, повідомляє The Hill.
Джонсон, зокрема, розкритикував пакет за виключення положень про безпеку кордонів.
“У законопроєкті Сенату про зовнішню допомогу немає нічого про найбільш нагальну проблему, що стоїть перед нашою країною”, — заявив він, припустивши, що не винесе законопроєкт на голосування, якщо пакет пройде через верхню палату Конгресу.
"За відсутності жодних змін у прикордонній політиці від Сенату, Палаті представників доведеться продовжувати працювати над цими важливими питаннями на власний розсуд", - додав Джонсон.
Критика з боку Джонсона пролунала за кілька хвилин до того, як Сенат проголосував про припинення дебатів щодо тексту законопроєкту, подолавши останню процедурну перешкоду перед остаточним розглядом.
Заява спікера Палати викликала ще більше запитань про долю допомоги Україні від США — суперечливе питання в Республіканській партії, й, особливо в Палаті представників, де більшість зберігають республіканці.
Колишній президент-республіканець Дональд Трамп закликав законодавців своєї партії відхилити додаткову допомогу Україні і надавати підтримку союзникам у формі кредитів, а дехто з республіканців раніше навіть погрожував внести пропозицію про недовіру Джонсону, якщо він подасть на розгляд питання про фінансування для Києва.
Джонсон кілька місяців поспіль заявляв, що будь-яка допомога Україні має супроводжуватися прийняттям закону про безпеку кордонів.
Але на початку лютого - після того, як двопартійна група сенаторів уклала угоду щодо законодавства про безпеку кордонів, яка мала розблокувати надання допомоги Україні - Джонсон назвав пакет "зовнішня допомога плюс безпека кордонів" мертвим, стверджуючи, що його положення не допоможуть полегшити ситуацію з потоком мігрантів.
Як наслідок, лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер вилучив із законопроєкту положення про безпеку кордонів.
Джонсон, однак, тепер відкидає пакет без положень про безпеку кордонів, вимагаючи від Сенату підтримати консервативний законопроєкт про прикордонну політику, який республіканці Палати представників ухвалили минулого року, але який Шумер відмовився виносити на голосування.
Джонсон заявив, що замість того, щоб виносити на розгляд іноземну допомогу, Сенат "повинен був повернутися до внесення поправок до законопроєкту, включивши в нього реальні положення про безпеку кордонів”.
Схвалення допомоги Україні в Конгресі затримується на тлі того, як українські офіційні особи, Білий дім, республіканські та демократичні законодавці США, а також західні союзники Києва б'ють на сполох через те, що Україна потребує більшої підтримки.