UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сі Цзіньпін уперше за шість років прибув до США

Президенти Китаю та США вже у Сан-Франциско.

Президент Китаю Сі Цзіньпін розпочав свій перший візит до Сполучених Штатів за шість років, повідомляє Reuters.

В середу вранці Сі, який востаннє відвідував США у 2017 році, має зустрітися з Джо Байденом у Сан-Франциско, а потім відвідати щорічний саміт форуму Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС).

Ця зустріч стане першою особистою зустріччю  лідерів США та Китаю за рік, і офіційні особи США розглядають її як можливість зменшити напругу у тому, що багато хто називає найнебезпечнішим суперництвом у світі.

На злітній смузі Сі Цзіньпіна зустрічали, зокрема, міністерка фінансів Джанет Єллен і посол США в Китаї Ніколас Бернс.

Після прибуття Сі Цзіньпін помахав рукою зі сходів свого літака Air China щоб привітати офіційних осіб США, потім  сів у свій китайський лімузин Hongqi, або «Червоний прапор», і вирушив з аеропорту в Сан-Франциско, де очікуються демонстрації як за, так і проти його візиту.

Читайте також: The Guardian: чим затьмарена зустріч Сі і Байдена й чого очікувати

Менш ніж за дві години до цього державний секретар США Ентоні Блінкен звернувся до міністрів 21 країни-члена АТЕС і наголосив, що США вірять у «регіон, де економіки вільні обирати свій власний шлях... де товари, ідеї та люди переміщуються законно та вільно».

Блінкен не назвав Китай, однак його слова повторили риторику США останніх років, у якій Вашингтон звинувачує Пекін у залякуванні менших країн Індо-Тихоокеанського регіону та у спробах підірвати те, що США та їхні союзники називають «порядком, заснованим на правилах».

Читайте також: Представник Тайваню планує зустрітися з Байденом на саміті АТЕС, у якому братиме участь Сі Цзіньпін

Торговий представник США Кетрін Тай, яка разом із Блінкеном відкривала міністерську сесію АТЕС, підкреслила, що зустріч у Сан-Франциско відбувається в часи «великої невизначеності та викликів» для регіону. Вона відзначила посилення геополітичної напруженості, крихкі ланцюги поставок і погіршення кліматичної кризи.

Раніше Байден заявляв, що прагне покращити відносини з Китаєм і відновити нормальне спілкування між двома наддержавами, включаючи контакти між військовими.

Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив журналістам, що Байден і Сі також обговорять конфлікт Ізраїлю та ХАМАС у Газі, а також зусилля США у підтримці України в її боротьбі з російським вторгненням.

На порядку денному будуть також економічні питання. Байден наголошував, що США не хочуть відокремлюватися від Китаю, однак хочуть змінити економічні відносини на краще.

Біля готелю, де розміщується китайська делегація, вже зібрались кілька сотень переважно прокитайських демонстрантів із китайськими прапорами.

У середу біля місця проведення саміту очікуються більш масштабні протести представників правозахисних груп, які критикують політику Сі в Тибеті, Гонконзі та його утиски уйгурів.

Читайте також: Китай засудив відому уйгурську вчену до довічного ув'язнення — WP

Байден прибув до Сан-Франциско, незадовго до того, як Сі мав приземлитися. Кортеж президента вітали демонстранти з обох таборів: одні  розмахували китайськими прапорами та тримали банери із закликами до «добрих» і «теплих» американсько-китайських зв’язків, інші тримали плакати із засудженням Комуністичної партії Китаю.