UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сенат США проголосував за початок дебатів про тимчасовий бюджет, щоб уникнути призупинення роботи уряду

У документі передбачена допомога для України.

У вівторок, 26 вересня, Сенат США проголосував за початок дебатів про схвалення тимчасового бюджету, щоб уникнути призупинення роботи уряду наприкінці тижня, повідомляє The Hill.

Сенат проголосував 77 голосами “за” та 19 “проти” за законодавчий інструмент, який буде використаний для продовження фінансування уряду до 17 листопада.  

Голосування ставить Сенат на шлях до ухвалення документа наприкінці цього тижня, який він зможе направити до Палати представників, щоб уникнути “закриття уряду” 1 жовтня.

Читайте також: Республіканці обдумують скорочення допомоги Україні через законопроект про оборону

Однак Палата представників, контрольована республіканцями, планувала просувати власний партійний підхід, який навряд чи отримає підтримку в Сенаті, де більшість становлять демократи, пише Reuters.

Палата представників провела процедурне голосування, щоб просунути вперед чотири законопроекти про видатки, які відображають консервативні пріоритети і не мають жодних шансів стати законом. Навіть якщо вони будуть ухвалені, ці заходи фінансуватимуть лише частину уряду і не відвернуть шатдаун.

Розкол між двома палатами Конгресу свідчить про те, що в неділю, 1 жовтня, федеральний уряд США, швидше за все, ввійде в четвертий за десятиліття шатдаун.

Тимчасовий законопроект Сенату передбачає фінансування федерального уряду до 17 листопада, а також приблизно $6,15 млрд на фінансування допомоги Україні та $5,99 млрд на допомогу в ліквідації наслідків стихійних лих.  

За словами посла України в США Оксани Маркарової, у проекті про додаткове фінансування для уряду Штатів передбачається понад 6 млрд доларів на допомогу Україні.

Внесений законопроект про безперервні асигнування на 2024 рік передбачає 6,152 млрд доларів на додаткову допомогу Україні, зокрема: 4,499 млрд  – оборонні видатки та 1,650 млрд  - економічна підтримка (в тому числі пряма бюджетна), та інші видатки.

“Зазначений проект резолюції передбачає фінансування уряду США до 17 листопада 2023 року. Тобто це проект на 45 днів, потягом яких вважається що буде знайдено компромісні рішення щодо бюджету на 2024 фіскальний рік”, - написала Маркарова, наголосивши, що поки що це лише проект і в наступні дні у Конгресі очікуються активні дискусії.

Лідери Сенату тримали деталі законопроекту  в таємниці незадовго до голосування у вівторок, поки законодавці вели кулуарну боротьбу за виділення додаткових коштів для України.

Голосування показало, що лідер демократичної більшості в Сенаті Чак Шумер і лідер республіканців Мітч Макконнелл значною мірою солідарні в бажанні уникнути шатдауну, який призупинив би роботу багатьох урядових служб і відправив би у відпустку тисячі державних службовців. 

Читайте також: Newsweek: Що міг би сказати Зеленський, щоб схилити республіканців на бік України?

У вівторок вдень Шумер назвав законопроект "мостом", який дасть учасникам переговорів більше часу для укладення довгострокової угоди про фінансування уряду.

"Демократи і республіканці в Сенаті разом сумлінно працювали над досягненням угоди про продовження резолюції, яка дозволить уряду працювати після 30 вересня", - заявив лідер демократів.

Він визнав, що в угоді "не буде всього того, що хочуть обидві сторони", але стверджував, що вона "допоможе досягти негайної і необхідної мети - уникнути закриття уряду".  

"Рівень фінансування залишається на тому ж рівні, що і раніше. Для України передбачено 6,1 мільярда доларів на оборону та через Державний департамент. На ліквідацію наслідків стихійних лих передбачено 6 мільярдів доларів", - оголосив Шумер, додавши, що це не буде остаточною пропозицією на весь рік. 

Макконнелл закликав своїх колег-республіканців ухвалити заходи щодо фінансування, щоб уникнути призупинення роботи уряду, яке було б лише "поганою новиною" для його партії.  

"Опівночі в неділю, 1 жовтня, поточні асигнування закінчаться, і федеральний уряд припинить роботу. Протягом багатьох років я був досить чітко переконаний, що шатдаун - це погана новина, з якого боку на неї не подивись", - заявив він.

Спікер Палати представників республіканець Кевін Маккарті у вівторок обговорив можливість зустрічі з лідером США Джо Байденом для пошуку компромісу і припустив, що додавання формулювання про посилення безпеки кордонів може стати ключем до угоди.  

За його словами, зустріч із Байденом буде "дуже важливою" для збереження фінансування уряду. 

Читайте також: Make Russia great again – як нове гасло республіканців-ізоляціоністів у Палаті представників – The Hill

Раніше представник Пентагону Кріс Шервуд попередив, що на військову допомогу від США та навчання українських військових у Штатах може вплинути тимчасова зупинка роботи американського уряду.

У разі “закриття уряду” Пентагон все ще матиме доступ до обладнання із власних запасів, звідки надходить більшість обладнання, що надсилається в Україну. Але на постачання цього обладнання, а також на тренування українських сил, що тривають у США, можуть вплинути відпустки персоналу і призупинення Міністерством оборони всіх видів діяльності, які не вважаються важливими для національної безпеки Штатів, у разі закриття уряду.

Візит Володимира Зеленського до Вашингтону показав, що на капітолійських пагорбах віють політичні вітри, які невпинно погіршують ситуацію для України. Чому так трапилося? Що треба робити Україні, щоб втримати підтримку Сполучених Штатів?  Про це — в статті Олександра Хари «Зеленський у Вашингтоні. Штормове попередження».