Російські військовослужбовці увійшли на авіабазу в Нігері, де розміщені американські війська, повідомляє Reuters із посиланням на представника міноборони США.
Раніше військові, які керують західноафриканською державою, наказали США вивести майже 1000 військовослужбовців з країни, яка до перевороту минулого року була ключовим партнером Вашингтона в боротьбі з повстанцями.
Високопоставлений представник оборони США на умовах анонімності сказав, що російські сили не змішувалися з американськими військами, а використовували окремий ангар на авіабазі 101, яка розташована поруч з міжнародним аеропортом Діорі Хамані в Ніамеї, столиці Нігеру.
Таким чином, американські та російські війська опинилися у безпосередній близькості в той час, коли військове та дипломатичне суперництво між державами стає дедалі гострішим через конфлікт в Україні.
Це також викликає питання щодо долі американських установ у країні після виведення.
«Ситуація не є гарною, але в короткостроковій перспективі вона керована», — сказав чиновник.
США та їхні союзники були змушені вивести війська з низки африканських країн після переворотів, у результаті яких до влади прийшли групи, котрі воліють дистанціюватися від західних урядів. Окрім майбутнього відходу з Нігеру, американські війська також днями залишили Чад, тоді як французькі сили були вигнані з Малі та Буркіна-Фасо.
Водночас, Росія прагне зміцнити відносини з африканськими державами, представляючи Москву як дружню країну без колоніального багажу на континенті.
Наприклад, за останні роки Малі стала одним із найближчих африканських союзників Росії: для боротьби з повстанцями-джихадистами там розгорнуто найманців Групи Вагнера.
Співрозмовник сказав, що влада Нігеру повідомила адміністрації президента Джо Байдена про близько 60 російських військовослужбовців, які перебуватимуть в Нігері, однак ця цифра є неперевіреною.
Після перевороту американські військові перемістили частину своїх сил у Нігері з авіабази 101 на авіабазу 201 у місті Агадес. Наразі незрозуміло, яка американська військова техніка залишилася на авіабазі 101.
Авіабазу 201 у центрі Нігеру Сполучені Штати побудували за понад 100 мільйонів доларів. З 2018 року її використовували для атак на бійців «Ісламської держави» та філії «Аль-Каїди» Джамаат Нусрат аль-Іслам валь Муслімін (JNIM) за допомогою озброєних безпілотників.
Рішення Нігеру звернутися по виведення американських військ було зроблено після зустрічі в Ніамеї в середині березня, коли високопоставлені чиновники США висловили занепокоєння, включно з очікуваним прибуттям російських військ і повідомленнями про те, що Іран зацікавлений у нігерійському урані.
Хоча повідомлення США офіційним особам Нігеру не було ультиматумом, чиновник наголосив, що їм було чітко зазначено: американські сили не можуть перебувати на базі російських військ.
Для безпечного та організованого виведення військ до Нігеру було відправлено двозіркового американського генерала.
Наразі жодних рішень щодо майбутнього американського контингенту в Нігері не прийнято, за планом вони мають повернутися на розташовану в Німеччині базу Африканського командування США.
Про те, чи вистачить у Заходу рішучості вирішити проблему посилення позицій РФ на африканському континенті й що в цій ситуації має робити Київ, читайте в статті Володимира Кравченка "Навіщо Росія йде в Африку й чому це погано для України".