UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російські та американські запаси тактичної ядерної зброї: у кого вони більші

Де розміщена ядерна зброя США та РФ.

Масштабні навчання з ядерною зброєю в Росії та її рішення розмістити системи в Білорусі знову привернули увагу до тактичних ядерних запасів Москви, пише Newsweek.

Адмірал Тоні Радакін, глава британського військового відомства, на початку цього місяця заявив, що «з боку Росії ми бачили дикі погрози тактичного ядерного застосування, масштабні ядерні навчання і імітацію атак проти країн НАТО».

«Все це має на меті змусити нас вжити заходів, необхідних для підтримки стабільності», — сказав Радакін під час виступу в Лондоні.

Радакін додав, що країни НАТО наразі вдивляються у «світанок третьої ядерної епохи», яка виходить з попередньої епохи роззброєння і контррозповсюдження, що послідувала за першим сплеском гонки ядерних озброєнь в часи холодної війни.

Разом Росія і США контролюють близько 90% ядерних озброєнь у світі. Сюди входять стратегічна і нестратегічна, або тактична, ядерна зброя.

На відміну від стратегічної зброї, тактична ядерна зброя призначена для використання на полі бою або в так званому конкретному театрі військових дій. Вона має меншу потужність і призначена для використання проти інших цілей, ніж стратегічна ядерна зброя, яка обмежена новим Договором СНО, термін дії якого закінчується у 2026 році.

Стратегічна ядерна зброя розміщується на міжконтинентальних балістичних ракетах, балістичних ракетах підводних човнів і ракетах, що запускаються з літаків-бомбардувальників. Вони вважаються ракетами, які можуть зрівняти з землею цілі міста і загрожувати найбільшим світовим наддержавам.

У той час як стратегічні ядерні озброєння обмежені новим Договором про СНО, тактичні ядерні боєголовки не обмежені жодною міжнародною угодою.

Президент Росії Владімір Путін заявив, що Росія передала тактичні ракетні комплекси «Іскандер-М», здатні нести ядерні боєголовки, своєму ключовому союзнику – Білорусі.

Читайте також: Лукашенко заявив про десятки ядерних боєголовок у Білорусі

Білоруський диктатор Олександр Лукашенко в середині 2023 року заявив, що ця тактична ядерна зброя включає в себе бомби, втричі потужніші за атомні бомби, які США застосували проти японських міст Хіросіма і Нагасакі в 1945 році. За словами Путіна, Росія зберігає контроль над цією зброєю.

Російські офіційні особи також відкрито попереджали про можливість ядерного конфлікту через війну в Україні, повномасштабна фаза якої триває вже майже три роки.

Цього року Москва провела кілька раундів тактичних навчань із застосуванням ядерної зброї, зокрема в травні, у відповідь на те, що Кремль назвав «провокаційними заявами і погрозами» з боку західних офіційних осіб. Вона також регулярно проводить навчання зі стратегічною ядерною зброєю.

Читайте також: Україна може розпочати розробку ядерного озброєння, якщо США припинять військову допомогу - ЗМІ

США заявили, що «стримування обмеженого застосування Росією ядерної зброї в регіональному конфлікті є головним пріоритетом США і НАТО».

Скільки тактичної ядерної зброї має Росія?

На початку цього року Вашингтон підтвердив попередні оцінки російських запасів нестратегічних ядерних озброєнь, визначивши їхню кількість десь між 1 тис і 2 тис боєголовок.

«Росія має активний запас до 2 тисяч нестратегічних ядерних боєголовок», – оцінили США у 2022 році.

На відміну від стратегічної, Росія не зобов'язана розкривати обсяги своїх запасів тактичної ядерної зброї.

За оцінками експертів у 2022 році, Росія мала «приблизно 1 912 нестратегічних ядерних боєголовок, можливо менше, призначених для доставки повітряними, морськими, наземними та іншими засобами». Це число може включати зброю, що перебуває в процесі демонтажу або утилізації.

Читайте також: Ядерна загроза Росії є лише "тигром на папері" — The Telegraph

Багато систем озброєнь, що використовуються для запуску тактичної ядерної зброї, можуть також використовуватися для звичайних операцій або місій, які не передбачають застосування ядерної зброї.

«Хоча спершу Росія пішла за прикладом Америки і так само різко скоротила свої стратегічні ядерні сили, вона зберегла велику кількість нестратегічних ядерних озброєнь. Сьогодні Росія модернізує цю зброю, а також інші свої стратегічні системи», – йдеться в Огляді ядерної політики США за 2018 рік, підготовленому за першої адміністрації Трампа. 

Ще більше занепокоєння викликає прийняття Росією Стратегії Нацбезпеки, яка для досягнення успіху покладається на ядерну ескалацію.

На початку цього року Федерація американських вчених оцінила кількість нестратегічних ядерних боєголовок у Росії в 1 558 одиниць.

Серед запасів тактичної ядерної зброї – гравітаційні бомби, зенітні ракети, протиракетні комплекси, торпеди і ядерні міни, а також ядерні боєголовки, які можуть бути випущені російськими системами, оснащеними звичайними і ядерними боєзарядами.

Якими є запаси тактичної ядерної зброї США?

У квітні Державний департамент заявив, що адміністрація Байдена, як і попередні адміністрації, вважає, що США не мають потреби «відповідати або імітувати» російські запаси тактичних озброєнь.

За оцінками, США мають 200 одиниць тактичної ядерної зброї, приблизно половина з яких розміщена на європейських базах. Вважається, що близько 100 американських тактичних бомб розміщені у п'яти країнах НАТО на континенті, в тому числі в Туреччині, Німеччині і Бельгії.