UA / RU
Підтримати ZN.ua

Позбутися не можна погодитись: американський уряд не зможе розірвати зв'язки із Маском

Попри суперечливі висловлювання мільярдера, уряд не здатен відмовитись від його продуктів.

Американський уряд не зможе легко позбутися бізнесмена Ілона Маска, оскільки Білий дім надто залежить від мільярдера, який від схвалення безумних теорій змови перейшов до схвалення антисемітських тез, пише CNN.

NASA потрібні його ракети. Пентагону потрібні його супутники. Уряд потребує, щоб електромобілі мали доступ до його мережі зарядних пристроїв. Чиновникам потрібна його платформа соціальних медіа – Twitter, яка тепер називається X – для спілкування з людьми.

Читайте також: Президент Китаю провів «теплу зустріч» з Маском, підтримавши розвиток виробництва Tesla у КНР

У п’ятницю Білий дім приєднався до обурення через схвалення Маском антисемітської теорії змови на X.

«Ми рішуче засуджуємо цю огидну пропаганду антисемітської та расистської ненависті, яка суперечить нашим основним цінностям як американців», — заявив речник Ендрю Бейтс.

Після поширення Маском антисемітського твіту велика кількість компаній, включаючи материнську компанію CNN Warner Bros. Discovery, заявили, що призупинять розміщення реклами на X.

Лунали навіть заклики відсторонити Маска від управління Х — компанієї, яку він купив минулого року за 44 мільярди доларів, а потім позбавив її гарантій на заборону дезінформації та ворожих висловлювань.

У понеділок Білий дім оголосив, що приєднається до конкуруючої X Threads, яка належить Meta.

Як слушно зауважує  видання The New York Times, що хоча погляди Маска викликають огиду у Білого дому, однак урядовий апарат національної безпеки та космічні програми по суті є залежними від SpaceX Маска .

«Рідко буває, щоб уряд США настільки залежав від технології, наданої однією, хоча і завзятою людиною із огидними поглядами, які він так публічно висловлює», — написали Девід Сенгер та Ерік Ліптон. 

І все ж, за словами чиновників адміністрації, у них немає вибору — і не буде ще деякий час. Тому що наразі існує небагато життєздатних альтернатив.

Джон Кірбі, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій, коли його запитали про залежність уряду від Маска під час прес-брифінгу в Білому домі в понеділок, визнав важливість послуг, які надає SpaceX.

«У приватному секторі є інновації, від яких нам було б нерозумно відмовлятися. Але це не означає, що ми приймаємо чи погоджуємося з тією антисемітською риторикою, яку він пропагує», — сказав Кірбі.

Журналісти Times стверджують, що альтернативної компанії, до якої NASA могло б звернутися для запуску ракет SpaceX, наразі не існує.

Нещодавно Пентагон погодився укласти угоду зі SpaceX про виплату 70 мільйонів доларів за Starshield, систему зв’язку, засновану на системі Starlink із тисячами супутників. Збройні сили України також повністю залежать від Starlink для зв’язку в Інтернеті та на полі бою.

Рік тому Маск зіткнувся з негативною реакцією суспільства, коли поскаржився на вартість цієї послуги. У червні Пентагон заявив, що заплатить за Starlink в Україні.

Американський уряд упродовж багатьох років платить SpaceX мільярди доларів, проте він не озвучив, скільки платить за Starlink в Україні.

Читайте також: Маск — не президент: у Сенаті закликають розслідувати скандал з вимкненим Starlink'ом та переглянути договір між Пентагоном та SpaceX

Речник Пентагону генерал Пет Райдер ще у вересні заявив журналістам, що військове відомство не приховує і визнає, що платить Starlink за послуги в Україні, але з міркувань безпеки не надав жодної додаткової інформації.

Свого часу Кріс Ісідор з CNN писав про те, яку частку власних статків Маск отримав від бізнесу з урядом, зокрема через SpaceX, яку колись врятувала позика від NASA.

Tesla, компанію Маска з виробництва електромобілів, субсидували платники податків різними способами, включно з кредитами та податковими кредитами, щоб заохотити людей купувати електромобілі. 

Загальнонаціональна зарядна інфраструктура Tesla є важливою частиною національної інфраструктури для електромобілів. На початку цього року Білий дім похвалився, що після тривалих переговорів Tesla відкриє частину своєї мережі зарядних станцій для електромобілів інших виробників.

Читайте також: Продажі електрокарів у США планують збільшити у 10 разів: Байден посилює свою обіцянку щодо клімату – NYT

Усе це означає, що хоча слова Маска справедливо засуджують, а компанії бойкотують розміщення реклами на X, Маск є дуже інтегрованим у діяльність країни.

Навіть геніальний підприємець, винахідник і промисловець може бути людиною, яка геть не усвідомлює геополітичних наслідків її власного бізнесу й не має системного розуміння глобальних процесів. Теоретично лише держава, що правильно функціонує, бачить усю картину, тоді як глава нехай навіть найбільшої світової корпорації — лише частину. Чи мають корпорації займатися геополітикою?

На це запитання в статті "Чому треба зупинити Ілона Маска?" відповідає посол України в Японії Сергій Корсунський.