UA / RU
Підтримати ZN.ua

Політична система у США опинилася на межі серйозного збою – CNN

Численні кризи підкошують Вашингтон й на їх тлі відбуватимуться доленосні вибори 2024 року 

Сукупність криз, що потрясають політичну, демократичну, судову та економічну системи Америки, часто підживлювані колишнім президентом Дональдом Трампом і ультраправими республіканцями, загрожує серйозним випробуванням для президентства Джо Байдена на тлі зростаючих сумнівів щодо його переобрання на другий термін.

У міру того, як перегони за Білий дім 2024 року загострюються, стає зрозуміло, що надзвичайні історичні виклики ускладнюють боротьбу Байдена за другий термін, окрім зобов'язань, виражених у низьких рейтингах схвалення президента і нерівномірному розвитку економіки. Навіть за стандартами останніх років, коли демократія похитнулася, а запеклі політичні звинувачення поглибилися, країна занурюється в політичну безвихідь, яка не має аналогів, зазначає у своєму аналізі для CNN Стівен Коллінсон, який висвітлює політику Білого дому.

Читайте також: Сенатори від Республіканської партії закликали Байдена надати Україні ракети великої дальності — Bloomberg

Лідером симпатій республіканців є двічі імпічментований експрезидент Трамп, якому загрожують чотири кримінальні процеси, і який ніколи не полишав спроб перевернути американську демократичну систему чесних виборів.

Зараз Байден стикається з власною драмою імпічменту після того, як протрампівські республіканці, незважаючи на нечисленні докази зловживань владою, розпочали розслідування, намагаючись пов'язати його з ймовірною торгівлею впливом його сина Хантера в Китаї та Україні. Байден також переживає після того, як минулого тижня його син, який вижив, став єдиною дитиною чинного президента, якій висунули звинувачення.

Республіканська більшість у Палаті представників, охоплена міжусобицями і радикалізацією, погрожує припинити федеральне фінансування і може закрити уряд (припинити його роботу) до кінця місяця після того, як її найбільш радикально налаштовані члени зажадали масового скорочення витрат. Протидія Сенату і Білого дому у цьому протистоянні стає все більшою загрозою для збереження спікера Республіканської партії Кевіна МакКарті.

Байден все частіше потрапляє під пильну увагу щодо його здатності відпрацювати повний другий термін у разі перемоги на виборах у листопаді 2024 року. Це законне питання, яке поділяють багато американців.

Читайте також: Трамп сказав, що не слухав своїх адвокатів щодо програшу виборів у 2020 році, бо «не поважав їх»

Відчуття наростаючого національного нездужання втілюється у двох страйках, що зашкодили двом галузям, які мали величезний вплив на міфологію культурної могутності та глобального домінування США у 20-му столітті – автомобілебудуванню та Голлівуду.

Політичний безлад у Вашингтоні може мати міжнародні наслідки, оскільки жорстко налаштовані республіканці прагнуть зупинити мільярди доларів американської допомоги Україні, яка бореться з російським вторгненням. Цього тижня президент України Володимир Зеленський має відвідати Вашингтон, щоб спробувати зміцнити рятувальний круг, але Трамп попередив у програмі «Зустріч з пресою» на телеканалі NBC, що якщо він переможе у 2024 році, то планує посадити Зеленського і [президента РФ] Владіміра Путіна «в одну кімнату» і укласти угоду.

Все це відбувається в той час, коли ніхто в жодній з партій, схоже, не має сили відсунути дві домінуючі політичні фігури – Байдена і Трампа, які є найімовірнішими учасниками президентських перегонів наступного року, яких, як показують опитування, мало хто з американців бажає.

Читайте також: Байден прийме Зеленського у Білому Домі – Салліван

Трамп повернувся і організовує ще більший хаос

Повернення Трампа в суспільне життя як лідера республіканських праймеріз, його понад 90 кримінальних звинувачень і невпинний наступ на американську демократію викликають ще один доленосний національний момент.

Експрезидент заявив в ефірі телеканалу NBC, що йому подобається лише та демократія, яка прогинається перед його владою, створюючи враження, що прийнятними є лише ті результати виборів, які показують, що він переміг – позиція, яка є зазіханням на основний принцип США, згідно з яким народ обирає своїх лідерів.

Трамп також стверджував, що звинувачення, висунуті проти нього, в тому числі щодо спроб вкрасти останні вибори і зберігання ним секретних документів, є прикладами так званої недосконалої демократії. Його коментарі підкреслюють, що під час другого терміну Трамп подвоїть свою думку про те, що президенти мають майже абсолютну владу і не обмежені конвенціями чи законами.

Іншим прикладом виклику Республіканської партії традиційному управлінню є те, що минулого тижня союзники Трампа в Палаті представників ініціювали процедуру імпічменту Байдена, незважаючи на те, що не змогли надати доказів того, що він отримував вигоду від очевидного впливу свого сина, який торгував в Україні та Китаї, коли Байден-старший був віцепрезидентом.

Читайте також: Спікер МакКарті розпочав процедуру імпічменту президента США Байдена

Спікер Палати представників МакКарті, схоже, ініціював розслідування в рамках невдалої стратегії заспокоєння найбільш екстремістськи налаштованих членів своєї партії, які погрожують закрити уряд до кінця місяця. Безлад у Республіканській партії породжує дисфункцію та екстремізм, які можуть відвернути від неї виборців на загальних виборах наступного року. Водночас настрої національного роздратування політикою і відчуття того, що жоден лідер не може приборкати події, які виходять з-під контролю, створюють той хаос і політичний цинізм, в якому може процвітати демагог-силовик, тобто Трамп.

Але Трамп також загруз у правовому болоті, яке спричиняє надзвичайний стрес для судової системи. Спеціальний радник Джек Сміт, наприклад, попросив накласти на колишнього президента частковий арешт, щоб припинити залякування свідків у федеральному судовому процесі щодо втручання у вибори, який має відбутися в березні. Це прохання змусить суддю Таню Чуткан вирішувати, наскільки свобода слова кандидата в президенти може бути обмежена через те, що він є обвинуваченим у кримінальній справі.

Трамп неправдиво стверджує в електронних листах зі збору коштів, що Байден намагається перешкодити своєму можливому опоненту на загальних виборах говорити про «корупцію» президента. Ця сутичка відображає національний кошмар колишнього головнокомандувача і лідера Республіканської партії, який веде кампанію за повернення в Білий дім, перебуваючи під загрозою стати засудженим злочинцем.

Читайте також: WP: Запуск імпічменту Байдена нікуди не приведе, але це все одно криза для США

Байден намагається визначити події в бурхливий час

У центрі шторму – Байден, чия президентська кампанія 2020 року була побудована на обіцянці відновити нормальне життя після пандемії та екстремізму часів Трампа. Байден переживає політичні та особисті випробування, пов'язані з висунутим минулого тижня обвинуваченням його синові Хантеру у зв'язку з вогнепальною зброєю, яку він придбав у 2018 році. Адвокати Байдена-молодшого кажуть, що обвинувальний акт був висунутий після неправомірного тиску республіканців на іншого спеціального радника, Девіда Вайса.

Звинувачення, висунуті Хантеру Байдену, не йдуть ні в яке порівняння з тими, що стоять перед Трампом – на кількох майбутніх судових процесах над Трампом будуть перевірятися звинувачення в тому, що він намагався знищити демократію в США, щоб залишитися при владі в 2020 році. Але поєднання процедури імпічменту та потенційного видовища, коли син президента постане перед судом, може дозволити республіканцям створити агресивний наратив про те, що Байден також корумпований, щоб збалансувати кримінальне викриття Трампа.

Читайте також: Трамп заявив, що «дуже добре розуміється з Путіним» 

Питання щодо віку Байдена – йому виповниться 82 роки до наступної інавгурації. Білий дім стверджує, що Байден продемонстрував неабияку витримку, як, наприклад, під час навколосвітньої подорожі цього місяця, в якій він успішно боровся із зовнішньополітичними викликами. Він також атакував журналістів, які піднімали цю тему в соціальних мережах. Але висвітлення в новинах лише відображає справжні питання, які виникають у багатьох виборців щодо віку Байдена і наслідків його переобрання на другий термін.

Байдену також незручно балотуватися на тлі економічного підйому, який є реальним з точки зору офіційних даних, але який багато людей за межами Вашингтона не відчувають. Ціни на продукти залишаються високими, навіть якщо інфляція значно знизилася. Високі відсоткові ставки, що використовуються для зниження вартості життя, мають болючий вплив на центральну частину країни.

У цій атмосфері сезонні стрибки цін на бензин стають ще більшим подразником і демонструють потенційну вразливість Байдена до будь-яких нестабільних економічних умов у наступному році, незважаючи на зусилля адміністрації показати, як він намагався покращити життя працюючих американців і відродити виробництво під час «Байденоміки».

Читайте також: Якщо Трамп стане президентом США, то не підтримає Путіна – Зеленський

Страйк Об'єднаних працівників автопромисловості на підприємствах «великої трійки» ставить Байдена у скрутне становище, оскільки він балансує між своєю традиційною підтримкою профспілок і пріоритетними інвестиціями його адміністрації в електромобілі, які принесуть великі зміни в галузь. Білий дім пообіцяв «справедливий перехід» до «зеленої» енергетики із забезпеченням працівників добре оплачуваними робочими місцями, але профспілки побоюються, що ці зміни зашкодять оплаті праці та доступності робочих місць.

У більш спокійні часи автострайк був би домінуючим національним питанням, яке визначало б небезпечний політичний момент. Але це лише одна з багатьох криз, що загрожують захлеснути політичну систему, яка опинилася на межі серйозного збою.

Читайте також: У Кремлі оцінили можливості Трампа «закінчити війну за 24 години»

Нагадаємо, що сину Джо Байдена Гантеру висунули обвинувачення у зв’язку зі зброєю, яку він придбав у 2018 році. Це перший в історії США випадок, коли йдеться про звинувачення дитині чинного президента. Чоловіку загрожує 25 років ув'язнення.

В обвинуваченнях, які висунули проти Трампа, вже можна й заплутатися. Але експрезидент США не здається, сподіваючись знову ввійти до Білого дому 2024 року й помилувати самого себе. Однак нове обвинувачення, пред’явлене основному республіканському кандидату, може перекреслити ці плани. Чому? Пояснює Анна Бродські-Кроткіна у статті «Чим загрожує Трампу новий суд у Джорджії?» на ZN.UA.