Заяви колишнього президента США Дональда Трампа про заохочення агресії проти членів НАТО, які недостатньо витрачають на оборону, підкреслили розбіжності між республіканцями, які прагнуть захистити глобальні роль та зобов'язання США, і тими, хто підтримує потенційного номінанта на участь у президентських виборах від Республіканської партії. Про це пише The Hill.
Деякі республіканці применшили значення висловлювань Трампа.
"Це все сарказм", - прокоментував сенатор Томмі Тубервіль слова Трампа про те, що він "заохочуватиме" Росію робити "все, що вона захоче" з членами НАТО, які порушують зобов'язання щодо витрат на оборону.
Частина республіканців виступили проти заяв Трампа.
"Я в жодному разі не згоден з тим, що ми повинні відвернутися від наших союзників. Це, по-перше, ніколи не робилося раніше, і не повинно робитися. Очевидно, що кожен повинен виконувати свої зобов'язання, але говорити, що ми дозволимо вас вбити, якщо ви цього не зробите, - це неправильний шлях", - сказав сенатор Джеймс Ленкфорд, який нещодавно розійшовся з колишнім президентом у поглядах на двопартійну угоду щодо безпеки кордонів.
"Ми не повинні заохочувати нічого подібного. Очевидно, що європейці є нашими партнерами. Ми будемо продовжувати спонукати їх робити внесок у НАТО і працювати краще”, - сказала сенатор Джоні Ернст.
Хоча законодавці США ухвалили в грудні минулого року закон, який забороняє будь-якому президенту Штатів виходити з НАТО без згоди Конгресу, в тексті не йдеться про низку інших дій, які можуть послабити Альянс.
"Те, чому ми запобігли за допомогою формулювання, яке я вважаю важливим, - це формальний вихід з НАТО. Але президент матиме так багато різних важелів, що наша участь може значно зменшитися. Існує так багато чинників, які впливають на нашу роль у НАТО, і вони, як правило, проходять через [Міністерство оборони] і президента Сполучених Штатів, що просто закриття або неукомплектованість складів боєприпасів, виведення військ з Європи - все це можливо", - сказав голова комітету Сенату з питань збройних сил Джек Рід.
Сенатор Марко Рубіо, який є автором закону про блокування виходу з НАТО за рішенням президента без згоди Конгресу, вважає, що законодавці не повинні встановлювати запобіжники навколо зобов'язань США.
"Він [Трамп] розповів історію, аналогію, називайте це як завгодно, про те, як він підходив до цього в минулому. Жодного разу він не сказав "я не буду захищати країни в майбутньому", нічого подібного", - зазначив Рубіо.
Директор з питань зовнішньої політики Інституту Брукінгса Майкл О'Хенлон вважає, що реакція російського президента Владіміра Путіна на слова Трампа є найбільш важливою.
"Проблема з коментарями Трампа полягає не тільки в тому, що вони дали Путіну підтримку і надію щодо України і Європи загалом, але вони також можуть призвести до провалу стримування і до війни, якщо Путін вирішить випробувати свою удачу, враховуючи заохочення Трампа. Іншими словами, не має значення, що думають інші республіканці. Важливо, що думає Путін і як він вирішить діяти. Тому коментарі Трампа - це гра з вогнем, незалежно від того, вважає так Республіканська партія, чи ні", - сказав О'Хенлон.
Оборонні витрати країн НАТО — давнє питання для Трампа. Низка членів Альянсу не виконують обіцянку 2014 року інвестувати 2% валового внутрішнього продукту в оборону. Під час свого перебування на посаді президента Трамп неодноразово вимагав від країн НАТО збільшити оборонні бюджети і критикував їх за те, що вони надмірно покладаються на американську військову потужність. Іноді він навіть ставив під сумнів цінність членства США в Альянсі.
На тлі неодноразових погроз Трампа видання Politico проаналізувало, чи готова Європа боротися з агресією РФ самотужки, без допомоги США.