UA / RU
Підтримати ZN.ua

Переговори G7 можуть показати, чи зашкодив витік даних Пентагону відносинам США з союзниками — AP

Блінкен каже, що інцидент не вплинув на співпрацю Вашингтона та союзників.

Хоча адміністрація президента США Джо Байдена бачить мінімальну шкоду від наслідків витоку секретних документів, пов'язаних з війною РФ проти України та поглядами Вашингтона на своїх союзників і партнерів, ця оцінка отримає своє перше реальне випробування, коли держсекретар США Ентоні Блінкен зустрінеться в Японії з колегами з шести найближчих друзів Америки. Про це пише AP.

Триденні переговори міністрів закордонних справ країн «Великої сімки», які розпочалися в неділю, 16 квітня, можуть пролити світло на те, чи завдав цей інцидент шкоди довірі між союзниками, чи це лише черговий конфуз для США, які протягом останнього десятиліття борються з наслідками витоків секретних даних.

Блінкен заявив, що не чув жодного занепокоєння від союзників, але ця ситуація і арешт підозрюваного у витоку матеріалів вплинуть на хід зустрічі глав МЗС G7, першої великої міжнародної дипломатичної конференції після того, як документи були виявлені в Інтернеті.

«Ми взаємодіяли з нашими союзниками і партнерами з моменту витоку інформації. Ми робили це на високому рівні, і чітко заявили про нашу відданість захисту розвідданих і про нашу відданість партнерським відносинам у сфері безпеки», - сказав Блінкен журналістам у В’єтнамі перед рейсом до Японії.

Читайте також: США прагнуть зміцнити зв'язки з В'єтнамом, посилюючи альянси в регіоні на тлі зростання впливу Китаю — Reuters 

«Принаймні те, що я почув наразі, — це вдячність за кроки, які ми робимо, і це не вплинуло на нашу співпрацю. І, звичайно, розслідування йде своїм ходом», - додав він.

Цей аргумент може видавати бажане за дійсне, особливо зважаючи на те, що світ «перетравлює» те, що розкривається, майже щодня з новими повідомленнями про зміст документів, які просочилися в мережу.

Окрім військового аналізу можливостей України та російських втрат, витік документів також розкриває оцінки обороноздатності Тайваню та внутрішні суперечки у Великій Британії, Єгипті, Ізраїлі, Південній Кореї та Японії.

«Зараз, як ви знаєте, підозрюваний перебуває під вартою, але, що також важливо, я знаю, що вживаються заходи для подальшого захисту інформації. Але на сьогодні, виходячи з розмов, які я провів, я не чув нічого, що могло б вплинути на нашу співпрацю з союзниками і партнерами», - сказав Блінкен.

США вже мали подібні проблеми раніше, зокрема, коли тодішній держсекретар Гілларі Клінтон була змушена вибачатися за численні витоки американської дипломатичної інформації, оприлюднені Wikileaks у 2010 році.

Клінтон, зокрема, заявила, що була змушена пояснювати позицію США щодо Аргентини, Ізраїлю, Італії та інших союзників після витоку Wikileaks.

У п'ятницю, 14 квітня, обвинувачений в новому витоку, 21-річний військовослужбовець Національної гвардії штату Массачусетс Джек Тейшейра з'явився в суді. Засекречені документи, які Тейшейра розмістив на онлайн-платформі, не були публічно засвідчені американськими чиновниками в індивідуальному порядку. Але в цілому вони виглядають достовірними.

Читайте також: Витік документів Пентагону: заарештованому військовому пред'явили обвинувачення

Ці документи варіюються від слайдів брифінгів, на яких позначені українські військові позиції, до оцінок міжнародної підтримки України та інших чутливих тем, зокрема, за яких обставин президент Росії Владімір Путін може застосувати ядерну зброю.

Засекречені документи мають суворі інструкції щодо того, як з ними поводитися, як їх зберігати та знищувати — протоколи, які Тейшейра, ймовірно, порушив.

Незалежно від юридичних наслідків для Тейшейри і результатів внутрішнього розслідування адміністрації США, Блінкену і його помічникам навряд чи вдасться уникнути запитань щодо цього інциденту, який є щонайменше четвертим витоком даних США з 2010 року.

Витік Wikileaks 2010 року включав 251 287 телеграм Державного департаменту, написаних 271 американським посольством і консульством у 180 країнах і датованих періодом з грудня 1966 року по лютий 2010 року. Матеріали були опубліковані поетапно, починаючи з 28 листопада 2010 року, з вилученням імен джерел.

WikiLeaks заявляли, що це найбільший набір конфіденційних документів, який коли-небудь був опублікований у відкритому доступі.

Читайте також: Витік документів не вплинув на відносини Києва та Вашингона – Шмигаль

Про витік таємних документів у соціальні мережі стало відомо наприкінці минулого тижня. У них були описані плани Штатів і НАТО щодо посилення української армії перед запланованим контрнаступом у межах протистояння вторгненню РФ. Згодом в мережі виявили нову партію даних, які можуть детально розповідати секрети американської національної безпеки від України до Близького Сходу та Китаю. Міністр оборони Ллойд Остін наказав переглянути можливість доступу до розвідувальних даних.