Ключові учасники президентських виборчих перегонів у США з Республіканської партії вже визначилися зі своїми позиціями щодо російської війни проти України. Зі сторони Демократичної партії кандидат ще не висунутий, але президент Джо Байден ще у квітні заявив про намір взяти участь у виборах.
Політологи пояснили, яке значення мають погляди республіканців на цьому етапі виборчих перегонів та як їхня риторика впливає на настрої виборців Республіканської партії та, як наслідок, на допомогу Україні, передає «Голос Америки».
Колишній віце-президент США Майк Пенс вважається найбільш проукраїнським кандидатом. Також чіткі проукраїнські позиції має колишня посол США в ООН Ніккі Гейлі. Проте їхні шанси стати єдиним кандидатом низькі.
Політологи вважають їхні шанси на те, аби хтось із них став єдиним кандидатом від Республіканської партії на виборах, досить низькими. І Пенс, і Гейлі – колишні члени президентської адміністрації Дональда Трампа, вказує.
«Їм природньо важко відокремити себе від свого колишнього начальника», – говорить політолог та доцент університету «Бейлор» у Техасі Сергій Куделявін, зазначаючи, що і Пенс, і Гейлі – колишні члени адміністрації Дональда Трампа, який теж претендує на посаду президента на виборах у листопаді 2024 року.
У виборах беруть участь ще кілька республіканців з центристською позицією щодо зовнішньої політики (сенатор Південної Кароліни Тім Скотт, ексгубернатор штату Арканзас Аса Гатчінсон, ексгубернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті). На думку професора Школи Флетчера Університету Тафтса в Массачуссетсі та доцента Одеського університету імені Мечникова Володимира Дубовика, їхні шанси обмежені.
«На жаль, ми не бачимо шансів у представників такої притомної, традиційної, консервативної, жорсткої з точки зору безпеки і підходів до зовнішньої політики, якою традиційно була Республіканська партія. На жаль, вона докорінно змінилася у ті роки, коли Трамп був президентом», – сказав Дубовик.
На думку Куделі Трамп залишається лідером перегонів серед інших кандидатів-республіканців оскільки основною емоцією нинішньої кампанії є помста за програні у 2020-му році вибори. Експрезидент неодноразово повторював, що може закінчити війну в Україні за 24 години. І він першим із кандидатів виступив за початок прямих переговорів із Кремлем, пояснюючи, що продовження війни є загрозою для американців.
«Починається це його пояснення саме з того, що він готовий сісти за стіл переговорів з Владіміром Путіним і переконати його у тому, що якщо війна буде далі тривати, то Сполучені Штати нададуть такі обсяги допомоги Україні, які змусять Росію фактично програти, а, з іншого боку, він також пояснив, що він готовий натиснути на Володимира Зеленського, президента України, і змусити його погодитися на певні умови», – пояснює Куделя.
Опонент Трампа, губернатор Флориди Рон ДеСантіс, має близьку до конкурента позицію.
«І в останні декілька місяців ми почули від нього більш конкретні ідеї про те, що Сполучені Штати, на його думку, повинні далі підтримувати Україну. Але він хотів підкреслити, що необхідно шукати якихось компромісів і починати розпочинати переговори з Росією для припинення війни», – каже Куделя.
«Ми пам'ятаємо що, в принципі, він доволі проукраїнську позицію займав, але потім побачив, що, на жаль, Трамп посунув електоральну базу і настрої у Республіканській партії в антиукраїнський бік, і тому ДеСантіс, тільки щоб зберегти якісь шанси на висування, також посунув свою позицію, змінив її на доволі антиукраїнську, скептичну», – каже Дубовик.
Американці віддають перевагу темам економіки, імміграції, питанням культурної ідентичності, але питання України зараз привертає увагу більше, ніж будь-коли. І ця увага, через скептичні заяви, не йде на користь підтримки України, адже впливає на загальні настрої населення США.
Серед республіканців, які розділилися у своїх поглядах щодо підтримки України, зміцнюється позиція щодо необхідності якнайшвидше закінчити війну, навіть якщо це означитиме, що Росія зможе зберегти контроль над деякими окупованими територіями. Так наразі вважає 49% опитаних виборців-республіканців, порівняно із 41% у січні минулого року.
«Якби Трамп не робив і не казав те, що він каже про цю війну, то не було б таких зсувів і динаміки в настроях республіканців», – вважає Дубовик.
Політолог припускає, якщо війна буде затягуватися та не буде «яскравих успіхів» ЗСУ, то все більше експертів і політиків будуть казати, що «треба нам закінчувати» незважаючи на площу української території, що залишилася під російською окупацією.
Куделя вважає, що виборча риторика матиме вирішальне значення вже наступного літа, коли республіканці визначаться із єдиним кандидатом.
За повідомленням Financial Times, війна в Україні спричинила розкол у Республіканській партії США – розкол між «яструбами» та «ізоляціоністами».
Про ключові моменти американських виборів та шанси заявлених кандидатів на перемогу читайте у статті Надзвичайного та Повноважного Посла Олега Шамшура «Фактор Трампа: чи має шанс експрезидент США перемогти Байдена?» на ZN.UA.