UA / RU
Підтримати ZN.ua

НАТО розглядає можливість відправки інструкторів в Україну — NYT

Адміністрація Байдена продовжує стверджувати, що американських військ на території України не буде.

Союзники по НАТО дедалі ближчі до рішення відправити війська в Україну для тренування українських військ. Цей крок стане черговим розмиванням попередньої червоної лінії і може втягнути Сполучені Штати і Європу у війну більш безпосереднім чином, пише The New York Times.

Брак військових в Україні досяг критичної позначки, а її позиції на полі бою за останні тижні серйозно погіршилися через те, що Росія прискорила просування, скориставшись затримками в поставках американської зброї. Як наслідок, українські офіційні особи звернулися до своїх американських колег і колег з НАТО з проханням допомогти підготувати 150 тисяч новобранців ближче до лінії фронту для їх швидшого розгортання.

Поки що Сполучені Штати відмовили, однак генерал Чарльз Браун, голова Об'єднаного комітету начальників штабів, у четвер заявив, що розгортання натівських інструкторів є неминучим.

«З часом ми прийдемо до цього», — сказав він на брифінгу для журналістів у літаку дорогою на зустріч НАТО в Брюсселі.

Читайте також: Україна не просила про розміщення військ НАТО на своїй території ‒ Столтенберг

Наразі, за його словами, розташування всередині України поставило б під загрозу групу інструкторів НАТО і, швидше за все, означало б прийняття рішення про використання дорогоцінних засобів протиповітряної оборони для захисту інструкторів, а не критично важливої української інфраструктури поблизу поля бою.

Як частина НАТО, Сполучені Штати будуть зобов'язані за договором альянсу допомагати в захисті від будь-якого нападу на інструкторів, що потенційно може втягнути Америку у війну.

Білий дім непохитно заявляє, що не розміщуватиме американські війська, включаючи інструкторів, на території України, і ця позиція була підтверджена офіційним представником адміністрації у четвер. Адміністрація також закликала союзників по НАТО не надсилати свої війська.

Але в лютому президент Франції Еммануель Макрон заявив, що у питанні відправки західних військ в Україну «нічого не можна виключати». Відтоді  Макрон неодноразово повторив свої слова, в тому числі після того, як високопоставлені американські дипломати попросили його зупинитися.

Радник з питань національної безпеки Естонії цього тижня заявив, що уряд його країни не виключає можливості відправки військ на Західну Україну для виконання тилових функцій, які могли б звільнити українські війська для відправки на фронт.

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс підтримав позицію Макрона в інтерв'ю The Guardian минулого тижня.

«Наші війська тренували українців в Україні ще до війни. Тож повернення до цієї традиції може бути цілком реальним», — сказав він.

Читайте також: Швеція допускає розгляд можливості відправки своїх військ в Україну – міністр оборони

Американські військові тренували українських військових у Польщі, Німеччині та Сполучених Штатах, але виведення військ з України потребує багато часу. Американські офіційні особи визнають, що нинішня підготовка українських військ є недостатньою, і що вони потребують кращої і швидшої підготовки, аби дати відсіч очікуваному російському вторгненню влітку цього року.

США допомагали проводити навчальну програму НАТО в Яворові на заході України, однак на початку війни американські війська були виведені звідти.

Американські і союзницькі навчання не завжди були успішними. Перед українським контрнаступом минулого літа американські солдати проводили в Німеччині тренування українських підрозділів з маневреної війни, розмінування та інших завдань. Але навчитися скоординовано використовувати танки, артилерію і піхоту складно, особливо за короткий 12-тижневий період. Проблема ускладнюється тим, що українці стикаються з полем бою, яке значно відрізняється і є більш інтенсивним, ніж те, на якому воювали американські війська протягом останніх років.

Читайте також: Чи означатиме введення військ країни НАТО в Україну втягнення всього Альянсу у війну — оцінка експертів Бундестагу

Перенесення навчань в Україну, як визнають військові, дозволить американським інструкторам швидше збирати інформацію про події та зміну ситуації на українській лінії фронту.

Минулого місяця НАТО звернувся до верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, генерала Крістофера Каволі, з проханням знайти спосіб, у який Альянс може зробити більше для допомоги Україні, водночас зменшивши ризики. Американський чиновник у середу заявив, що однією з можливостей може бути навчання українських військ у Львові, поблизу західного кордону країни з Польщею.

Але Росія вже бомбардувала Львів, в тому числі кілька тижнів тому, коли російські крилаті ракети завдали удару по об'єктах критичної інфраструктури.

Деякі чиновники кажуть, що українські новобранці все ще можуть бути відправлені на розлогі полігони в Німеччині і Польщі.

Читайте також: Україна не виключає появу на своїй території військ інших країн — секретар РНБО

Але з логістичної точки зору це вимагає транспортування військ на полігон армії США в німецькому Графенвері, проведення складних маневрів, покликаних навчити їх ведення комбінованої війни, а потім відправки військ за понад 1500 км у Львів, а потім —  на фронт для розгортання на передовій.

«Пам'ятаєте, коли Росія вперше вторглася до Криму в 2014 році, ми відправили збільшену кількість військ в Україну для тренування українських сил на заході України, і ми продовжували їх ротацію аж до 2022 року, коли ми злякалися і відкликали їх. Зараз, коли на українському фронті не вистачає живої сили, нікого не повинно дивувати, що члени НАТО і керівництво Альянсу розмірковують над тим, як знову допомогти з тилу», —сказала Евелін Фаркас, колишній високопосадовець Пентагону з питань України за часів адміністрації Обами.

Інші члени НАТО, в тому числі Британія, Німеччина і Франція, працюють над тим, щоб розмістити в Україні оборонних підрядників, які допомагатимуть будувати і ремонтувати системи озброєнь ближче до зони бойових дій. І чинні, і колишні американські оборонні чиновники заявили, що Білий дім вже переглядає свою заборону на допуск американських оборонних підрядників в Україну. Їх незначна  кількість, за дозволом Державного департаменту, вже була допущена до роботи над конкретними системами озброєнь, зокрема PATRIOT.

«У тому, що ми надаємо масу західного обладнання Україні, але не даємо ресурсів для його обслуговування, є елемент недобросовісної поведінки союзника», — вважає Олександр Віндман, підполковник армії у відставці, американський ветеран бойових дій, який народився в Україні, і має українське походження.