Стрілянина на мітингу в Пенсільванії в суботу, 13 липня, миттєво перетворилася на частину “іконографії” колишнього американського лідера республіканця Дональда Трампа, що, ймовірно, посилить його позиції на цьогорічних президентських виборах у США, пише Bloomberg.
Фото Трампа з піднятим над головою кулаком і закривавленим правим вухом в оточенні агентів Секретної служби заполонили соціальні мережі й телебачення.
Прихильники республіканця, багато з яких вважали його “мучеником” задовго до стрілянини в суботу, вхопилися за ці фотографії як за метафору стійкості колишнього президента.
За словами Трампа, куля пробила верхню частину його правого вуха.
Кілька потенційних кандидатів у віце-президенти й сенатори висловили свою підтримку республіканцю й поділилися фотографіями з місця події. Також повідомлення про підтримку Трампа опублікував у соцмережі Х мільярдер Ілон Маск. Західні лідери засудили насильство на мітингу.
Стрілянину засудив і президент України Володимир Зеленський, висловивши співчуття близьким жертви цього нападу – учасника мітингу, та побажавши Трампу швидкого одужання.
“Такому насильству немає виправдань та не повинно бути місця будь-де у світі. Насильство ніколи не має перемагати. Бажаю сили всім, хто шокований цією подією. Бажаю Америці вийти з цього сильнішою”, - написав він в Х.
Неофіційний радник і лобіст Трампа Девід Урбан, який допомагав йому з кампанією в Пенсильванії в 2016 році, вважає, що цей інцидент об'єднає американців навколо колишнього президента.
"Дональд Трамп - боєць. Це фото стане знаковим", - заявив Урбан.
Політичний розкол
Стрілянина на мітингу свідчить про розкол і суперечливість навколо очікуваного реваншу між Трампом і президентом США демократом Джо Байденом, а також передчуття політичного насильства, яке зараз пронизує весь політичний дискурс у Штатах.
Половина виборців у “хитких” штатах уже заявили, що побоюються насильства під час голосування, згідно з опитуванням Bloomberg/Morning Consult, проведеним у травні.
У суботу кілька республіканських законодавців поклали відповідальність за стрілянину на риторику своїх політичних опонентів, публікуючи в соціальних мережах різкі заяви про те, що демократи підбурювали до насильства.
Водночас ключові представники Демократичної партії, включно з Байденом, згуртувалися навколо Трампа.
"Я радий чути, що він у безпеці та з ним усе гаразд. Такому насильству немає місця в Америці", - сказав Байден у суботу ввечері.
Багато опитувань показують, що Трамп впевнено лідирує як на загальнонаціональному рівні, так і по штатах, що вагаються. З'явилися думки, що слабкий виступ Байдена на дебатах минулого місяця сприятиме перемозі республіканця (детально дебати аналізував у своїй статті Олег Шамшур).
Наступного тижня Трамп має оголосити свого кандидата на посаду віце-президента й виступити на Національному з'їзді Республіканської партії.
Повідомлялося, що під час виступу в Пенсильванії на колишнього президента США Дональда Трампа вчинили замах. Згодом нападника “нейтралізували", також під час стрілянини загинув глядач. ЗМІ писали, що чоловік, який стріляв у колишнього президента, — це 20-річний Томас Метью Крукс із Бетел-Парку, штат Пенсильванія. Він стріляв з даху з відстані приблизно у 120 метрів від сцени, де виступав Трамп. ФБР вважає стрілянину спробою вбивства колишнього президента.