UA / RU
Підтримати ZN.ua

Глава мінфіну США заявила, що її візит до Китаю поставив відносини між країнами на «більш міцний фундамент»

Єллен назвала свою поїздку до Пекіну місією з відродження взаємодії між двома найбільшими економіками

Міністр фінансів США Джанет Йеллен виступила в позитивному, але прагматичному тоні після завершення важливої поїздки до Китаю, метою якої було запевнити китайських чиновників, що США не будуть стримувати свого найбільшого економічного конкурента. Коментарі Єллен були зроблені на прес-конференції 9 липня, що завершила чотириденний візит до Пекіна, який вона описала як місію з відродження взаємодії між двома найбільшими економіками. Тертя між Вашингтоном і Пекіном переросли в торговельну війну «око за око», в якій обидві сторони обмежують експорт, що має вирішальне значення для передових технологій. 

Глава Мінфіну США наголосила на перевагах торгівлі з Китаєм і сказала, що вона підкреслила скептично налаштованим чиновникам у Пекіні, що «диверсифікація» ланцюгів поставок у вузьких сферах – це не те ж саме, що «роз'єднання», пише Bloomberg.

«Це те, що я намагаюся донести і в що я сама дуже сильно вірю. Я думаю, що це повідомлення було отримано», – сказала вона. 

Читайте також: Китай прийняв військові кораблі РФ, які пройшли поблизу Тайваню та Японії — Reuters

Перебуваючи в Китаї, Єллен провела десять годин переговорів, які вона охарактеризувала як «прямі, змістовні і продуктивні», і сказала, що вони наблизили американо-китайські зв'язки до «більш міцного фундаменту». Половину цього часу вона провела зі своїм колегою, віце-прем'єром Хе Ліфеном, що стало першим широким обміном думками між двома політичними лідерами з часу призначення нової економічної команди Китаю. Під час коротшої зустрічі з прем'єр-міністром Лі Цянем вона провела ширший обмін думками щодо відносин між США і Китаєм.

За повідомленням китайських державних ЗМІ, Єллен також зустрілася з міністром фінансів Китаю Лю Куном і обмінялася думками щодо економічної ситуації в обох країнах та відповідей на глобальні виклики. Високопоставлений чиновник Мінфіну заявив, що візит був успішним і дав американській стороні можливість почути думки китайської команди щодо їхньої економіки. Чиновник додав, що було корисно побачити, як взаємодіють нові лідери, і було очевидно, що вони вже давно знайомі з президентом Сі Цзіньпіном.

Читайте також: Під час візиту до Китаю глава Мінфіну США попередить про наслідки надання летальної допомоги Росії — Reuters 

Завдання Єллен у Пекіні було непростим. Вона намагалася висловити занепокоєння щодо китайської економічної політики, водночас закликаючи до більшої співпраці та взаємодії між двома країнами, особливо щодо глобальних викликів, таких як зміна клімату та боргова криза в бідніших країнах. 

Це було перше серйозне випробування політики, яку вона окреслила у квітні і яка спрямована на захист і забезпечення національної безпеки США без спроб економічно стримувати Китай. 

Під час свого візиту Єллен підняла питання «неринкових» практик Китаю та «примусових дій» проти американських фірм, а також застерегла китайські компанії від надання матеріальної підтримки російській війні в Україні. Китай висловив своє занепокоєння щодо санкцій та інших обмежувальних заходів США. 

Читайте також: Китай розпочав дезінформаційну кампанію проти Тайваню — Reuters 

Незважаючи на ці точки тиску, загальний меседж Єллен полягав у тому, що обидві сторони повинні керувати своїм суперництвом за справедливими правилами. 

«Президент Байден і я не розглядаємо відносини між США і Китаєм через призму конфлікту великих держав. Ми вважаємо, що світ достатньо великий для процвітання обох наших країн, – сказала вона.

Єллен – другий член кабінету Байдена, який відвідав Китай за останні три тижні, після візиту держсекретаря Ентоні Блінкена в червні. Її зусилля, спрямовані на зменшення ризиків і виявлення «непроблемних» торговельних можливостей, контрастували з більш войовничим тоном Блінкена. Найвищий американський дипломат пообіцяв у Пекіні захистити «наші критичні технології, щоб вони не були використані проти нас».

Читайте також: Міністерка фінансів США провела переговори з очільником центробанку Китаю

Очікується, що посланець США з питань клімату Джон Керрі відвідає Китай пізніше цього місяця для переговорів про глобальне потепління – сферу взаємного занепокоєння, де Пекін і Вашингтон також можуть знайти більше спільної мови.

Наступне випробування для відносин між США та Китаєм може настати незабаром. Команда Байдена готує указ про обмеження американських інвестицій у Китай, який може ще більше обмежити доступ Пекіна до передових технологій.

Єллен сказала, що «жодних остаточних рішень» щодо цього не було прийнято, але пообіцяла, що будь-які нові обмеження будуть «дуже цілеспрямованими» щодо кількох секторів. 

«Я хотіла розвіяти їхні побоювання, що ми зробимо щось, що матиме широкий вплив на китайську економіку», – додала вона, звертаючись до своїх китайських колег.

Читайте також: США висунули звинувачення китайським компаніям за торгівлю інгредієнтами фентанілу

Нагадаємо, що  Єллен під час візиту в Пекін заявила, що Штати і Китай повинні контактувати «напряму» щодо конкретних економічних проблем, підтвердивши необхідність поліпшення комунікації між двома сторонами. Також вона закликала Китай до здорової конкуренції зі Штатами, зазначивши, що конкуренція між цими двома економіками не може бути ситуацією, коли «переможець отримує все».