UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ентоні Блінкен та Ван Ї говоритимуть про Україну під час зустрічі на полях ООН

Незважаючи на розбіжності, США та Китай намагаються тримати лінії зв'язку відкритими

Держсекретар США Ентоні Блінкен, який приїхав до Нью-Йорка, щоб виступити з промовою на саміті "ООН майбутнього" та приєднатися до брифінгу високого рівня Ради Безпеки ООН щодо України, щоб підкреслити, що навмисна агресивна війна Росії проти України є фундаментальним порушенням Статуту ООН і підриває стабільну та відкриту міжнародну систему, проведе, низку зустрічей з представниками різних країн.

Чи не найважливішою з них можна назвати зустріч з главою МЗС Китаю Ван Ї.

"Державний секретар США Ентоні Блінкен зустрінеться з міністром закордонних справ Китаю Ваном Ї 27 вересня на полях Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку", - повідомив Держдеп.

Читайте також: Блінкен: Путін намагався зайти й стерти Україну з карти і зазнав невдачі

Зустріч між найвищими дипломатами двох країн відбувається на тлі напруженості у відносинах двох найбільших економік світу з приводу низки ключових глобальних питань, серед яких одне з головних місць займає війна в Україні, передає Голос Америки.

США звинувачують Китай у поставках устаткування та матеріалів для воєнної машини Кремля. Вашингтон ввів санкції проти китайських компаній, що постачають ключові компоненти для російського ВПК.

Китай же позиціонує себе як миротворець у війні і разом із Бразилією просуває мирні пропозиції, які Україна та її союзники вважають неприйнятними.

Цього тижня Пекін активізував свої зусилля під час Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку, щоб розширити підтримку своєї ініціативи і долучити до неї більше країн Глобального Півдня. Як повідомлялося, в п'ятницю Китай та Бразилія оголосили про створення платформи “Друзів миру.

Читайте також: Угорщина доєднується до платформи "Друзі миру", започаткованої Китаєм і Бразилією

“Китай, Бразилія та інші країни “Глобального півдня”, які поділяють те саме бачення, збираються створити платформу “Друзів миру” щодо кризи в Україні. Це зусилля Китаю, Бразилії та країн Глобального Півдня для досягнення миру”, - заявив речник МЗС Китаю Лінь Цзянь на брифінгу в Пекіні, повідомив китайський державний мовник CCTV 27 вересня, передає Голос Америки.

““Друзі миру” — це не закрита група, а відкрита платформа. Вона не спрямована на конкуренцію чи конфронтацію, а радше на інклюзивний діалог. [Платформа] “Друзі миру” створена для миру, і міжнародна спільнота має вітати її. Вона має за мету представити об’єктивний і раціональний голос й відіграватиме конструктивну роль у політичному врегулюванні української кризи, українського питання”, - додав речник МЗС, традиційно використовуючи означення “українська криза”, яким Китай називає повномасштабну війну Росії проти України.

Раніше цього тижня президент України Володимир Зеленський розкритикував китайсько-бразильську пропозицію, охарактеризувавши її як “половинчасту”.

“Коли китайсько-бразильський дует переростає у хор голосів - із кимось в Європі, кимось в Африці - і вони пропонують щось альтернативне справедливому миру, то постає питання: яким є їхній справжній інтерес?” - заявив Зеленський, звертаючись до світових лідерів, які зібрались в Нью-Йорку на засідання Генеральної Асамблеї ООН в середу.

“Кожен має розуміти: ви не зміцните свою силу коштом України”, - додав він. “Коли хтось пропонує альтернативні, половинчасті плани врегулювання, так звані набори принципів, це не лише ігнорує інтереси та страждання українців, ігнорує реальність, але також дає Путіну політичний простір продовжувати війну”.

Виклики, які для США становить Китай, перевищують показники холодної війни, зазначив раніше цього місяця заступник держсекретаря Курт Кемпбелл. Він також заявив Конгресу США, що матеріальна підтримка Китаєм військових зусиль Росії “походить із самого верху”, й додав, що США не одразу повністю зрозуміли “абсолютну інтенсивність взаємодії” між президентом Росії Володимиром Путіним і президентом Китаю Сі Цзіньпіном.

Попри розбіжності США та Китай намагаються тримати лінії зв’язку відкритими.

Зустріч Блінкена та Ї передує телефонній розмові між президентами Джо Байденом та Сі Цзіньпіном пізніше цієї осені.

Читайте також: Китай не відмовиться від власних зусиль для встановлення миру в Україні — Ван Ї

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що для того, аби домогтися встановлення миру в Україні, західні союзники повинні зупинити військову співпрацю між Росією, Іраном, Північною Кореєю та Китаєм. Під час виступу на Генасамблеї ООН він нагадав, що Тегеран відправив нещодавно РФ кілька сотень балістичних ракет малої дальності та продовжує постачати дрони-камікадзе. Ба більше, для їх виробництва на території країни-агресора вже навіть побудовано завод. Зброю та боєприпаси, зокрема ракетно-пускові установки та артснаряди, постачає росіянам і КНДР.