Ухвалення пакету допомоги Ізраїлю, Україні та Тайваню на 106 млрд доларів до зимових канікул (з 15 грудня) є складним завданням американського парламенту, адже як у Палаті представників (нижній палаті), так і у Сенаті (верхній палаті) між республіканцями та демократами немає консенсусу. Суперечки йдуть навколо посилення безпекової ситуації на кордоні з Мексикою – реформі, яку намагаються ухвалити вже понад 30 років, зазначає Newsweek.
Республіканці скористалась можливістю і пов’язали допомогу партнерам та союзникам США із питаннями прикордонної політики. На звинувачення демократів у маніпуляціях та заяви, що підтримка України, Ізраїлю та Тайваню є частиною національної безпеки США, лідер республіканців у Сенаті Мітч МакКоннелл заявив, що «національна безпека починається вдома».
Нижче наводимо останні думки й прогнози республіканців та демократів в обох палатах Конгресу щодо перспектив ухвалення військової допомоги Україні у грудні.
«Я думаю, що цього місяця ми, ймовірно, досягнемо домовленості», – сказав представник-республіканець Дон Бейкон під час конференції «Національна безпека США та Україна» 1 грудня у Гудзонському інституті, передає «Голос Америки».
Він зазначив, що «Рейган протистояв би Путіну, як він протистояв Радянському Союзу» та підтримав думку, що якщо не допомогти Україні зараз, то пізніше із Росією доведеться воювати американцям.
«Путін є експертом у пропаганді. Я вивчав їх з 70-х років, коли служив в Сухопутних силах розвідником. Ці хлопці професіонали у сфері дезінформації, вони в цьому одні з найкращих, і ви можете побачити це в наших власних соціальних мережах», – сказав Бейкон, пояснюючи, яким чином Росія намагається послабити підтримку України в американському суспільстві.
Спікер Палати представників Майк Джонсон на цьому тижні попередив сенаторів, що він може зіткнутися з опозицією з боку ультраправих республіканців щодо винесення законопроекту про допомогу на голосування – навіть якщо пакет міститиме зміни у прикордонній політиці, але «не відповідатиме їхнім партійним пріоритетам».
«Кожне з цих питань є настільки суперечливим на кожній конференції. Я не бачу жодного способу вирішити це питання до Різдва. Для мене це питання пріоритетів – кордон, кордон, кордон. Це мій пріоритет №1», – сказав сенатор-республіканець Роджер Маршалл в інтерв'ю Newsweek, додавши, що не хоче й «говорити» про Україну, поки Конгрес не досягне згоди щодо кордону.
«У Конгресі є люди, які дійсно прагнуть отримати допомогу для Ізраїлю, інші – для України, треті – хочуть отримати гроші на гуманітарну допомогу для Гази або додаткову підтримку для Тайваню. Склавши разом пакет, який запевнить більше людей, що їхні найбільш гострі потреби будуть задоволені, Конгрес, швидше за все, отримає голоси, необхідні для його прийняття», – сказала в інтерв'ю Newsweek сенатор-демократ від штату Массачусетс Елізабет Уоррен.
Сенатор-республіканець Шеллі Мур-Капіто підкреслила, що цілі США щодо Ізраїлю, України, Тайваню, гуманітарної допомоги та американського кордону «взаємопов'язані», і пакет, який вирішує кожне з цих питань, «ймовірно, є достатнім для перемоги в цьому питанні».
«Я думаю, що, безумовно, Україна, відштовхуючи Путіна, підтримуючи демократію, не допускаючи його до країн НАТО, важлива для наших національних інтересів. Я думаю, що все це стосується наших власних національних інтересів», – сказала сенатор.
Нагадаємо, лідер демократичної більшості у Сенаті Чак Шумер заявив, що законопроєкт про надання допомоги Україні та Ізраїлю буде розглянутий наступного тижня (з 4 грудня). «Це єдиний спосіб досягти результату», – сказав він.
Видання Washington Post оприлюднило інформацію про «найбільший секрет американської допомоги Україні», зазначивши, що більшість коштів витрачається у США. Із 68 мільярдів доларів на військову і пов'язану з нею допомогу, які Конгрес вже виділив для України, майже 90% залишилися у США – гроші отримали власники щонайменше 117 виробничих ліній у 31 штаті.
Як працюють «американські інвестиції» пояснює Іван Верстюк у статті «Ціна американської допомоги для України: що дорожче, то дешевше» на ZN.UA.