За майже три роки з моменту широкомасштабного вторгнення Росії в Україну додаток для обміну повідомленнями Telegram став рятувальним кругом для мільйонів українців. Він надає інформацію про майбутні атаки і допомагає громадськості організовувати їжу, медичну допомогу та іншу підтримку. Але те, що було порятунком, дедалі більше перетворюється на серйозне джерело занепокоєння. Про це стали писати у тому числі і світові ЗМІ.
Досить детальний аналіз ситуації із застосунком Telegram в Україні дає The New York Times.
Останніми місяцями, пише видання, українські чиновники дедалі більше стурбовані залежністю країни від Telegram, оскільки побоювання, що застосунок використовувався як вектор дезінформації та інструмент шпигунства на користь Росії, різко зросли.
Зараз Україна намагається звільнитися від Telegram. У вересні влада наказала військовим, урядовцям і тим, хто працює над критично важливою інфраструктурою, обмежити використання додатка на робочих телефонах. Більш конфіденційні повідомлення були переміщені в зашифровані додатки, такі як Signal.
Деякі високопоставлені чиновники запропонували нові обмеження для Telegram, включно з правилами розкриття того, хто стоїть за анонімно керованими каналами з великою кількістю підписників.
«Ми розуміємо, що ми залежні», - посилається видання на Ярослава Юрчишина, члена парламенту України, який розробив закон про посилення регулювання Telegram. - Це проблема для нас».
Досвід України з Telegram ілюструє переваги та недоліки залежності від одного додатка. Рідко яка країна була настільки залежна від платформи, яку вона не контролює, для зв'язку, інформації та інших критично важливих послуг, особливо під час війни. Така залежність спостерігається, мабуть, тільки в Росії, де Telegram використовує приблизно половина населення, включно з багатьма військовими та урядовими службовцями.
Це і зробило додаток центральним інформаційним полем битви на війні. У деяких випадках українські та російські оператори безпілотників навіть використовують групи Telegram, щоб насміхатися один над одним і ділитися відеозаписами атак, вказує видання.
Побоювання України з приводу Telegram збігаються зі зростанням уваги до платформи з боку світової спільноти, кількість користувачів якої наближається до мільярда. Колись цей застосунок вважався притулком для активістів і тих, хто живе за авторитарних режимів, а тепер він став центром незаконних і екстремістських матеріалів, що обурює уряди деяких країн.
Україні буде непросто дистанціюватися від Telegram, припускає NYT. Згідно з недавнім опитуванням, проведеним частково на замовлення уряду США, близько 70 відсотків українців використовують Telegram як основне джерело новин. Коли завивають сирени повітряної тривоги і ракети падають на українські міста, люди стікаються в групи Telegram, щоб отримувати оновлення в режимі реального часу. Уряд транслює офіційні оголошення і збирає розвіддані на окупованих Росією територіях через додаток.
Позитивне, що так приваблює українців, - це можливість миттєво надсилати та отримувати інформацію без попередньої модерації. Крім того, платформа є в більшості випадків єдиним каналом зв'язку українців із родичами, які проживають на окупованих територіях. Але в цьому містяться і величезні ризики, оскільки українці, які відвідують Росію (це може бути приїзд з окупованих територій або в'їзд іншим шляхом) здають свої телефони в російських аеропортах, де їх ретельно перевіряють на інформацію (зокрема й ту, що видалена) на проукраїнський контент - і результати можуть бути різними.
На секретних зустрічах із кібербезпеки цього року, вказує газета, українські чиновники обговорювали введення нових обмежень на Telegram, пише видання, посилаючись на два неназвані джерела. Розвідувальна служба країни дійшла висновку, що застосунок становить загрозу національній безпеці та використовувався Росією для дезінформації, кібератак, злому, розповсюдження шкідливого ПЗ, відстеження місцезнаходження і коригування ракетних ударів.
Війна показала, що багатьма каналами керують із Росії. Акаунти, які, вочевидь, були українськими, поширювали дезінформацію, включно з найфантастичнішими і необґрунтованими повідомленнями, яким вірила частина користувачів. Незважаючи на те, що фейки спростовувалися, до уваги їх ніхто не брав, і популярність застосунку різко зросла, оскільки традиційні ЗМІ щосили намагалися наздогнати їх.
На початку цього року дезінформація в Telegram про війну була настільки поширена, що Україна звернулася до Apple з проханням втрутитися. Уряд зажадав, щоб технологічний гігант використовував свій вплив, щоб змусити Telegram видалити деякі фейкові акаунти, керовані з Росії. До квітня Telegram видалив акаунти.
Результат був двоїстим. У своїй заяві Telegram заявив, що Росія «не має і не може отримати доступ до інформації користувачів». Компанія додала: «Telegram завжди був і залишається безпечним для українців і користувачів по всьому світу». Але слідом за цим «випадково» було заблоковано кілька акаунтів українського уряду, які дозволяли громадянам ділитися інформацією про пересування російських військ. Це було дуже прозорим натяком на те, що тиснути на компанію не варто - завуальованою загрозою, як порахували в Україні.
Як запобіжний захід президент України Володимир Зеленський, який регулярно публікує військові оновлення для своїх понад 700 000 передплатників у Telegram, не використовує застосунок на своєму особистому телефоні, повідомив український чиновник із кібербезпеки, про що, до речі, треба пам'ятати й українцям, які довірливо ведуться на відомі прізвища. До речі, у виданні помітили, що в період президентських перегонів, команда Зеленського «вправно використовувала сервіс для зв'язку з виборцями, почасти завдяки Михайлу Федорову, молодому цифровому стратегу, який зараз очолює Міністерство цифрової трансформації».
Кирило Буданов, глава розвідки України, пише NYT, публічно попередив про загрози Telegram, але сказав, що не вважає, що його слід повністю блокувати. Він закликав скасувати анонімність для адміністраторів великих каналів, хоча Telegram стверджує, що саме анонімність є ключем до захисту користувачів.
Завершуючи статтю, видання процитувало Ярослава Юрчишина, який сказав, що працює над законодавством, щоб додати попередження, схожі на попередження на пачках цигарок, які нагадують користувачам, що інформація на платформі може бути недостовірною і що оператори каналів анонімні. Але він же визнав, що будь-які нові правила навряд чи зменшать вплив Telegram. «Хто хоче бути політиком чи лідером, який візьме на себе відповідальність за заборону такої популярної мережі?» - сказав Юрчишин.
Як запобіжний захід президент України Володимир Зеленський, який регулярно публікує військові оновлення для своїх більш ніж 700 000 передплатників у Telegram, не використовує застосунок на своєму особистому телефоні, повідомив український посадовець із кібербезпеки, про що, до речі, треба пам'ятати й українцям, які довірливо ведуться на відомі прізвища. До речі, у виданні помітили, що в період президентських перегонів, команда Зеленського «вправно використовувала сервіс для зв'язку з виборцями, почасти завдяки Михайлу Федорову, молодому цифровому стратегу, який зараз очолює Міністерство цифрової трансформації».
Кирило Буданов, глава розвідки України, пише NYT, публічно попередив про загрози Telegram, але сказав, що не вважає, що його слід повністю блокувати. Він закликав скасувати анонімність для адміністраторів великих каналів, хоча Telegram стверджує, що саме анонімність є ключем до захисту користувачів.
Завершуючи статтю, видання процитувало Ярослава Юрчишина, який сказав, що працює над законодавством, щоб додати попередження, схожі на попередження на пачках цигарок, які нагадують користувачам, що інформація на платформі може бути недостовірною і що оператори каналів анонімні. Але він же визнав, що будь-які нові правила навряд чи зменшать вплив Telegram. «Хто хоче бути політиком чи лідером, який візьме на себе відповідальність за заборону такої популярної мережі?» сказав Юрчишин.
Аналіз ситуації з сервісом в Україні свідчить, що проблему добре видно збоку, але їй мало приділяють увагу саме власники каналів, які тішаться можливістю заробити на платформі, але не завжди зважають на ризики - через наївність чи навмисно?
Нагадаємо, у 2024 році Telegram продовжує залишатися основною соціальною мережею, за допомогою якої українці отримують новини. І хоча за останній рік його частка зросла лише на 1%, він є основним джерелом інформації для 73%.
Ця соцмережа значно перевершує інші, які використовують українці в побутовому спілкуванні і за останній рік її популярність зросла до 81%. Щодо інших соцмереж, з яких українці черпають дані, то за рік найбільше зросла популярність YouTube - до 19%, проте впала популярність як джерела інформації Facebook - з 19 до 16%.
Водночас половина українців вважають, що держава не повинна втручатися в роботу Telegram, третина вважають корисною певну регуляцію, а 4% виступають за заборону його в Україні.