Очікується, що Палата представників Конгресу США проголосує на цих вихідних за надання Україні військової допомоги на суму 60 млрд доларів, що може покласти край багатомісячному глухому куту у Вашингтоні. Але пакет, представлений раніше цього тижня Майком Джонсоном, спікером Палати представників від Республіканської партії, все ще стикається з перешкодами перед голосуванням у суботу ввечері, включаючи загрозу його посаді спікера, зазначає Financial Times.
За що голосуватиме Палата представників?
Раніше цього тижня Джонсон представив складний пакет з п'яти частин, який передбачає виділення 60,8 млрд доларів для України в одному законопроєкті про допомогу, 26,4 млрд доларів для Ізраїля в іншому, і 8,1 млрд доларів для Тайваню та інших країн Індо-Тихоокеанського регіону, спрямований на стримування Китаю. Загалом, це схоже на пакет допомоги у розмірі 95 млрд доларів, вже схвалений Сенатом і підтриманий президентом Джо Байденом, який включав кошти для України, Ізраїлю і Тайваню, а також гуманітарну допомогу для Гази та інших частин світу.
Четвертий законопроєкт дозволить Україні заарештувати російські активи; накласти нові санкції на Росію, Китай та Іран; і заборонити TikTok в американських веб-магазинах додатків, якщо його китайський власник, компанія ByteDance, не продасть платформу для обміну відео. Також був представлений п'ятий законопроект, спрямований на підвищення безпеки на американо-мексиканському кордоні.
Чому Джонсон нарешті вирішив дозволити голосування щодо допомоги Україні?
Джонсон, близький союзник Дональда Трампа, два місяці утримувався від голосування за схвалений Сенатом законопроєкт, стримуваний величезним впливом невеликої групи ізоляціоністів у Республіканській партії, які виступають проти допомоги Україні й погрожували скинути його, якщо він винесе законопроєкт про допомогу на голосування. Але Джонсон також зіткнувся з тиском з боку більш традиційних республіканців, включаючи їхнього лідера в Сенаті Мітча Макконнелла, які вже давно виступають за надання допомоги Києву.
План Джонсона, що складається з п'яти частин — це його спроба збалансувати ворогуючі фракції Республіканської партії таким чином, щоб домогтися прийняття закону про допомогу в Палаті представників. Джонсон також припустив, що членів Палати представників переконали нещодавні брифінги розвідки про слабкі військові зусилля України.
Яка позиція Трампа щодо фінансування?
Трамп, який має вплив на республіканців у Палаті представників, вже давно скептично ставиться до фінансування військових зусиль України. Але колишній президент не зайняв чіткої позиції щодо останнього законодавчого пакету. У четвер 18 квітня Трамп опублікував довгу заяву на своїй соціальній платформі Truth Social, закликавши Європу зробити більший внесок, але чітко не вказавши, чи виступає він проти або за нові законопроєкти про фінансування.
Чи пройде пакет зовнішньої допомоги через Палату представників?
Оскільки республіканці мають лише незначну більшість у Палаті представників, Джонсон майже напевно покладатиметься на підтримку демократів, щоб ухвалити законопроєкти, особливо після того, як кілька ізоляціоністських членів його власної партії на чолі з конгресменом від штату Джорджія Марджорі Тейлор Ґрін дали зрозуміти, що голосуватимуть проти нього. Гакім Джеффріс, лідер демократів у Палаті представників, заявив у середу 17 квітня журналістам, що він буде давати вказівки членам партії підтримувати фінансування, зокрема, для України.
Що може зірвати план?
Раптове втручання Трампа може перекреслити план Джонсона. І Джонсон стикається з навислою загрозою, як для його пакету зовнішньої допомоги, так і для його лідерства, через Ґрін та іншим прихильникам його відставки. Якщо Ґрін буде тиснути на нього, Джонсон буде покладатися на демократів, які його виручать, оскільки для того, щоб залишитися на посаді спікера, йому потрібна підтримка більшості в Палаті представників. Демократи вже зробили процедурні кроки, щоб показати, що вони готові підтримати Джонсона проти його республіканських противників.
Що станеться, якщо законопроєкт пройде Палату представників?
Контрольований демократами Сенат США повинен буде ухвалити законопроєкт до того, як його підпише Байден. Лідери демократів і республіканців у Сенаті заявили, що заохочуватимуть своїх членів підтримати законопроєкти про національну безпеку, чому сприяла заява президента про те, що він підпише пакет законів, якщо вони потраплять до нього на стіл.
Один з можливих результатів полягає в тому, що окремі законопроєкти, проголосовані в Палаті представників, будуть об'єднані в єдиний пакет, який буде направлений на голосування до Сенату. Переважна більшість сенаторів навряд чи проголосує проти пакету, який включає допомогу Україні.
Що це змінить для України?
Законопроєкт дозволить США відновити постачання вкрай необхідної зброї та боєприпасів до Києва в той час, коли його Збройні сили намагаються утримати оборонні позиції на сході країни й захистити міста від російських ракетних і бомбових атак. Пріоритетами для України є артилерійські боєприпаси. США мають набагато більші запаси зброї та боєприпасів, ніж європейські союзники України, які вичерпали свої й без того мізерні запаси й намагаються збільшити виробництво.
Пентагон теоретично може відновити постачання Україні в короткі терміни, хоча більша частина з 60,8 млрд доларів, виділених Києву, буде витрачена на закупівлю озброєнь. Нові замовлення потребуватимуть часу, але майбутній адміністрації буде важче скасувати їх, ніж використати запаси Пентагону. Фінансова допомога США буде надана у формі кредитів.
Перспективи допомоги Україні не є радісними, але й не виглядають згубними — вважає Олександр Хара й наводить аргументи в статті "Брудні ігрища навколо допомоги Україні. Що далі?".