UA / RU
Підтримати ZN.ua

Блінкена чекає холодний прийом у Пекіні – Politico

Візит Блінкена мав відбутися ще кілька місяців тому, але зірвався через скандал, пов'язаний із ймовірним шпигунством.

Держсекретар США Ентоні Блінкен нарешті вирушає до Пекіна після перенесеного візиту через інцидент з китайською - імовірно шпигунською - повітряною кулею, але "відлига" у відносинах, анонсована президентом Джо Байденом, може настати ще дуже нескоро, пише Politico.

Блінкен має прибути до Китаю у ці вихідні для проведення низки зустрічей із високопосадовцями, включно з міністром закордонних справ Китаю Цінь Ганом, і, можливо, з верховним лідером Сі Цзіньпіном.

США сподіваються, що ця поїздка стане принаймні першим кроком до можливої зустрічі на найвищому рівні між Байденом та Сі.

Адміністрація описує поїздку Блінкена як частину довгострокових зусиль щодо охолодження двосторонньої ворожнечі, яка фактично заморозила дипломатичний діалог на високому рівні майже на п'ять місяців.

Читайте також: Субмарина США прибула до Південної Кореї одразу після того, як КНДР відновила ракетні випробування

"Це не питання однієї поїздки та однієї розмови", - сказав високопоставлений співробітник Держдепартаменту. Блінкен буде використовувати свої зустрічі в Пекіні, "щоб розвіяти деякі неправильні уявлення Китаю про те, що ми намагаємося зробити, хоча ми також дуже чітко окреслили наші наміри, коли йдеться про захист наших інтересів та просування наших цінностей".

Американські чиновники кажуть, що до порядку денного Блінкена увійдуть питання напруженості навколо Тайваню, несправедливо посаджених до в'язниці американських громадян у Китаї та підтримка Пекіном Москви у її агресії проти України. Проте "будь-які зміни в тому, як ми спілкуємося один з одним" малоймовірні, сказав у середу журналістам помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк.

Блінкен також підкреслить цілі економічної політики США щодо Китаю. "Ми дуже рішуче налаштовані на де-риск... Не йдеться про розв'язку. Ми не збираємося стримувати Китай. Ми не намагаємося стримувати його економічно", - сказав представник держдепартаменту.

Китайські чиновники ж повторюють наратив Китаю як жертви американських зусиль щодо придушення та стримування.

"США мають припинити втручатися у внутрішні справи Китаю та підривати суверенну безпеку та інтереси розвитку Китаю заради конкуренції", - заявив міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган у своєму звіті про телефонну розмову з Блінкеном у середу.

Читайте також: Франція завела розслідування на криптобіржу Binance

Пекін не зменшує обертів у своїй войовничій риториці. Для успішного діалогу з Китаєм США мають "відмовитися від ілюзії, що вони ведуть відносини з Китаєм "з позиції сили", - заявив у п'ятницю офіційний представник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь у зв'язку з поїздкою Блінкена.

Минулого місяця президент Джо Байден передбачив "відлигу" в американсько-китайських відносинах. Протягом кількох днів міністр торгівлі Китаю Ван Вентао прилетів до США для зустрічей із міністром торгівлі Джиною Раймондо та торговим представником США Кетрін Тай. Але відмова Пекіна на прохання міністра оборони Ллойда Остіна зустрітися з його колегою Лі Шанфу на саміті з оборони "Шангрі Ла Діалог" у Сінгапурі на початку цього місяця говорить про те, що двосторонні зв'язки залишаються неміцними за межами економічної сфери.

І тепер поїздка Блінкена може бути затьмарена ще одним одкровенням про шпигунські операції Китаю проти США. Минулого тижня співробітник адміністрації Байдена заявив, що Китай уже багато років шпигує за США з бази на Кубі. Це твердження є "наклепом і наговором", заявив у понеділок представник МЗС Китаю Ван Веньбінь.

Представник Девід Троун, співголова комісії Байдена з боротьби з незаконним обігом синтетичних опіоїдів, сказав, що зустріч може сприяти поновленню співробітництва у боротьбі з незаконним обігом фентанілу. Значна частина хімічних речовин-прекурсорів, які використовують мексиканські наркокартелі для виготовлення фентанілу, надходить з Китаю. "Американці продовжують помирати в рекордній кількості від фентанілу, який отримується з прекурсорів, що поставляються з Китаю", - сказав він.

Читайте також: Японія змінила вік згоди на секс

Серія зустрічей високопоставлених американських чиновників з колегами в Пекіні в найближчі місяці може "породити процеси, які, сподіваюся, зруйнують недовіру та створять умови для продуктивної співпраці в майбутньому", - сказав Нірав Патель, який обіймав посаду заступника помічника держсекретаря у Бюро у справах Східної Азії та Тихого океану в адміністрації Обами.

Є припущення, що їхня присутність на саміті Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС) у Сан-Франциско в листопаді може дати можливість провести паралельну зустріч, але ні Вашингтон, ні Пекін публічно не повідомляли про якісь підготовчі обговорення для такої зустрічі. Проте обмеження політичного календаря США вимагають суттєвого прогресу із спірних двосторонніх питань задовго до листопада.

"У нас є приблизно шестимісячне вікно. До того часу, коли ми дістанемося до грудня і січня, між виборами на Тайвані і сезоном праймеріз у Вашингтоні, буде дуже важко досягти будь-якого прогресу або навіть, можливо, провести якісь суттєві зустрічі", - сказав Зак Купер, колишній помічник заступника радника з національної безпеки боротьби з тероризмом у Раді національної безпеки, а нині старший науковий співробітник Американського інституту підприємництва.