UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден зустрінеться з лідерами тихоокеанських островів на тлі змагання США та Китаю за вплив у регіоні

Вашингтон та Пекін ведуть стратегічну конкуренцію навколо тихоокеанських островів.

Президент США Джо Байден та прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді приєднаються до лідерів тихоокеанських островів наступного місяця на «історичній» зустрічі. Про це заявив прем'єр-міністр Папуа-Нової Гвінеї Джеймс Марапе, повідомляє Reuters.

За його словами, це перша історична і водночас спрямована в майбутнє зустріч світових наддержав у найбільшій країні тихоокеанських островів.

Зупинка Байдена 22 травня в столиці Порт-Морсбі стане першим візитом чинного президента США до багатої на ресурси, але в основному нерозвиненої країни з населенням 9,4 мільйона людей на північ від Австралії.

Папуа-Нова Гвінея є об'єктом уваги Китаю, США та їхніх союзників, оскільки Марапе прагне збільшити іноземні інвестиції. Лідер Китаю Сі Цзіньпін відвідав країну в 2018 році. 

Вашингтон активізував зусилля з протидії зростанню впливу Пекіна в регіоні після того, як минулого року Китай уклав пакт про безпеку з Соломоновими островами. Китаю не вдалося укласти ширшу угоду про безпеку і торгівлю з 10 тихоокеанськими острівними країнами.

Читайте також: Австралія починає модернізацію своєї армії у зв'язку з військовим посиленням Китаю

Китай і Австралія були основними донорами допомоги для цих країн.

Папуа-Нова Гвінея веде переговори про пакти безпеки зі Сполученими Штатами та Австралією, водночас Марапе запросили відвідати Пекін цього року.

«В індо-тихоокеанській дискусії Папуа-Нову Гвінею і Тихий океан не можна ігнорувати. З нашими спільними лісовими та морськими територіями ми маємо найбільший у світі поглинач вуглецю, а також найбільший морський та повітряний простір», - сказав Марапе.

18 країн і територій, що входять до Форуму тихоокеанських островів, охоплюють 30 мільйонів квадратних кілометрів океану. Лідери регіону кажуть, що зміна клімату є найбільшою загрозою їхній безпеці на тлі посилення циклонів і підвищення рівня моря.

Моді і Байден зупиняться в Папуа-Новій Гвінеї на шляху до Австралії, де 24 травня відбудеться саміт країн Чотиристороннього діалогу з безпеки QUAD, до якого також входять Японія та Австралія.

Марапе сказав, що запросив Байдена під час зустрічі у Вашингтоні минулого року, і для нього велика честь, що президент США виконає свою обіцянку відвідати країну.

Читайте також: Ключові країни, що розвиваються, намагаються уникнути участі в протистоянні США з Китаєм та РФ — WP

Раніше представник адміністрації президента США Джо Байдена на тихоокеанських островах Джозеф Юн заявив, що США мають надолужити згаяне після багатьох років нехтування цим історично проамериканським регіоном на тлі намагання Китаю розширити вплив.

Цього року США знову відкрили своє посольство на Соломонових островах і тепер планують витратити 6,5 мільярдів доларів протягом двох десятиліть на інвестиції у Мікронезії, Палау та на Маршаллових островах.