UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден встановив нові правила, які обмежують інвестиції США в Китай

Обмеження виявились більш суворими, ніж очікувалось.

Президент США Джо Байден встановлює нові правила, що обмежують американські інвестиції в сектори високотехнологічних китайських технологій, повідомляє POLITICO. Це є довгоочікуваною спробою зупинити американський капітал у фінансуванні військових розробок Пекіна.

Цей крок являє собою перший випадок, коли уряд США намагається нав’язати американським компаніям за кордоном широкі правила інвестування. Ця ескалація економічного конфлікту з Китаєм, ймовірно, призведе до різкої критики з боку Пекіна. Досі Вашингтон давав американським фірмам здебільшого свободу дій для розвитку бізнесу в інших країнах, за винятком обмежень на вузький перелік товарів військового призначення. 

Однак представники національної безпеки в адміністраціях Трампа і Байдена попереджали, що американські інвестори забезпечують військовий прогрес Пекіна, фінансуючи китайські фірми, які повертаються і передають технології китайській армії.

За даними джерел видання, виконавчий наказ забороняє деякі інвестиції в китайські фірми, які займаються розробкою датчиків і мереж квантових обчислень, а також у фірми з передових напівпровідників та деякі компанії, що працюють зі штучним інтелектом. Він також вимагатиме від американських фірм повідомляти федеральний уряд, якщо вони інвестують у виробництво недорогих напівпровідників, яке ще не охоплене експортним контролем.

«Програма забороняє певні інвестиції в організації, які займаються конкретною діяльністю, пов’язаною з цими технологічними сферами, що становлять найгостріші ризики національній безпеці, і вимагатиме повідомлення про інші чутливі інвестиції», — сказав один із високопосадовців адміністрації, додавши, що обмеження зосереджені на інвестиціях, які надають «відчутні переваги» китайській армії.

Правила стосуватимуться лише нових інвестицій, а не існуючих угод, і, швидше за все, набудуть чинності наступного року.

Дія не буде спрямована на обмеження так званих «пасивних інвестицій», зокрема американських пенсійних фондів, які широко інвестують у китайські цінні папери. 

«Те, чому ми намагаємося запобігти, це не надходження грошей до Китаю в цілому, адже грошей у них багато. Чого вони не мають, так це ноу-хау, і ми бачимо, що часто ноу-хау, що передаються, пов’язані із конкретними типами інвестицій», — сказав представник адміністрації. 

Читайте також: Іноземні інвестиції в Китай рекордно скоротилися через геополітичну напруженість і не тільки - Bloomberg

Рішення адміністрації було зроблено безпосередньо перед очікуваною поїздкою міністра торгівлі Джини Раймондо до Китаю в найближчі тижні та після місяців зусиль, щоб заспокоїти відносини між двома країнами, які перебували в хаотичному стані відтоді, як у повітряному просторі США було виявлено китайську шпигунську кулю. Міністр фінансів Джанет Йеллен відвідала Пекін на початку липня. Під час цієї поїздки, за даними джерел, Йеллен поінформувала своїх китайських колег про плани адміністрації щодо інвестиційних правил.

Очікуваний виконавчий наказ виглядає дещо більш агресивним, ніж очікувалось У лютому POLITICO повідомило, що адміністрація пом’якшила виконавчий наказ, викресливши звідти деякі промислові сектори, зокрема біотехнології та чисту енергетику, і застосувавши заборони на інвестиції лише до передових секторів напівпровідників.

Новий документ містить  більше інвестиційних заборон, ніж раніше,  хоча біотехнології та чиста енергетика досі дозволені. 

На такому більш агресивному підході наполягала Рада національної безпеки та інші чиновники з оборони.

Адміністрація також закликає світових союзників наслідувати їхній приклад із власними правилами щодо обмеження інвестицій у китайські технологічні сектори. 

Посол Китаю у Вашингтоні Се Фенг раніше заявляв, що Китай не хоче торгової або технологічної війни, але обов'язково відповість, якщо Сполучені Штати запровадять додаткові обмеження у секторі мікросхем.