Президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу в середу, 20 вересня, проведуть свої перші переговори віч-на-віч з моменту повернення Нетаньягу до влади в грудні, серед тем, як очікується, будуть потенційна угода про нормалізацію відносин між Ізраїлем і Саудівською Аравією, а також Іран. Про це повідомляє Reuters.
Байден не поспішав із запрошенням Нетаньягу через занепокоєння щодо судової реформи, яка обмежує владу суддів, здійсненої його правим урядом, а також розширення Ізраїлем поселень на окупованому Західному березі річки Йордан. Замість того, щоб зустрітися в Білому домі обидва лідери проведуть переговори в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку.
Американські чиновники очікують, що під час розмови буде порушено питання судової реформи, а також зусилля з протидії ядерній програмі Ірану і можливість того, що могло б стати важливою подією, - нормалізації ізраїльсько-саудівських відносин.
Нетаньягу очікував більш раннього візиту до США, враховуючи його довгу історію спілкування з американськими президентами, але Байден чинив опір. Нетаньягу не домігся зустрічі в перші місяці правління Байдена в Білому домі у 2021 році, після чого ізраїльський прем'єр був відсторонений від влади. Він повернувся на посаду в грудні минулого року.
Натомість Байден прийняв у Білому домі президента Ізраїлю Іцхака Герцоґа, який займає переважно церемоніальну посаду, у липні.
Сполучені Штати, Ізраїль і Саудівська Аравія обговорюють потенційну угоду, в якій сторони нормалізують дипломатичні відносини, а Вашингтон і Ер-Ріяд домовляться про оборонний пакт, але до досягнення домовленостей ще далеко.
Аналітик у Вашингтонському інституті близькосхідної політики Давид Маковський зазначив, що зустріч "відбудеться через 265 днів після того, як Нетаньягу вступив на посаду, що є найдовшим таким розривом із 1964 року".
"Величезний потенціал саудівської угоди не залишив Байдену і Нетаньягу іншого вибору, окрім як зустрітися, попри розбіжності", - сказав він.
Адміністрація Байдена розраховує, що США можуть отримати велику вигоду від такої мегаугоди, якщо вийде подолати серйозні перешкоди.
"Багато елементів шляху до нормалізації зараз лежать на столі. У нас немає рамок, у нас немає умов, готових до підписання. Нам ще є над чим працювати", - заявив журналістам 7 вересня радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван.
Американські чиновники не виключають, що Байден і Нетаньягу можуть зустрітися в Білому домі.
Раніше повідомлялося, що Саудівська Аравія та Іран домовилися відновити дипломатичні відносини в межах угоди за посередництва Китаю. Занепокоєння зростанням впливу Пекіна на Близькому Сході сприяло зусиллям США, спрямованим на те, щоб утримати своїх історичних союзників.
Китай посів місце поруч зі США як держава, відповідальна за події на Близькому Сході. Які стратегічні цілі Пекіна в цьому надзвичайно складному регіоні? Про це — у статті Віктора Константинова "Між США і Китаєм розгортається холодна війна: де зараз головний фронт".