UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зв'язок для українців у Європі — як у себе вдома

ЄС готує для українців безкоштовний роумінг на постійній основі

Автор: Герман Богапов

Українці-біженці в Європі (та їхня рідня в Україні) вже змогли оцінити переваги безкоштовного роумінгу. Дехто радо відмовився від недешевих послуг європейських мобільних операторів, у їхніх смартфонах знову запрацювали картки українських операторів зв’язку. Сплачуючи гривнями звичний пакет послуг (абонплату), вони заодно реально отримують можливість безкоштовного роумінгу: безплатні хвилини для зв’язку з Україною та гігабайти Інтернету.

Правда, явище це тимчасове, підтримується ініціативою операторів зв’язку. Та й якість зв’язку не відповідає навіть українській. Але ці вади усуне офіційне приєднання українських операторів до вільного роумінгу з ЄС — Roam like at home. Звичайно, на постійній основі.

Читайте також: Єврокомісія закликала мобільних операторів продовжити надавати українцям знижки

Недавно президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у щорічній промові перед Європейським парламентом, окрім інших важливих тем щодо війни в Україні та енергетичної кризи, пообіцяла назавжди ввести Україну в європейську зону безкоштовного роумінгу. «Від торгівлі електроенергією, безкоштовного роумінгу — до скасування мита на товари, ми наближаємо Україну до єдиного ринку ЄС», — заявила вона.

Поки що немає точної дати старту безкоштовного роумінгу для українців у Європі, проте ЄС спільно з українським урядом готується до конференції країн G7 з реконструкції, яка відбудеться 25 жовтня під головуванням Німеччини. Цілком імовірно, що серед інших кроків буде запущено процес приєднання українських операторів до безкоштовного роумінгу. Тим більше що це є однією з головних ініціатив ЄС у галузі зв’язку.

Віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров теж вважає, що принцип безкоштовного роумінгу для України може бути прийнятий на конференції з відбудови України. Про це він повідомив у коментарі ZN.UA:

«Зараз і прем'єр особисто, і я спілкуємося з Єврокомісією щодо цього. Це є одним із пріоритетів нашої комунікації. Я думаю, шанси є. Тобто доведеться змінити процедуру для країни, яка поки що не є членом ЄС».

UPD. Вже після публікації матеріалу міністр уточнив, що насправді складно спрогнозувати, коли буде ухвалено це рішення.

"Наразі складно спрогнозувати, наскільки швидко Україна приєднається до нього (Roam like at home — ред.). Адже це залежить від імплементації необхідного законодавства ЄС та перебігу війни. Водночас ми нон-стоп консультуємося з Європейською Комісією щодо умов і подальших дій", — зазначив Федоров.

Читайте також: «Час зупинився»: Associated Press оприлюднило статтю про труднощі українських біженців

Що це дасть українським споживачам? «Користувачі зможуть заощадити фінанси та час. Адже вартість мобільних послуг у межах роумінгу стане значно нижчою, порівняно з цінами до 24 лютого. Своєю чергою, українські оператори пропонуватимуть вигідні тарифи для дзвінків до ЄС. Зникне потреба змінювати SIM-карти під час поїздок Європою. Крім того, не варто забувати про права споживачів, які будуть захищені за правилами ЄС», додає ZN.UA Стас Прибитько, директор Департаменту з розвитку зв'язку Мінцифри.

Тимчасові кроки

Але вже сьогодні українські переселенці в Європі використовують для зв’язку з батьківщиною картки вітчизняних мобільних операторів. Сплачуючи при цьому лише за звичний пакет послуг мобільного зв’язку свого українського оператора (абонплату).

Цим слід завдячувати Спільній заяві, підписаній 8 квітня українськими та європейськими операторами за сприяння Національної комісії з електронних комунікацій (НКЕК), Єврокомісії, Європарламенту та BEREC (Організація європейських регуляторів електронних комунікацій). До заяви долучилися три українських мобільних оператори: «Київстар», «ВФ Україна» та «Лайфселл», а також 52 мобільних і 19 фіксованих європейських операторів.

У НКЕК підкреслюють, що більшість європейських мобільних операторів пропонують безкоштовні або ж за зниженою ціною міжнародні дзвінки в Україну, а також безкоштовний роумінг абонентам, які подорожують Україною. А українські оператори пропонують своїм абонентам, які вимушено перебувають у ЄС або ж подорожують до ЄС, безкоштовний роумінг у 26 країнах ЄС, а також ряді інших країн, таких як Туреччина, Ізраїль, Канада, Молдова та ін.

Тож українські оператори кажуть, що безкоштовний роумінг де-факто вже працює.

«Фактично, наші тарифи, якими українці зараз користуються в Європі, вже побудовані за принципом безкоштовного роумінгу. Адже ми змогли їх запустити завдяки спеціальним умовам, які нам надали європейські оператори на певний період. Тож наші абоненти користуються послугами в роумінгу, а платять за них за українськими цінами», — зазначають у «Водафон Україна».

Читайте також: Кількість українських біженців зі статусом тимчасового захисту в Європі зросла до 4,2 мільйонів — ООН

«Роумінг як удома» — для українців

Але тимчасові кроки — це не те, на що розраховують українці. Так, вони отримують сьогодні пропозиції від вітчизняних і закордонних операторів користуватися мобільним Інтернетом і телефонувати. Проте кількість безкоштовних хвилин оператори обмежують на власний розсуд, а якість зв’язку (швидкість Інтернету) часто не відповідає місцевим умовам.

Тут слід зазначити, що 1 липня 2022 року набув чинності покращений регламент роумінгу в країнах Європейського Союзу. Він продовжив до 2032 року принцип «Роумінг як удома» — схему, завдяки якій мандрівники в ЄС і Європейській економічній зоні можуть телефонувати, надсилати текстові повідомлення та переглядати веб-сторінки за кордоном без додаткової плати. Ось про що йдеться, коли згадують безкоштовний роумінг для українців на постійній основі.

Нове регулювання роумінгу в країнах Європейського Союзу встановлює нижчі оптові тарифи, вартість для операторів використання мереж за кордоном для надання послуг своїм клієнтам, коли ті перебувають за кордоном. Оптові обмеження встановлюються на рівнях, які гарантують, що оператори можуть підтримувати й відшкодовувати витрати на надання послуг роумінгу споживачам за внутрішніми цінами.

Зниження оптових тарифів корисне споживачам, оскільки вони гарантують, що всі оператори зможуть пропонувати конкурентоспроможні підписки на роумінг відповідно до європейського принципу «Роумінг як удома».

Для послуг передачі даних новий регламент роумінгу в країнах ЄC встановлює такі оптові обмеження: — 2 євро/ГБ у 2022 році, — 1,8 євро/ГБ у 2023 році, — 1,55 євро/ГБ у 2024 році, — 1,3 євро/ГБ у 2025 році, — 1,1 євро/ГБ у 2026 році та 1 євро/Гб з 2027 року. Для голосу: 0,022 євро/хв у 2022—2024 роках і 0,019 євро/хв з 2025 року. Для SMS: 0,004 євро/SMS у 2022—2024 роках і 0,003 євро/SMS з 2025 року.

Читайте також: Die Zeit: На біженців з України в Німеччині насуваються ті ж проблемами, від яких постраждали сирійці

Готовність українських операторів до переходу

«Ми розглядаємо Угоду про асоціацію між Україною та ЄС і режим внутрішнього ринку, включений до неї. Це може дати Україні змогу отримати вигоду від окремих аспектів внутрішнього ринку ЄС, включно з угодою «Роумінг як удома». Це буде предметом згоди держав членів ЄС», — сказав речник-координатор Єврокомісії з цифрової економіки, досліджень та інновацій Йоганнес Барке.

На його думку, швидкий прогрес у цій справі також залежатиме від України, від темпів її інтеграції в ЄС, та від готовності українських операторів мобільного зв’язку виконувати зобов’язання нового регулювання роумінгу.

А з цим не все так просто.

Так, у «Лайфселл» поки що налаштовані не дуже оптимістично: «Сьогодні складно прогнозувати, але можемо сказати з упевненістю, що інтеграція України в безкоштовну зону роумінгу ЄС не буде швидкою. Адже спочатку потрібно адаптувати реалії українського телеком-ринку до європейських умов. До прикладу, рівень ARPU (середня абонплата на одного абонента) в європейських країнах значно вищий, ніж у нас».

У «ВФ Україна» теж відзначають позитивні аспекти безкоштовного роумінгу для ринку та користувачів, хоча при цьому мобільні оператори втрачають від інтерконекту з іноземними партнерами. Але в компанії готові до компромісів, оскільки спільна мета — повноцінна інтеграція українських абонентів у європейський телеком-простір.

Своєю чергою регулятор — НКЕК — зазначає, що вже багато зроблено для гармонізації законодавства у сфері зв'язку між Україною та ЄС, від якої залежить безкоштовний роумінг для українців.

«Якщо йдеться загалом про сферу електронних комунікацій, то слід наголосити, що Україна зробила істотний крок для гармонізації законодавства з ЄС за останні два роки, ухваливши два секторальних закони України — «Про електронні комунікації» (набрав чинності 01.01.2022) та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку» (Закон про Регулятора набрав чинності 13.02.2022)», — зазначають у НКЕК.

Саме останній закон був однією з ключових вимог для майбутньої інтеграції в Єдиний цифровий ринок ЄС, адже незалежний телеком-регулятор — це ключова вимога і принцип функціонування сектора електронних комунікацій та секторального законодавства ЄС. Наразі гармонізація законодавства у сфері електронних комунікацій зводитиметься до практичної реалізації нових вимог обох галузевих законів, функціонування відкритого й конкурентного ринку електронних комунікацій, а також посилення захисту прав споживачів та наближення України до Єдиного цифрового ринку ЄС.

Більше статей Германа Богапова читайте за посиланням.