UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зелена енергетика — екологічні технології

Тоді як європейські країни імпортують біомасу, ми щороку не використовуємо близько 70 млн тонн сировини у вигляді відходів сільського господарства, деревопереробки та лісництва.

Автор: Антон Усов

У тижневику "Дзеркало тижня. Україна" (№22, 2014 р.) опубліковано замітку Сергія Грищенка "Радіація за зеленим тарифом". На жаль, автор підійшов до висвітлення проблеми упереджено і не об'єктивно. Тому, продовжуючи тему, наведу такі аргументи.

Тепер як ніколи Україні потрібен новий підхід до енергетики. Сьогодні для всієї Європи незалежність від російського газу стає стратегічним пріоритетом. Щороку Україна витрачає приблизно 4 млрд дол. на імпортний газ. Разова інвестиція на таку суму дозволить створити мережу потужностей, які працюватимуть на біомасі й заощадять 20-30% від сьогоднішнього споживання газу. Для використання повного щорічного ресурсу біомаси, наявного в Україні - а це 70 млн тонн на рік,- можна створити мережу станцій потужністю 7000 МВт.

Перевага енергії з біомаси в умовах України незаперечна. Тоді як європейські країни імпортують біомасу, ми щороку не використовуємо близько 70 млн тонн сировини у вигляді відходів сільського господарства, деревопереробки та лісництва. Розвиток енергетики на біомасі в умовах України - найбільш економічно доцільний, завдяки стабільній наявності сировини впродовж сезону.

У жовтні 2013 р. розпочалася співпраця Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і компанії EIG Engineering, відтак було відкрито першу в Україні ТЕС на біомасі (БіоТЕС )в смт Іванків Київської області, яка вже працює. Повна планова потужність станції - 18 МВт на рік, що дасть змогу економити 40 млн кубів природного газу щорічно. Вона не тільки забезпечить безперебійне енергопостачання для жителів смт Іванків, а й створить нові робочі місця.

Співпраця з компанією EIG відбувається в рамках програми фінансування альтернативної енергетики в Україні (USELF), що є частиною ініціативи ЄБРР у сфері сталої енергетики, спрямованої на розв'язання проблем зміни клімату і поліпшення енергетичної ефективності. Щоб здобути право на отримання кредиту, проекти мають відповідати численним інституційним, фінансовим та технічним критеріям. За оцінками експертів USELF, бізнес-план будівництва Іванківської БіоТЕС компанії EIG Engineering відповідає найвищим проектним і екологічним стандартам.

Технології БіоТЕС вже давно звичні для всіх європейських країн. Тверда біомаса є CO2-нейтральним паливом, тому її використання не призводить до посилення глобального парникового ефекту. Такі ТЕС працюють у Британії, Фінляндії та Німеччині, вони безпечні й екологічні (аналогічна електростанція розміщена в самому центрі Відня).

Іванківська БіоТЕС розміщена поруч із населеним пунктом. Тому, щоб переконати населення у безпеці станції для здоров'я, вона пройшлаповний незалежний аудит, організований із участю ЄБРР. У рамках аудиту було проведено дослідження повного процесу виробництва електроенергії - від відбору сировини до виробництва кінцевого продукту. Було встановлено, що на цій електростанції дотримуються всіх екологічних норм.

Для забезпечення подальшого контролю і за сприяння ЄБРР розроблено План дій в екологічній та соціальній сферах (ESAP), яким визначено методи мінімізації, скорочення, усунення і контролю потенційних негативних впливів зазначеного проекту на довкілля й населення. Зокрема, станція зобов'язується дотримуватися принципів раціонального лісокористування, - джерелами сировини не можуть бути ліси екологічної цінності та природоохоронної зони. Компанія закуповуватиме деревину тільки законного походження. На кожну окрему партію сировини, згідно з українським законодавством, видається державний сертифікат, який гарантує не тільки законне походження деревини, а й її екологічну, у т.ч. радіаційну чистоту.

Подальший контроль сировини відбувається на станції, яка має все необхідне оснащення та процедури для цього. Радіаційний моніторинг відбувається автоматично і безперервно, включно з вимірюванням радіаційного фону на території станції. За даними цих постійних досліджень можна однозначно стверджувати про дотримання всіх вимог та забезпечення радіаційної безпеки у роботі станції як для її персоналу, так і для населення смт Іванків.

Одна з ключових цілей ЄБРР в Україні - допомога в досягненні енергетичної незалежності та підтримка джерел відновлюваної енергетики. Це підтверджується нині оголошеним рішенням ради директорів банку про додаткове фінансування проектів енергоефективності на суму 100 млн. дол.