UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Ми повинні навчитися доводити інноваційні розробки до реального бізнесу"

Фестиваль інноваційних розробок Sikorsky Challenge 2014 справді вдався.

Автор: Аліна Михайличенко

У стінах НТУУ "Київський політехнічний інститут" відбувся III Всеукраїнський фестиваль інноваційних розробок Sikorsky Challenge 2014. За результатами фестивалю автори проектів-переможців уклали угоди з венчурними, інвестиційними та благодійними фондами на інвестування своїх розробок на рекордну суму ― 23 млн 445 тис. грн. Переможців конкурсу фінансово підтримали Фонд імені академіка В.Михалевича, KALININ invention fond, Noosphere та Президентський фонд Леоніда Кучми "Україна".

"Мені здається, бізнес сьогодні починає розуміти, що його перспектива пов'язана з оволодінням тими напрямами розвитку, які орієнтовані на нові критичні знання і створення високотехнологічних продуктів. Відходить у минуле комерція, яка ґрунтувалася на низькотехнологічному сировинному потенціалі країни. Дедалі більше підприємців розуміють, що дієвий бізнес треба організовувати на свіжих знаннях, винаходах та інноваційному розвитку. Тому вони звертаються до нашого Наукового парку, шукають винаходи, що зможуть стати конкурентоспроможними на бізнесових ринках. Для підприємництва нині важливі два напрями підживлення. Перший ― це постійний потік знань і винаходів для модернізації продукції, другий ― це якісний персонал, який і шукають у престижних університетах для подальшого супроводжування своїх проектів. Цим я пояснюю підвищений інтерес до науки та інноваційної діяльності", - прокоментував ректор НТУУ "КПІ" Михайло Згуровський.

А обирати і справді є з чого. Цього року на розгляд журі, у складі якого були й іноземні представники, учасники подали 52 стартап-проекти. 22 з них вийшли в фінал, 14 отримали фінансування й подальшу підтримку від українських венчурних фондів.

Михайло Згуровський зазначив, що переважним напрямом досліджень сьогодні залишаються інформаційні технології, і насамперед ті, що стосуються інформаційної безпеки. Це, наприклад, розробка триразового переможця Андрія Коноваленка Intel CamTouch. Вона привернула увагу венчурних фондів і отримала фінансування на суму 30 тис. грн. Зацікавили інвесторів і проекти, пов'язані з космосом, зокрема супутники, а особливо - наносупутники. З їх допомогою вирішують багато дослідних завдань. Такі розробки на базі КПІ та його Наукового парку орієнтовані переважно на дослідження змін клімату.

Мають підтримку й проекти, що стосуються нових матеріалів, енергетики, опалення та альтернативних джерел енергії. Серед переможців у цій сфері ― Анатолій Ковальов із роботою "Створення модуля-агрегатора, який на базі технічних та фінансових даних здатний проводити порівняльний аналіз найкращих варіантів використання джерел енергії для споживачів енергетичних ресурсів". Розробник отримав інвестицію на суму 1,5 млн грн. На проект "Наносупутник PolylTAN-2 для освітнього, наукового і технологічного застосування" (автор Борис Рассамакін) виділено 500 тис. грн, а на реалізацію проекту "Організація власного серійного виробництва металокерамічних рентгенівських трубок нового покоління з використанням нанокомпозитних матеріалів" (автор Віталій Котовський) - 4 млн грн.

Рекордсменом став проект "Безпілотний літальний апарат Spectator" (розробник Роман Карнаушенко) ― 13 млн грн. Ксенія Борисюк-Барабаш, член команди - розробника безпілотника, розповіла: "Spectator належить до класу міні, його основними перевагами є компактність і невелика вага - всього 10 кг. Він фактично вміщається в рюкзак. Апарат транслює відеосигнал у режимі он-лайн на відстань до 20 км. Серед українських безпілотників це на сьогодні найбільша дальність. На світовому ринку попит на подібні системи різних класів дедалі зростає, оскільки подібних майже немає. Поштовхом до активізації роботи стали події на Сході України. Цей винахід має подвійне призначення - як для цивільних, так і для військових цілей. Хоча спершу його планували використовувати в сільському господарстві: для огляду великих площ полів, швидкої ліквідації пожеж та інших природних катастроф".

Інший переможець, Тарас Нижник, на реалізацію свого проекту "Портативна водоочисна установка" отримав 20 тис. грн. Тарас Юрійович розповів, що розробку замовило Міністерство оборони України, коли постала проблема забезпечення питною водою військових у тривалих відрядженнях, особливо на території, яка не забезпечена питною водою. Установка очищає навіть дуже забруднену воду (з річок, відстійників тощо). Вона пройшла тестування в Інституті епідеміології та інфекційних хвороб імені Л.Громашевського. Завдяки невеликій вазі ― 15 кг ― її може легко транспортувати навіть одна людина.

Отже, фестиваль інноваційних розробок Sikorsky Challenge 2014 справді вдався. Один із засновників першої стартап-школи в Україні і самого фестивалю іноземний гість Sikorsky Challenge Ігор Пеєр поділився своїми враженнями: "Уже той факт, що такий гучний захід відбувся, - сам по собі визначний. Міжнародне журі, інвестори, велика кількість учасників - вони на все це подивилися і зрозуміли: "Вау, це серйозно!". Головне, що в цього є майбутнє. Ми завершили фестиваль на підйомі, сподіваючись на продовження, із передчуттям чогось хорошого й нового. І що особливо важливо - відбулася не тільки презентація проектів, відбулося представлення їх на ринку. Ми достатньо над ними попрацювали і зробили їх привабливими для інвесторів. Важлива саме практика, тобто потрібно виходити із зони комфорту. У тебе може бути безліч хороших ідей, які подобаються тобі і твоєму оточенню, але насамперед вони мають цікавити ринок. І що раніше ми почнемо виходити на нього, вивчати його попит і пропозиції, то краще для нас. Бо там починаються свої проблеми: треба вміти домовитися з інвесторами, вдало представити свою розробку. Коли ще не маєш готового продукту, навіть просте спілкування викликає великі труднощі. Зробити так, щоб розробка на завершальному етапі стала готовим бізнес-проектом, і є нашим головним завданням. Ми повинні навчитися доводити свої розробки до реального бізнесу".