Після Великодня Європейська комісія запропонує перший у світі всеосяжний космічний закон.
«З кожним днем космос стає дедалі більше схожим на Дикий Захід, і настав час встановити європейські правила», — сказав Крістоф Грудлер, член Європейського парламенту від Франції, який очолює законодавчу роботу над IRIS2, відповіддю ЄС на систему супутникового зв'язку Starlink компанії SpaceX.
Згідно з документами, з якими ознайомилося видання POLITICO, дипломати блоку були проінформовані про плани створення космічного маркування ЄС, яка використовуватиметься для позначення компаній, що грають за новими правилами сталого розвитку і безпеки, подібно до того, як блок використовує екологічні маркування для сертифікації пральних машин або телевізорів.
Якщо космічні компанії хочуть вести бізнес з блоком, їм доведеться дотримуватися правил, говорить Ніклас Нієнас, депутат Європарламенту від німецьких «зелених», який давно агітує Комісію до встановлення правил для космосу, додавши, що проект формується з метою створення «єдиного ринку в космосі».
Космічне законодавство ЄС встановить стандарти для стримування світлового забруднення, спричиненого зростанням супутникових угруповань, та обмеження викидів парникових газів і забруднення, спричиненого запусками ракет.
Також планується докласти зусилля для боротьби зі зростаючою кількістю сміття в космосі, забезпечуючи при цьому безпечне поводження з космічним сміттям, що повертається на Землю.
«За понад 60 років космічної діяльності ми маємо понад 60 тисяч об'єктів, які потрібно відстежувати в космосі, і понад 1 мільйон дрібних уламків. Якщо ми нічого не робитимемо, ми більше не зможемо запускати супутники, тому що космос буде занадто захаращений», — наголосив Грудлер.
Все це є частиною планів з розробки правил дорожнього руху для управління космічним трафіком, враховуючи, що кількість супутників на низькій навколоземній орбіті — дедалі більш завантаженому діапазоні, критично важливому для телекомунікаційних і спостережних космічних апаратів — за останні роки різко зросла.
За даними Європейського космічного агентства, наразі на орбіті перебувають близько 9 тисяч функціонуючих супутників, і їхня кількість продовжує зростати. Цього року ЄС відправить на орбіту ще чотири космічні апарати Galileo, а також супутники спостереження за Землею Sentinel.
Існує дуже мало глобально визнаних правил для космосу. Основним з них є зобов'язання Організації Об'єднаних Націй від 1967 року про заборону розміщення ядерної зброї в космосі.
Але потреба у встановленні правил стає все більш нагальною, оскільки кількість супутників збільшується, а економічне значення космосу зростає.
Інвестиційний банк Morgan Stanley вважає, що до 2040 року космічна економіка коштуватиме 1 трильйон доларів.
США і Китай створюють коаліції країн-однодумців навколо власних правил, яким вони віддають перевагу. Більшість країн ЄС підписали необов'язкові для виконання американські угоди Artemis про співпрацю в цивільному дослідженні Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях.