UA / RU
Підтримати ZN.ua

DAO-організації справжні та вдавані

Що варто знати про ТОВ майбутнього

Автори: Іван Герасименко, Денис Вировець

Волонтерство — один із напрямів роботи, для якого DAO-рішення є знахідкою. Тож українцям варто знати більше про DAO-організації.

Уявіть інтернет-бізнес, яким колективно володіють і керують усі його учасники, а не директор чи правління з наглядовою радою. Рішення ухвалюються шляхом висування пропозицій і голосування — це гарантує, що кожен учасник організації може впливати на її діяльність. А доступ до спільних капіталів також неможливий без дозволу всієї групи. Немає генеральних директорів, які могли б дозволяти собі витрачати кошти на власні забаганки, та фінансових директорів, які могли б здійснювати махінації зі звітами. Усі операції відбуваються відкрито, їх видно всім учасникам. Казка? Ні. Такі бізнеси є — це децентралізовані автономні організації (DAO). В їх основі лежить технологія блокчейн, яка є відповіддю на основне питання всіх спільних бізнесів — питання довіри. В DAO вам не потрібно довіряти іншим учасникам — лише кодові DAO, який є повністю прозорим і може бути перевірений будь-ким.

Читайте також: Малий і середній бізнес під час війни: як отримати фінансування?

Існують такі організації з 2015 року, і здебільшого їхня діяльність пов'язана зі сферою ІТ, венчурними інвестиціями та краудфандингом. 1 липня 2021 року Вайомінг став першим штатом США, який визнав DAO юридичною особою. Це дало початок легалізації цих організацій уже в правовому полі класичної економіки та поштовх для подальшого розвитку.

Поява різних DAO-платформ та інструментів дає змогу створювати різноманітні структури для економіки криптоспільнот і значно спрощує виконання їхньої місії.

Основа DAO — це розумний контракт. Контракт визначає правила організації та зберігає її капітал. Щойно контракт буде запущено, ніхто вже не може змінити правила без голосування. Ніхто не може вчинити дію, на яку не поширюються правила та логіка коду. Оскільки капітал також визначається розумним контрактом, ніхто не зможе витрачати гроші без схвалення групи. Це означає, що DAO не потребує центрального органу влади. Натомість група ухвалює рішення колективно, а виплати автоматично авторизуються, коли проходять голоси.

Наразі сфери, в яких здебільшого працюють DAO-організації, — це благодійність, фриланс, венчурні інвестиції та гранти. Як бачимо, йдеться про організації з горизонтальними зв'язками, що, власне, й передбачає сама технологія. Втім, лише цими напрямами DAO не обмежується.

Читайте також: Українські підприємці масово виходять на експорт — дослідження

З одного боку, не всі DAO відповідають усім своїм характеристикам, а згадка «DAO» перед назвою продукту використовується радше в рекламних і маркетингових цілях окремих стартапів.

Наприклад, платформи DAO, які за своєю природою не є DAO, використовують цей префікс для позначення своєї належності до процесів створення та управління DAO й надання для них різних послуг. Часто такі платформи навіть мають власну криптовалюту з лістингом на біржах. DAOstack, DAOhaus, XDAO, SuperDAO, SubDAO — це все назви сервісних платформ для модульного створення DAO, які не мають у своїй структурі механізмів залучення активів і розпорядження ними за принципом автономного та демократичного управління.

З іншого боку, «автономія» організації як одна з важливих характеристик часто просто не враховується під час розроблення продукту. Бо автономність означає відсутність єдиного контролера або власника організації, який міг би одноосібно впливати на рішення всього ком’юніті, а це також не завжди можливо.

Читайте також: Нові рецепти для української економіки

Зокрема вже зараз є інвестиційні інструменти, що називаються DAO, але здійснюють збір коштів без автономії, використовуючи форми інвестування в криптовалюти як інвестиційні фонди. Але управляються вони не спільно ком’юніті, а командою менеджерів або лише одним власником.

Подібно до інвестиційних інструментів, електронні венчурні фонди залучають кошти в криптовалюті для фінансування різноманітних проєктів, які не завжди мають на меті отримання прибутків. Це також є порушенням логіки DAO, оскільки такі організації часто інвестують у реальні проєкти, людей, матеріали та послуги, які, за своєю суттю, використовують інфраструктуру реального світу та не застосовують інструменти web3 економіки. Одною з причин зосередження уваги на DAO є бажання криптопроєктів залишатися сумісними з правилами США. Включаючи свою організаційну форму LLC у структуру DAO як організації, вони уникають законодавчих вимог, установлених для об’єднаних інвестиційних груп серед неакредитованих інвесторів.

Читайте також: Мала приватизація для початківців

З іншого боку, як DAO можна позначати автономних економічних агентів, які зазвичай мають більше автономії, ніж деякі відомі DAO-організації. Різноманітні технологічні боти, зокрема для біржової торгівлі, також заслужено носили б назву DAO, за умови надання сервісів для web3 економіки. Такі DAO-боти, змодельовані на основі NFT, можуть передаватися користувачами один одному та в автоматичному режимі керувати персональними фондами при інвестуванні в інші DAO. Деякі платформи, наприклад, Super DAO, вже розробляють такі технологічні рішення. Представлене ними рішення дає змогу управляти за допомогою не управлінських токенів, а NFT, накопичуючи рейтинги та «вагу» під час ухвалення рішень у процесі роботи зі спільнотою.

Інструмент під назвою TweetDao містить інтерфейс, який дає змогу отримувати твіти й використовувати їх у діяльності DAO. Абревіатура DAO використовується в продуктах компанії Oracle для позначення методів роботи з базами даних. Крім того, деякі традиційні проєкти можуть використовувати назву китайської філософії Дао, що означає «Природний шлях» для вдосконалення гармонії з природою. Інші подібні варіанти використання фрази DAO також можливі в таких інструментах, як DAO-браузери та інтегратори різних служб DAO, DAO-оракули, DAO-бази даних і DAO-університети, які сприятимуть масовому впровадженню однорангових технологій та покращать інфраструктуру Web3, створюючи принципово нове майбутнє.