UA / RU
Підтримати ZN.ua

Український слід

Ця технологія є однією з найбільш перспективних у сучасній онкології. І надзвичайна зацікавленість зарубіжних колег у роботі з нами свідчить про те, що ми на правильному шляху.

Автори: Андрій Рожен, Олександр Рожен

В Україні розпочався сезон нагородження вчених головними преміями країни. Серед робіт особливо виділяється розробка групою дослідників унікального методу для боротьби з раком.

Нещодавно директор Національного інституту раку Ігор Щепотін отримав листа із запрошенням знаменитої Кавендішської лабораторії спільно попрацювати над проблемою лікування раку.

Аби оцінити вагомість цієї події, згадаємо, що у світі науки означає Кавендішська лабораторія. Тут були зроблені найбільші наукові відкриття. А останнім часом колись суто фізична лабораторія заявила про себе розробками в галузі біології, астрономії, генетики. Це сповістило світ про ще одне революційне досягнення британців - вони показали, що можуть у науці швидко перелаштовуватися на ходу.

Так, після смерті великого Резерфорда тут не стали із звичною енергією продовжувати справу великого дослідника ядра. Лоренс Брегг, який очолив лабораторію, сказав: "Ми навчили весь світ, як потрібно займатися ядерною фізикою. Давайте тепер покажемо, як потрібно займатися чимось новим". І це йому вдалося. Не дивно, що 29 учених із "Кавендіша" були нагороджені Нобелівськими преміями.

Що означає запрошення українського вченого та його колег співробітничати зі знаменитою лабораторією? Насамперед це визнання заслуг українських дослідників у галузі вивчення і розробки методів лікування раку - "Кавендіш" нікого з вулиці не запрошує. Ця пропозиція відкриває серйозні перспективи в роботі над проблемою. Крім того, дає можливість проводити дослідження в середовищі найбільш визнаних у світі вчених. Нарешті, це добавка до того жалюгідного фінансування, яке можна отримати в нашій країні, набагато серйозніших коштів із Заходу. Що теж важливо.

В Україні на цьому напрямі склався чудовий колектив. Дивовижне об'єднання медиків, радіофізиків, матеріалознавців і навіть фахівців зі зварювання дозволяє вирішувати завдання, непосильні для одного, навіть найгеніальнішого дослідника. Не дивно, що західні вчені наполегливо запрошують українських біологів і медиків, які налагодили взаємодію з представниками природничих наук та інженерами, попрацювати разом.

- Розроблений українськими вченими і фахівцями метод є універсальним для багатьох локалізацій раку, - розповів професор І.Щепотін. - Практично він полягає в тому, що на магніточутливі наночастинки оксиду заліза "саджають" протипухлинний хіміопрепарат. Далі за допомогою локального постійного магнітного поля ці наночастинки утримуються в зоні пухлини, і в такий спосіб препарат безпосередньо потрапляє в злоякісні клітини. При цьому мінімізується негативна побічна дія на нормальні тканини.

Ця технологія є однією з найбільш перспективних у сучасній онкології. І надзвичайна зацікавленість зарубіжних колег у роботі з нами свідчить про те, що ми на правильному шляху. Нещодавно в нас побувала делегація з Кембриджу. Йшлося про придбання українських технологій, зокрема Великобританією і Європейським Союзом...

- Нещодавно я повернувся з Росії, - продовжує Ігор Борисович, - де розповідав здивованим колегам про наші новітні технології. "У вас виробляється обладнання та УЗД-апарати? І хтось користується ними, крім вас?" - запитали російські медики і спочатку навіть поставили мої слова під сумнів. Але легко знайти дані про обладнання, яке виробляє колектив харківської фірми "Радмир", - дочірнього підприємства НДІ радіотехнічних вимірів Національного космічного
агентства України. Воно розроблене за участі Національного інституту раку України та широко продається за кордон. Тільки у Швейцарію цього року продано більш як 50 апаратів, понад 1000 закупив Китай.

Проведено безліч клінічних досліджень при різних локалізаціях злоякісних новоутворень, які підтверджують високу клінічну ефективність цієї методики. Багато методів лікування захищені патентами.

Тут хотілося б зазначити важливу обставину: ставлення до інновацій у нашій країні досить байдуже. Звідси й небажання патентувати українські ідеї та розробки у провідних країнах від імені держави. Самі вчені, на жаль, можуть узяти на свої плечі патентування тільки в Україні і Росії, адже підтримувати патенти в далекому зарубіжжі їм під силу.

Можна не сумніватися, що ці українські патенти довго не залишаться безхазяйними. Їх перекуплять треті країни. Це буде удвічі прикро, тому що українська методика ефективна при важких онкологічних захворюваннях, там, де онкологи світу переважно зазнають невдач. Як, наприклад, при раку легені.

- Ми переконалися у високій ефективності застосовуваного методу, - каже Ігор Борисович. - Це супроводжується підвищенням виживаності, що є основним критерієм ефективності лікування. При застосуванні нашого методу виживаність збільшується на 15-20%, а іноді й більше. Це об'єктивний показник ефективності.

Крім того, ефективність перевірена при раку грудної залози, включаючи хворих із метастазами в печінці, онкогінекологічних локалізаціях, онкоурологічних захворюваннях. Нині ми активно приступаємо до застосування цього методу у хворих на рак передміхурової залози, сечового міхура. Особливо актуально це для України, тому що кількість захворювань у чоловіків зростає просто галопуючими темпами. Це дуже тривожна тенденція...

Ще п'ять-шість років тому у світі ніхто не знав, що таке українська онкологія. У Західній Європі, США, Південно-Східній Азії наша медицина була чимось на кшталт чорної діри. Сьогодні у світі кажуть про український слід в онкології. За останні роки спостерігається надзвичайний прорив у визнанні української науки про онкологію у світі. Найкраще свідчення цього - до нас в інститут приїжджають зірки світової величини, великі хірурги, які є основоположниками сучасної онкології у світі.

Серед них хочу виділити насамперед професора Макагучі з Японії. Він розробник основних оперативних втручань на органах черевної порожнини. Ще одне ім'я першої величини - професор Хільк з Велико-британії, якого цитують у кожному підручнику з хірургії в онкології всіма мовами світу. Ці люди приїжджали до нас, проводили майстер-класи для українських хірургів, дивилися, як я оперую.

Список можна продовжити іншими золотими іменами світової онкології. На моїх очах українська онкологія починає розкриватися для всього світу. Це дає чудові перспективи.

Директор фірми "Радмир" Сергій ЛИТВИНЕНКО:

- Ми робимо цілий комплекс найсучасніших медичних приладів: ультразвукові діагностичні прилади (УЗД), мамографи, найскладніше урологічне, фізіотерапевтичне обладнання, установки для лікування онкозахворювань. Робота, представлена на присудження Державної премії в галузі науки і техніки 2013 р., називається "Прилади і засоби для діагностики та магнітної нанотерапії раку". Сюди входить діагностичне обладнання УЗД ULTIMA PA Expert і апарат для лікування онкозахворювань "Магнітерм".

Необхідно зазначити, що в УЗД-апаратах впроваджено інноваційну ультразвукову технологію еластографії хвилі зсуву для кількісної оцінки еластичності тканин. Це такий режим, який дозволяє без біопсії, тобто без проникнення усередину людського організму, визначити, злоякісна чи доброякісна зміна структури тканин. Визначається це за рахунок ультразвукового сканування. Якщо перед нами ракова пухлина, ультразвуковий датчик видає інший сигнал, ніж звичайно.

Наші роботи захищені трьома авторськими свідоцтвами, ми маємо
25 патентів України і Росії. Це свідчить про рівень оригінальності наших розробок.

Крім усього, наші прилади - переконливий приклад перетворення науки, що колись працювала виключно на оборонку, на творчу силу, яка служить людям, котрі потрапили в критичну ситуацію.