Україна матиме сучасну "Агро-Долину". Таку назву має спільний україно-американський проект, покликаний модернізувати вітчизняний аграрний сектор. Українську сторону представлятиме один із "зубрів" вітчизняної вищої освіти - Національний університет біоресурсів і природокористування (НУБіП).
"Кінцева мета проекту полягає в освоєнні понад 250 мільйонів доларів американських інвестицій у сільськогосподарський та енергетичний сектори України впродовж наступних чотирьох років", - наголошує ректор НУБіП академік Дмитро Мельничук.
У результаті спільної роботи буде створено Міжнародну торговельну асоціацію "Агро-Долина" (Агро-Веллі) з офісами у Бостоні та Києві.
- Дмитре Олексійовичу, чесно кажучи, досить дивно, що саме дослідний національний університет, а не, скажімо, певна державна установа займатиметься цим проектом.
- Як показує досвід, найвищий міжнародний імідж мають університети, яким вдалося сформувати та інтегрувати у свої структури три основні види діяльності - освітню, дослідну та науково-інноваційну. Остання має зближувати університет з тією чи іншою виробничою сферою і є базою для розвитку в ній високоінтелектуального бізнесу.
В Україні більшість університетів мають досить потужну освітню систему, але їхня дослідна матеріально-технічна база та фінансування науково-дослідних робіт дуже слабкі. Щодо інноваційної діяльності, то вона потребує суттєвих змін законодавчої бази і в Україні започаткована лише в деяких вишах. Слід зауважити: всі ці три види діяльності ще дуже далекі від їх реального й ефективного інтегрування, що не сприяє зближенню університетів з наукою і виробництвом. До того ж нинішня система інтегрування дослідної та освітньої діяльності базується, як правило, на окремих договірних стосунках, які характеризуються слабкою взаємною відповідальністю, а тому й низькою ефективністю за кінцевим результатом.
У структурі нашого університету, крім традиційних факультетів, створені й успішно працюють науково-дослідні інститути та інші інноваційні й виробничі структурні підрозділи. У недалекій перспективі більшість із них функціонуватимуть за принципом університетської навчально-науково-інноваційної корпорації.
Наше велике надбання - університетські навчальні господарства. Маємо близько 25 тисяч гектарів землі, де студенти і викладачі можуть проводити практичні навчання й дослідження. Дуже добре, що ці господарства є. У більшості сільгоспвишів їх уже немає.
Але техніка в нас застаріла. Трактори, наприклад, здебільшого ще радянські. Технології на фермах, на складах, де зберігається, переробляється і транспортується продукція, реалізуються технікою, яка вже фактично ніде у світі не використовується, бо не відповідає світовим стандартам.
У середньому у світі збирають приблизно 80 центнерів зерна з гектара, а Україна чомусь має 40 плюс-мінус 10 центнерів. Ми аналізуємо, чому така низька врожайність і як її підняти. А головна причина така - поки не освоїмо техніку і сучасні технології, змінити щось на краще неможливо. І починати зміни потрібно з університету.
Великі бізнесові агрокомпанії працюють тільки на новій техніці і сучасних технологіях. Наших фахівців також треба навчити працювати на новій техніці, і вони будуть не гірші за французьких чи американських.
Вже років зо п'ять ми поневіряємося по світу - хто б нам допоміг модернізувати навчальну базу університету. Бо немає поки що в країні і не буде найближчим часом таких можливостей, щоб виділяти десятки мільйонів доларів на реконструкцію та переобладнання наших навчальних господарств.
Ми провели конференцію з питань інновацій та інвестицій, запросили великі міжнародні фірми з аграрного бізнесу. Підготували 22 програми: приходьте зі своїми коштами і будемо працювати, організовуючи спільні підприємства, акціонерні товариства тощо.
Підписали декілька договорів. У результаті хтось подарував нам трактор, хтось сівалку, розпилювач засобів захисту рослин. Німці подарували обладнання птахофабрики, фіни - хлібопекарню. Це, звісно, несистемний підхід, та й обладнання не вистачає, але, як кажуть, дарованому коневі...
А ми хотіли б, щоб у нас були центри американської та німецької техніки і технологій! (Бо саме в цих двох країнах провідні агрофірми закуповують сучасне обладнання).
Мріємо про навчальний центр технічного сервісу цих супернових машин. Немає в Україні подібних станцій обслуговування сучасної техніки.
Для розв'язання всіх цих проблем та реалізації ідей потрібен системний підхід. Тому покладаємо великі надії на новий ексклюзивний проект "Агро-Долина" та створення в його рамках міжнародної торговельної асоціації.
- У чому ексклюзивність цього проекту?
- Наш університет має великий досвід міжнародної співпраці - є виконавцем 40 міжнародних проектів та учасником 14 програм навчального науково-технічного співробітництва. Але проект "Агро-Долина" унікальний. Такого в нас іще не було.
Багатонаціональні зусилля створеної в його рамках міжнародної асоціації забезпечать розробку технологій, які допоможуть Україні отримати енергетичну незалежність, розвивати високоякісне сільськогосподарське виробництво продукції за найкращими технологіями і стандартами США, готувати найкращих в Україні спеціалістів в аграрній і природоохоронній галузях тощо. Заплановано залучення значних іноземних інвестицій, розвиток американо-українського університетського співробітництва та імпортно-експортної діяльності. Буде створено спільні підприємства та здійснюватиметься трансфер технологій. Працюватимемо також з федеральним урядом Сполучених Штатів, щоб отримати гранти й субсидії для нашої держави.
- Яку роль відіграє ваш університет у реалізації ідеї?
- Ми станемо тим місточком, який з'єднає український агросектор з аграріями, фінансовим сектором та університетами США.
Розвиток міжнародного інноваційного проекту відбуватиметься на базі навчально-дослідного господарства НУБіП, де буде сконцентровано найкращу американську техніку і представлено технології провідних агрокомпаній США.
Нещодавно ми провели перемовини з американськими керівниками інвестиційної компанії BRIGGS Capital. Під час робочих засідань з керівництвом НУБіП американські колеги визначили ключові компоненти спільної стратегії та потенційні ініціативи.
Це, насамперед, наукова співпраця між НУБіП і понад двадцятьма провідними північноамериканськими університетами. Зараз наш університет проходить міжнародну акредитацію за освітніми стандартами США, яку проводить Південна асоціація університетських коледжів та шкіл Сполучених Штатів (SACSCOC). Цей процес розпочався ще
2012 року. На даний момент завершився його перший етап - вивчення умов організації навчального процесу. Ми вже відправили до США величезний стос документів - близько чотирьох тисяч сторінок. Американські колеги прискіпливо вивчали все - від навчального обладнання і приміщень до кваліфікації і наукових здобутків кожного викладача. Висновки незалежної акредитаційної комісії позитивні.
Звісно, все це не з неба впало. Це - результат величезної праці: за даними Webometrics, НУБіП увійшов у перші 10 відсотків серед майже 22 тисяч університетів світу та в першу п'ятірку університетів України.
На сьогодні НУБіП України - єдиний університет на пострадянських теренах, який проходить таку міжнародну акредитацію.
Другого етапу - аудиту якості навчання - не боїмося. Однак розуміємо, що наше слабке місце - це практична підготовка студентів на застарілому обладнанні.
Якщо незалежна акредитаційна комісія визнає, що НУБіП відповідає стандартам освіти, прийнятим у Південній асоціації університетських коледжів та шкіл Сполучених Штатів, наш університет стане повноправним членом SACSCOC. Це означатиме не лише вільну конвертацію наших дипломів у американських університетах, а й нові можливості для академічного та наукового обміну, участь в обговоренні освітніх стандартів університетів США, широкі можливості співпраці з підприємцями американського аграрного сектора.
Як нам стало відомо, після відвідання України делегація BRIGGS Capital провела перемовини з представниками уряду, провідними університетами, фінансовими установами та транснаціональними корпораціями США щодо проекту "Агро-Долина". І отримала потужну підтримку цієї концепції та нашого стратегічного підходу.
Наступних півроку-рік ми будемо знайомити інвесторів, стратегічних партнерів і урядових чиновників США з провідними українськими компаніями в агро- та біоенергетичній сферах України. Планується організувати першу ділову поїздку по всій Північній Америці на початку листопада цього року і провести потужну міжнародну наукову конференцію в Києві навесні 2015-го.
Дуже сподіваємося, що уряд і новообраний президент офіційно підтримають наші спільні з американською стороною зусилля зі створення принципово нового проекту, аналогів якому в державних установах досі не було.