UA / RU
Підтримати ZN.ua

Серце — справжнє обличчя людини

Персоніфікований електрокардіограф "Фазаграф" має високу чутливість і специфічність, що дозволяє побачити навіть найнезначніші патологічні зміни в серці, непомітні при традиційній кардіограмі. Секрет полягає в методі обробки сигналів у так званому фазовому просторі.

Автор: Лідія Суржик

Рубрику, яка, за нашим задумом, має стати свого роду презентаційним майданчиком для оригінальних ідей та інноваційних розробок, відкриваємо інформацією про проривні роботи у галузі інформаційних технологій. Від часу появи першої ЕОМ (а її було створено в Києві) в Україні сформувалася наукова школа світового рівня у галузі розпізнавання образів. Приклади конкретних розробок дають певне уявлення про те, в якому напрямі ведуть пошук наші вчені й фахівці і чого вдалося досягти.

У наступних подачах рубрики розкажемо про інші цікаві ідеї та корисні винаходи. Оскільки життєві шляхи цінних ідей та цінних паперів перетинаються далеко не завжди, ми вирішили організувати для них місце зустрічі на нашому "Аукціоні ідей". З надією, що автори ідей зможуть зустріти зацікавлену підтримку з боку підприємців, бізнес-структур - усіх, хто хотів би вкласти свої гроші з користю та в корисну справу. Бажаємо успіху!

За даними медичної статистики, 67% смертей в Україні припадає на частку серцево-судинних захворювань. Приблизно в 50% випадків хворий уперше зустрічається з лікарем-кардіологом уже в реанімації. Стандартний та, як вважалося раніше, найефективніший метод діагностики роботи серця - електрокардіограма - має свої недоліки та часто не дає можливості правильно інтерпретувати результати.

Персоніфікований електрокардіограф "Фазаграф" має високу чутливість і специфічність, що дозволяє побачити навіть найнезначніші патологічні зміни в серці, непомітні при традиційній кардіограмі. Секрет полягає в методі обробки сигналів у так званому фазовому просторі.

Зовні "Фазаграф" являє собою невелику плоску коробочку з двома контактними електродами - кардіосигнал знімається просто з пальців рук. За лічені секунди результат готовий - він відображається на екрані ноутбука на спеціальному індикаторі у вигляді градусника та супроводжується зрозумілими голосовими повідомленнями. Така інтерпретація даних не потребує спеціальних медичних знань. Градусник розділено на три зони - зелену ("норма"), жовту ("увага") і червону ("тривога"). Якщо показники висвітилися в першій (зеленій) зоні - приводу для занепокоєння немає, якщо в другій, а тим паче третій, отже, потрібно уважно поставитися до власного здоров'я, а ще краще - звернутися до лікаря, який визначить причину погіршення стану та призначить лікування.

Прилад дозволяє проводити самооцінку поточного стану пацієнта і самостійно накопичувати дані в домашніх умовах, що дуже важливо. На підставі накопичених даних лікар може більш точно поставити діагноз.

"Фазаграф" зручний як для пацієнтів, так і для медиків, для яких видає детальнішу інформацію про стан хворого. Причому приладом може користуватися не тільки кардіолог, а й будь-який медик - медсестра, фельдшер, не кажучи вже про лікаря загальної практики (сімейного). Але, на жаль, сімейні лікарі сьогодні радіють новенькому тонометру...

Водночас переваги "Фазаграфа" високо оцінили й учені-медики, і лікарі-кардіологи, і інші фахівці. Сьогодні його можна побачити в деяких клініках, військових госпіталях, діагностичних центрах.

Прилад пройшов апробацію в Інституті кардіології ім. М.Стражеска, Інституті фізіології ім. О.Богомольця, лікувальних установах, а також у спортивній медицині. Серійний випуск "Фазаграфа" налагоджено на Київському заводі автоматики ім. Г.Петровського. Зацікавилися незвичайним електрокардіографом також за кордоном - уже надходять заявки на його закупівлю.

Тим часом розробники "Фазаграфа" та його програмного забезпечення не сидять склавши руки. Наприклад, вони створили систему "Антистрес", яка на підставі персоніфікованих даних про стан людини навчить її правил управління диханням, що в результаті дозволить знімати стресові ситуації, знижувати артеріальний тиск.

І цілком унікальне застосування електрокардіограми людини - для ідентифікації особистості. Уперше у світі до цього додумалися в Україні.

У чому суть методу? Як відомо, існує багато способів ідентифікації особистості, але їх однаково примудряються обходити (обличчя можна загримувати або зробити пластику, шкіру на пальцях теж заміняють). А от динаміку роботи серця - вона в кожного суто індивідуальна, як переконують учені, - підробити неможливо.

- На сигналі кардіограми якась частина змінюється, і за нею лікар може судити про стан здоров'я, а якась залишається незмінною та характерна для кожної людини окремо, - коментує головний науковий співробітник Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем, доктор технічних наук Леонід Файнзільберг. - Ми створили систему, яка дозволяє побудувати графічні образи роботи серця різних людей. У базі даних, наприклад, про злочинців, терористів тощо, можуть зберігатися такі картинки. Процес їх розпізнання не становить складності для експерта. У перспективі можуть бути й інші галузі застосування методу, зокрема у військовій сфері та на прикордонних заставах.

Ще один приклад - датчик із записаною кардіограмою можна вмонтувати в машині та використовувати як замок для водія. Доторкнувся до датчика - і програма-ключ спрацювала. У разі, якщо хтось чужий спробує відкрити машину, відразу завиє сирена протиугонної сигналізації. Кілька років тому я записав свою кардіограму та зробив на її основі програму-ключ, за допомогою якого можу відкривати власну машину.