В Україні уряд ухвалив низку постанов та розпоряджень на засіданнях 9 лютого і 13 лютого 2024 року. Серед новації – зміни до правил публічних закупівель, затвердження Плану заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, створення Промислово-оборонного комітету, зміни до порядку використання коштів Фонду розвитку підприємництва, а також зміни у процедурі видачі дозволів Держекспортконтролем.
Зміни до особливостей здійснення публічних закупівель на період дії воєнного стану регулюються постановою №1178. Згідно з нею, заклади освіти, охорони здоров'я та інші держзамовники, що здійснюють публічні закупівлі за бюджетні кошти, відтепер купуватимуть низку продуктів, в першу чергу, за електронним каталогом.
Цим же рішенням уряд заборонив закупівлю товарів, робіт та послуг у фізичних та юридичних осіб з РФ, Білорусі та Ірану та у компаній, кінцевими бенефіціарами, чи власниками понад 10% акцій яких є громадяни цих країн.
Окрім цього, Кабмін затвердив План заходів з виконання рекомендацій Європейської Комісії, представлених у Звіті про прогрес України в межах Пакета розширення Європейського Союзу. Документ визначає більше 350 заходів щодо виконання політичних рекомендацій Єврокомісії, а також ключових рекомендацій за усіма переговорними розділами відповідно до кластерного підходу, строки їх виконання, відповідальних органів державної влади та алгоритм моніторингу реалізації положень плану.
Уряд утворив Промислово-оборонний комітет України, на чолі якого стоїть прем’єр-міністр. До складу увійдуть міністр з питань стратегічних галузей промисловості, міністр оборони, перший віце-прем’єр-міністр — міністр економіки, віце-прем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр фінансів, міністр внутрішніх справ та голова Служби безпеки України. Завдання комітету — вивести український ОПК на новий рівень, сформувати унікальну систему підтримки виробників, дати більше стимулів, збільшити рівень взаємодії з міжнародними компаніями в цій галузі.
Також внесено зміни до порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва, затвердженого постановою КМУ від 24 січня 2020 року № 29, в частині зміни підпорядкування Фонду розвитку підприємництва з Мінфіну на Мінекономіки.
Урядовці схвалили порядок реалізації експериментального проекту з впровадження та забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційної системи у сфері держекспортконтролю (ІКСЕК).
Експериментальний проект буде реалізовуватись протягом двох років. В рамках проекту передбачається надання Держекспортконтролем електронних послуг при оформленні та видачі таких документів:
- посвідчення про реєстрацію суб'єкта здійснення міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання;
- висновків на здійснення тимчасового ввезення чи вивезення таких товарів, їх транзит територією України;
- дозволу на здійснення експорту чи імпорту товарів військового призначення та подвійного використання;
- висновку на проведення переговорів, пов'язаних з укладанням зовнішньоекономічних договорів.
Раніше ми писали про те, що компанії Великої Британії, Німеччини та Польщі продовжують постачати військові товари в РФ. Однак спочатку товари йдуть до країн-посередників.