Першим сигналом успішного перезавантаження роботи Вищої ради правосуддя стане призначення повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, заявив голова комісії з відбору кандидатів до ВККС, суддя Верховного суду Іван Міщенко у коментарі Інні Ведерніковій для матеріалу «Ефект плацебо. Що не так із судовою реформою».
«Другий маркер — створення інституту дисциплінарних інспекторів. Третій — це реакція ВРП на те, що відбувається в судовій системі», - позначив він першочергові маячки для відстеження успішності роботи нового складу ВРП.
Що ж стосується майбутньої Вищої кваліфікаційної комісії суддів, то на думку судді, тут багато залежатиме від означення першочергових пріоритетів в її роботі.
«Якщо комісія розпочне з кваліфікаційного оцінювання суддів, то як відбуватиметься цей процес? Як вони будуть комунікувати з громадськістю? Яким чином вони зможуть провести добір?», - вказує Міщенко.
Він зауважив, що в судовій системі зараз є дефіцит близько 2-2,5 тисяч суддів, вакансії яких потрібно заповнити. І мотивувати людей іти працювати суддями теж завдання ВККС.
«Як і яких людей вони зможуть вмотивувати і як вони зможуть провести свої конкурсні процедури? Це дуже глобальний маркер. Бо, з одного боку, щоб набрати 2,5 тисячі суддів (якщо забути про складні конкурсні процедури, про доброчесність, про професійність тощо), вистачить і місяця. І суди працюватимуть. Але ж які це будуть судді? Якщо ж усе робити якісно, то буде дуже складно. І новій ВККС треба буде пояснювати свої дії, мотивувати їх», - каже голова комісії.
За його словами, якщо ВККС вдасться відчинити двері в судову систему справді молодим вмотивованим і доброчесним професіоналам, то проведений під його головуванням конкурс можна буде вважати успішним.
Нагадаємо, що Вища рада правосуддя уже прийняла всі матеріали від конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів ВККС. Зокрема розпочалися співбесіди з 32 кандидатами, з яких відповідно до законодавства саме ВРП повинна призначити 16 членів ВККС.