Через військове вторгнення РФ багато наших громадян були змушені покинути свої домівки та виїхали за кордон. Влітку деякі українці збираються за кордон, щоб відвідати родичів або поїхати на відпочинок. Фахівці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розповіли, що треба робити, щоб уникнути проблем з виїздом за кордон та де можна дізнатися про наявність боргових зобов'язань у громадянина.
Так, згідно із законом України «Про виконавче провадження», виконавець має право звернутися до суду за тимчасовим обмеженням права на виїзд боржника за межі країни у разі, якщо боржник ухиляється від виконання зобов'язань протягом тривалого часу.
«Також за наявності заборгованості зі сплати аліментів за чотири місяці, може бути встановлене тимчасове обмеження права на виїзд за межі України до погашення заборгованості у повному обсязі. Однак, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з особливими потребами, то тимчасове обмеження може бути встановлене за наявності заборгованості лише за три місяці», – зазначили фахівці.
Інформацію про наявність виконавчого провадження можна перевірити в Єдиному реєстрі боржників, або в автоматизованій системі виконавчого провадження за посиланням.
Українці також можуть дізнатися інформацію щодо відкритих виконавчих проваджень, завантаживши на свій мобільний пристрій електронний сервіс державних послуг «Дія».
Додатковим джерелом для перевірки інформації чи тимчасово обмеженого виїзду за межі України особи, є сайт Адміністрації Державної прикордонної служби України за посиланням.
Що робити, якщо виїзд за кордон заборонений
У разі отримання інформації, що перетинати кордону не дозволено, необхідно буде вжити заходів щодо сплати боргу шляхом звернення до органу державної виконавчої служби, в якому наявне виконавче провадження, або до приватного виконавця, який здійснює примусове виконання рішення, для закінчення виконавчого провадження, виключення відомостей з Єдиного реєстру боржників та для скасування інших вжитих виконавцем заходів щодо виконання рішення: вилучення уповноваженим органом Державної прикордонної служби України інформації з бази даних (зняття з контролю).
Фахівці наголосили, що якщо тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України було встановлено ухвалою суду, згідно з статтею 441 Цивільного процесуального кодексу суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.
«Суд розглядає таку заяву у судовому засіданні з повідомленням сторін та інших зацікавлених осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця», – йдеться у повідомленні.
У разі задоволення заяви уповноважений орган Державної прикордонної служби України вилучає з бази даних відомості про особу на підставі отриманої засвідченої судом копії судового рішення про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду з України, що набрало законної сили та має відповідну відмітку про дату набрання законної сили.
Раніше експерт пояснив, чи треба декларувати гроші при виїзді за кордон та яку суму коштів можна перевозити.